Jest nowa propozycja na nazwę ulicy 27 Stycznia. Jaka?

Region, Andrychów, Polityka, Wiadomości, 12.02.2018 16:45, PG
Tym razem z propozycją wyszedł proboszcz wraz z Radą Parafialną.
Jest nowa propozycja na nazwę ulicy 27 Stycznia. Jaka?

Rada Parafialna wraz z dziekanem ks. Stanisławem Czernikiem zaproponowała zmianę nazwy ul. 27 stycznia na ul. św. Jana Pawła II. Mają oni poparcie radnego wojewódzkiego Rafała Stuglika, który zawiózł w tej sprawie pismo do wojewody małopolskiego. Jak podkreślił proboszcz, podczas niedzielnego kazania, byłaby to wspaniała możliwość upamiętniania naszego wielkiego rodaka. W Andrychowie planowano wybudować pomnik dla uczczenia św. Jana Pawła II, ale jeśli uda się nazwać jego imieniem ulicę to będzie to wystarczające upamiętnienie.

Przypomnijmy, że nazwa ul. 27 stycznia musi być zmieniona, ponieważ zdaniem wojewody i IPN jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub ustroju totalitarnego przez nazwy budowli obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. 27 stycznia nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do Andrychowa.

Poniżej wszystkie propozycje przedstawione wojewodzie:

- pozostawienie nazwy ul. 27 stycznia, tylko zmiana jej znaczenia. 27 Stycznia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (za tym rozwiązaniem opowiadają się mieszkańcy tej ulicy)

- zmiana nazwy na ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego (propozycja stowarzyszenia "Teraz Andrychów)

- zmiana nazwy na ul. Stanisława Ankwicza (propozycja burmistrza)

- zmiana nazwy na ul. św. Jana Pawła II (propozycja parafii)


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

waldi1, 20.02.2018 08:38

27 stycznia jest datą wyzwolenia Andrychow z pod szkopów Niemców którzy teraz mają Polskę w Dupie jestem przeciwny zmianie. a jak już zmieniac to tytlko na Ulice o nazwie //// WYZWOLENIA ////

MamSuperNewsa, 15.02.2018 18:22

może ul.Stycznia albo ul.Styczniowa???

igor102, 15.02.2018 18:10

Maksymilian ;-) debatując ;-) ze spuścizną sowieckiej dziczy można odnieść wrażenie że lubisz się babrać w gwnie... odpuść im...szkoda czasu....

Maksymilian, 15.02.2018 13:10

wzroczyny 16;zalecam wizytę u lekarza,choć nie jestem lekarzem.Zapytaj najbliższych u jakiego. Mam nadzieję że jak przeczytają twoje wypociny to podejmą właściwą decyzję.

wzroczyny16, 15.02.2018 11:57

Maksek komuna zagościła w polsce dzieki takim i innym bez(...) a przedewszystkim dzieki służlczoścci i zaślepieniu obozu, który chołubisz. Zostw boga zwłaszcza katolickiego wspokoju i przestań głupawo moralizować i straszyć kimś kogo nikt nie potrafi w żaden racionalny sposób uprawdopodobnić. - osmieszasz się, kończyłeś partyjną sorbonę andrychowską dyplom z takim naznaczeniem powinien cię zmobilizować do umieszczenia go w koszu - nie jest przecież staruszkom potrzebny.

Maksymilian, 15.02.2018 10:28

Żyjecie w świecie iluzji.Komuna się nie wróci.Znam wielu z was jak sprawdza się powiedzenie,"jak śmierć u proga to do Pana Boga".

wzroczyny16, 15.02.2018 07:54

Maksek skończ z tą ściemą o zabarwieniu boskiej komedii. Zatrzymałeś się ze starości w rozwoju ale kierując się zwykłym ludzkim uczuciem, na pocieszenie powiem ci,że to jest normalne. W twoim wieku pamieta się wszystko to co było w latach dziecinnych - ja pamiętam bajki o złym wilku o kogutku ale wiem,że to były bajki,zatem jak narazie wszystko ze mną jest w porządku i nie są mi potrzebne twoje pouczenia o miłosierdziu czy dobroci, jakiejś bliżej nie znanej nikomu boskości nadprzyrodzonej kogo kolwiek. Masz mocno wypatrzoną moralność - ziejesz jadem nienawiści a moralizujesz o boskości.

wolfgang, 14.02.2018 21:02

Wolność jest tylko wówczas gdy Naród tworzy jedność, a lud w nim żyjący czuje się włodarzem, a nie zaś niewolnikiem garstki opętanych - Jan Paweł II

stan, 14.02.2018 20:39

Maksek! ; teraz dopiero zaczynasz mówić " do rzeczy"- idź i nie czyń więcej głupot !!!

Maksymilian, 14.02.2018 20:22

Pan Bóg nie odrzuca nikogo takich jak ja czy ty.Na czynienie dobra nigdy nie jest za późno.

wzroczyny16, 14.02.2018 19:08

Maksymilian: komuny u nas nigdy wcześniej nie było ale obecnie wkroczyła tylnym drzwiami z wielkim tupetem - obawiam się,że przy pomocy egzorcystów , kadzideł i wody podobno uzdatnionej przez plebana może zatrzymać się na dlużej - nawet do końca swiata- mojego i twojego.

wzroczyny16, 14.02.2018 19:01

Rozumiem Maksek, że sytuujesz się po stronie łotrów - jesli tak to znaczy ,iż coś twoja Kapucha jednak mysli. Boga nie mieszaj w pisowsko- bolszewicki intrygi.

Maksymilian, 14.02.2018 18:03

Wiara w Pana Boga jest dla wszystkich,nawet dla łotrów.Jedni z takiej możliwości korzystają drudzy nie.

xpek, 14.02.2018 09:17

zostawcie papieża w spokoju pisiory

stan, 13.02.2018 21:17

@ maksek; " Religia jest dla mądrych . A jak ktoś jest głupi i chce być głupi , nie powinien do tego używać religii , nie powinien religią swej głupoty zasłaniać " Ks. prof. Józef Tischner

wolfgang, 13.02.2018 20:23

Cynizm , bezczelność , wręcz chamstwo . Oto główne cechy ludzi PiS -u . Świadomie , czy nie , dla koniunkturalizmu lub z szaleńczej ideologii niszczą etosy , niszczą moralność , prawdę i te wartości , które kształtowy nas przez pokolenia . Niszczą wszystko , relatywizując każdą wartość naginając ją tak , aby służyła ich polityce . Nawet nie to jest dramatem , że robią z ludzi durniów ale dramatem jest , ze w ten sposób kształtują nowego człowieka , człowieka na tyle posłusznego władzy , że nie jest w stanie samodzielnie oceniać i rozróżniać dobra od zła !. Za taką robotę , powinno wsadzać się do wiezienia bo jest to najgorsze z możliwych przestępstw . Takie oddziaływanie na znaczącą część społeczeństwa jest zbrodnią !. W dzisiejszej Polsce z nieroba robi się bohatera z cynika i psychopaty patriotę a z łotra osobę godną szacunku . Jak dalece można zniszczyć Polskę ?, jak bardzo można ją unurzać w szambie ? , jak mocno trzeba ja nienawidzić aby to wszystko robić ?

Maksymilian, 13.02.2018 20:21

spinderman;ocena stanu faktycznego powoduje u ciebie wściekłą agresję.Myślę że reprezentujesz spadkobierców którzy jeszcze w latach sześćdziesiątych skazywali Polaków z podziemia na karę śmierci.Wygląda na to że takie otrzymałeś wychowanie.Chorobliwe to jest twoje trwanie w tym szambie.Inwektywy pod moim adresem świadczą o twojej nieuleczalnej chorobie.

8866640spinderman, 13.02.2018 19:23

Maksymilian -nawiedzony i chory z nienawiści człowieczku - taki stan nazywany jest przez medyków : " konfliktem psychologicznym" , nie jest to choroba ale każdy osobnik dotkniety tym określeniem nie akceptuje stanu obecnego, czyli jest konst. Opluwasz zeta -wzeta ale wskaż mi chociaż jeden rzeczywisty przykład religi nakazujacej , czy też zalecajacej korzystanie z rozumu a tym przecież homosapiens odróznia się od świata zwierzęcego. Zasada każdej religi jest prosta jak budowa cepa tzn. im bardziej tempy naród tym łatwiej chłonie wszelkie kretactwa i niedookreslenia - masz wierzyć - do tego nie potrzeba zbytniego ilorazu inteligencji. Nie pisz głupot bo znam cię z opowiadania i bedę kontrował.

igor102, 13.02.2018 18:42

a Zdzisek jak Hyży Ruj ...za nic nie odpowiada,mieszka w Krakowie,wbija szpile między mieszkańców,zatrudnił trolli...ogólnie ma to du...ie....Hej !!! Wy tam w Mam Newsa - może jakiś ekskluzywny wywiad z towarzyszem na koniec ostatniej kadencji ??? Przydałby się tylko inteligentny redaktor z mikrofonem....może do listopada kogoś znajdziecie ;-)))

Maksymilian, 13.02.2018 17:32

wzroczyny16;trudno się dziwić że komuna upadła jak się czyta takie brednie.Aż strach pomyśleć jacy ludzie nami rządzili.Ciebie by zadowoliła nazwa twojego idola zbrodniarza "felka".

wzroczyny16, 13.02.2018 12:31

Maksymilian teraz zrozumiałem przyczynę twojego bezrozumnego myslenia. Wprawdzie ten "sakrament" katolski nie ma wpływu na poprawę religijności i nie poprawia wyrazu ilorazu inteligencji, bo żadna religia nie uczy rozumnego myślenia a watykańska potrafi wcisnąc wszystko co madry po szkodzie polaczek załapie. Trafnie określił ten stan rzeczy Pan Jacek Kurski mówiąc,że " ciemny lud to kupi" - dopowiem że nie tylko kupił ale nadal zachłystuje się ciemnogrodem. Maksek za późno się urodziłeś - pasowałbyś jak ulał do epoki średniowiecza - gdybyś w tym okresie żył, to byłbyś już swiętym teraz niestety musisz na zbawienie poczekać do końca swiata - twojego świata.

Maksymilian, 13.02.2018 11:57

stan;Polska "pisowska"to oaza tolerancji.Komuna by go osadziła w więzieniu. Wg.mnie jest oś Jana Pawła II.Ulicy nie ma.Myślę że mieszkańcy obecnej ul 27 Stycznia będą dumni z nadania im nazwy ul tak wspaniałego patrona.Jako kardynał udzielił mi Sakramentu Bierzmowania.

korbaty, 13.02.2018 09:09

W poprzednim moim komentarzu winno być: "od kiedyż to on jest FAKTYCZNIE świętym?" I dalej bez zmian..

8866640spinderman, 13.02.2018 07:28

Nie mieszkam w Andrychowie ale kiedyś jechałem Tkacką w stronę ul. Żwirki i zauwazyłem,że tuż za torami kolejowymi jest ul. Jana Pawła II -nie rozumię o co więc chodzi naczelnemu sekty - czyżby nie zwracał uwagi na nazwy ulic, przez które corocznie si wozi do gipsowej figurki.???? - może burmiś powinien kazać urzędnikom zapoznania się z nazwami ulic a co na to, najważniejszy człek pisolandu na czele i naczelna [email protected] małoplski zachodniej ? - Świat zwarjował, ktoś będzie musiał sprzątać po dobrej zmianie.

stan, 12.02.2018 22:25

Maksiu !; Saakaszwili wyrzucony z Ukrainy, dziś przyleciał do Polski,świetnie się rozumieją z Kaczyńskim obaj skłócili swoje kraje z całym światem. No wreszcie jest prawdziwy uchodźca, teraz UE może nam - tam gdzie pan może pan majstra ... pocałować ! :-).

zapora, 12.02.2018 21:29

WOŃ Z POLSKI KOMUNISTYCZNA HOŁOTO

jgjorg, 12.02.2018 21:07

Jest takie mądre powiedzenie.,,nieszczęściem jest jak ktoś się wykształci powyżej swojej inteligencji" .pozdrawiam kolejny raz andrychowski proletariat . jak ktoś uważa że 27 stycznia przyszło wyzwolenie to faktycznie można również przyjąć że II wojna światowa zaczęła się 22 czerwca 1941 r jak twierdzą ,,nasi dobroczyńcy wyzwoliciele '

barte, 12.02.2018 20:46

To jakiś Stuglik proponuje nazwę JPII? A gdzie jest kościółkowy Kubień?

Maksymilian, 12.02.2018 19:55

Było dość czasu by zmienić nazwę tej ulicy.Skoro burmistrz to zignorował to znaczy że musi to zrobić wojewoda.Czerwona hołota na czele ze Zdziśkiem zrobiła to celowo .Przyjmijcie do wiadomości że komuna to przeszłość i margines.

kuczi, 12.02.2018 19:51

@wolf i wszystko jasne

wolfgang, 12.02.2018 19:35

Odpowiedzialność za rządy PiS Kościół Katolicki w Polsce walnie przyczynił się do zwycięstwa PiS w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w nieszczęśliwym dla naszej ojczyzny 2015 roku. Dzisiaj hierarchowie tego Kościoła „trochę są zaniepokojeni” sytuacją w kraju, zaniepokojeni głębokim podziałem społeczeństwa, podziałem, który stale się pogłębia i narasta. Ten podział prowadzi wręcz do nienawiści. Jednocześnie totalny brak profesjonalnych kadr w PiS, zupełne nieprzygotowanie intelektualne i mentalne oraz zupełny brak klasy Andrzeja Dudy do pełnienia najwyższego urzędu w państwie, a także ideologia podziałów, fundamentalizm religijny i nieznajomość współczesnego świata powodują, że Polska w błyskawicznym tempie straciła cały dorobek lat 1989-2015, utraciła silne sojusze, wysoką pozycję międzynarodową i jest stale ośmieszana. Polska jest też wciągana w niepotrzebne i niezrozumiałe awantury o zasięgu międzynarodowym. Awantury, które odbierają prestiż i przeniosły nasz kraj z europejskiej ekstraligi do ligi prowincjonalno-regionalno-zaściankowej. Rządzący amatorzy realizują swoje fobie i kierując się znanym ze swej młodości wspomnieniem siermiężnej Polski, starają się usilnie ją przywrócić. Szkoła ma być jak w PRL, służba zdrowia jak w PRL, wojsko jak w PRL. Wszystko ma być jak dawniej, jak oni znają i pamiętają. Czy ktoś kiedyś spowiadał z antysemityzmu? Kościół zupełnie się w Polsce pogubił. I dziś niepokoi się sytuacją. Ale w czasie wyborów prezydenckich odmówił podawania komunii Panu Prezydentowi Komorowskiemu „bo in vitro”. Radio toruńskie ze swoim nieskomplikowanym szefem jednoznacznie poparło jednego kandydata do prezydentury i jedną partię. Księża w parafiach gremialnie opowiedzieli się za PiS. I niczego tu nie zmieni to, że jakiś ksiądz nie był za PiS. Niczego nie zmieni obecny strach hierarchów, którzy widzą, że Polska zmierza ku przepaści w bardzo niestabilnej sytuacji międzynarodowej. Że w Polsce obudzono demony przeszłości w postaci głębokiego, ludowego, bezmyślnego, a jedynie emocjonalnego, prymitywnego antysemityzmu (co nie oznacza, że uważam, że antysemityzm „intelektualny” jest dobry i dopuszczalny). Biskupi przypominają dziś, że antysemityzm jest grzechem. I to jest prawda. Ten grzech do katechizmu Kk wprowadził umiłowany przez Polaków Jan Paweł II. Zawsze interesowało mnie, ilu księży w trakcie spowiedzi usłyszało, że ktoś się spowiada z antysemityzmu. Ale jeśli antysemityzm jest grzechem, to z jakiego powodu w Jedwabnem nie było żadnego hierarchy Kościoła katolickiego? Czy hierarchowie boją się narazić ludowi - suwerenowi? Kto potrzebuje wybaczenia? Dlaczego współcześni polscy hierarchowie nie idą wzorem swoich poprzedników i tak jak tamci 21 lat po wojnie wystosowali znamienne słowa do Niemców: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, i dziś, już 73 lata po II wojnie światowej, nie proszą Żydów o wybaczenie? A choćby za Jedwabne, Radziłów, księdza Andrzeja Dołęgowskiego, który według świadków, którzy swoje zeznania złożyli w sądzie, po mszy świętej z krucyfiksem w dłoniach wprowadził procesją Żydów do stodoły, gdzie zostali spaleni. A wcześniej niektóre młode Żydówki zgwałcone. ("Ksiądz Dołęgowski z ambony nawoływał do nienawiści przeciwko Żydom. Gdy proboszcz z orszakiem doszedł do rynku, (…) Żydów ustawiono wówczas w czwórki, na początku tej kolumny ustawiono kobiety i dzieci, następnie mężczyzn… Na początku szedł proboszcz Dołęgowski z krzyżem. Był też Niemiec z aparatem fotograficznym, bo robił zdjęcia. Innych Niemców nie było, przyjechali później, ludność witała ich chlebem i solą. Kolumnę prowadził ksiądz". Opis: relacja Antoniego O., Polaka, mieszkańca Radziłowa Źródło: Akta śledztwa S15/01/Zn ws. zabójstwa w dniu 7.07.1941 r. w Radziłowie 800 osób narodowości żydowskiej (postępowanie zawieszone), IPN Białystok; cyt. za: Mirosław Tryczyk, "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów", Wyd. RM, Warszawa 2015, s. 225–226). Kto robi co dla pieniędzy? Ale nie! Prośby o chrześcijańskie przebaczenie nie ma. Natomiast są słowa, że w całej sprawie buntu Żydów i Izraela przeciw ustawie o IPN „chodzi prawdopodobnie o zwrot mienia. Jak to bardzo pasuje do obrazu Żyda. Zwrot mienia. A więc znowu chodzi Żydom zwyczajnie o kasę. No bo jeśli Kościół zwraca się o zwrot mienia zagrabionego przez PRL, i to mienie odzyskuje, to jest to dobre postawienie sprawy, jest to słuszne zadośćuczynienie za doznane krzywdy, ale jeśli Żydzi domagają się zwrotu mienia, to jest to wyłącznie żydowska chciwość i pazerność. Niezależnie od tego, jak bardzo hierarchowie wypierać się będą udziału Kościoła w tym, co aktualnie w Polsce przeżywamy, to opowiedział się on w swej masie jednoznacznie i bez wątpliwości po stronie obecnie rujnujących Polskę. Wiarygodność Kościoła Niezależnie od tego, ile razy zostaną powtórzone słowa, że antysemityzm to grzech, zabrzmią one zupełnie niewiarygodnie, jeśli w katedrach będą stali ogoleni, nieskomplikowani młodzieńcy z flagami i naziolskimi symbolami, a pod Jasną Górą będą błogosławieni kibole z racami. Czy race są aktualnie elementem liturgii katolickiej? Czy można iść na Jasną Górę z rodziną i z dziećmi i przepychać się wśród bezrozumnej tłuszczy kibolskiej? A później głęboko zatopić się w modlitwie? W ciszy i pokorze serca? Czy hierarchowie w to wierzą? A jak zareagować na zakonników, którzy widzą atak na członków Obywateli RP pod Jasną Górą i milczą? Czy można uwierzyć, że ci zakonnicy wierzą w Boga? Jeśli tak, to w jakiego Boga oni wierzą? Sakrament pokuty mówi o tym, że najpierw należy zrobić rachunek sumienia, najpierw wyrazić żal za grzechy, pogodzić się z Panem Bogiem i ludźmi, szczerze wyznać grzechy i odprawić pokutę. W 1989 roku ok. 52 proc. Polaków uczestniczyło w praktykach religijnych. Obecnie tylko ok. 36 proc. Przy takiej postawie Kościoła sądzę, że za kolejnych 10-20 lat to będzie 17 proc. Przez ostatnie dwa lata stale się wstydzę. Wstydzę się za polskich polityków, za pokraczną, kłótliwą i beznadziejną opozycję, za kondycję społeczeństwa polskiego, za naszych, pożal się Boże, dyplomatów, za widelce, caracale i mistrale, za bzdurne teorie o wybuchach, za parówki i puszki Coca-Coli, za antysemityzm, za ciemnotę i peryferyjność naszego kraju, za wycinkę Puszczy i chorą nienawiść do cyklistów i wegetarian. Wstydzę się także za Kościół, który zaledwie w ciągu dwóch lat stał się wyrazicielem religii państwowej, zawarł sojusz ołtarza i tronu, a teraz, tak jak i z całego społeczeństwa, wychodzą z niego najniższe instynkty. **** Czekamy na Wasze opinie: [email protected] Dlaczego współcześni polscy hierarchowie nie idą wzorem swoich poprzedników i - tak jak tamci 21 lat po wojnie wystosowali znamienne słowa do Niemców: "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie", dziś, już 73 lata po II wojnie światowej, nie proszą Żydów o wybaczenie? Jest za co! Oto kilka przemyśleń o Kościele w nawiązaniu do dzisiejszych wypowiedzi hierarchów Polaka i Gądeckiego oraz aktualnej antysemickiej awantury. Odpowiedzialność za rządy PiS Kościół Katolicki w Polsce walnie przyczynił się do zwycięstwa PiS w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w nieszczęśliwym dla naszej ojczyzny 2015 roku. Dzisiaj hierarchowie tego Kościoła „trochę są zaniepokojeni” sytuacją w kraju, zaniepokojeni głębokim podziałem społeczeństwa, podziałem, który stale się pogłębia i narasta. Ten podział prowadzi wręcz do nienawiści. Jednocześnie totalny brak profesjonalnych kadr w PiS, zupełne nieprzygotowanie intelektualne i mentalne oraz zupełny brak klasy Andrzeja Dudy do pełnienia najwyższego urzędu w państwie, a także ideologia podziałów, fundamentalizm religijny i nieznajomość współczesnego świata powodują, że Polska w błyskawicznym tempie straciła cały dorobek lat 1989-2015, utraciła silne sojusze, wysoką pozycję międzynarodową i jest stale ośmieszana. Polska jest też wciągana w niepotrzebne i niezrozumiałe awantury o zasięgu międzynarodowym. Awantury, które odbierają prestiż i przeniosły nasz kraj z europejskiej ekstraligi do ligi prowincjonalno-regionalno-zaściankowej. Rządzący amatorzy realizują swoje fobie i kierując się znanym ze swej młodości wspomnieniem siermiężnej Polski, starają się usilnie ją przywrócić. Szkoła ma być jak w PRL, służba zdrowia jak w PRL, wojsko jak w PRL. Wszystko ma być jak dawniej, jak oni znają i pamiętają. Czy ktoś kiedyś spowiadał z antysemityzmu? Kościół zupełnie się w Polsce pogubił. I dziś niepokoi się sytuacją. Ale w czasie wyborów prezydenckich odmówił podawania komunii Panu Prezydentowi Komorowskiemu „bo in vitro”. Radio toruńskie ze swoim nieskomplikowanym szefem jednoznacznie poparło jednego kandydata do prezydentury i jedną partię. Księża w parafiach gremialnie opowiedzieli się za PiS. I niczego tu nie zmieni to, że jakiś ksiądz nie był za PiS. Niczego nie zmieni obecny strach hierarchów, którzy widzą, że Polska zmierza ku przepaści w bardzo niestabilnej sytuacji międzynarodowej. Że w Polsce obudzono demony przeszłości w postaci głębokiego, ludowego, bezmyślnego, a jedynie emocjonalnego, prymitywnego antysemityzmu (co nie oznacza, że uważam, że antysemityzm „intelektualny” jest dobry i dopuszczalny). Biskupi przypominają dziś, że antysemityzm jest grzechem. I to jest prawda. Ten grzech do katechizmu Kk wprowadził umiłowany przez Polaków Jan Paweł II. Zawsze interesowało mnie, ilu księży w trakcie spowiedzi usłyszało, że ktoś się spowiada z antysemityzmu. Ale jeśli antysemityzm jest grzechem, to z jakiego powodu w Jedwabnem nie było żadnego hierarchy Kościoła katolickiego? Czy hierarchowie boją się narazić ludowi - suwerenowi? Kto potrzebuje wybaczenia? Dlaczego współcześni polscy hierarchowie nie idą wzorem swoich poprzedników i tak jak tamci 21 lat po wojnie wystosowali znamienne słowa do Niemców: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, i dziś, już 73 lata po II wojnie światowej, nie proszą Żydów o wybaczenie? A choćby za Jedwabne, Radziłów, księdza Andrzeja Dołęgowskiego, który według świadków, którzy swoje zeznania złożyli w sądzie, po mszy świętej z krucyfiksem w dłoniach wprowadził procesją Żydów do stodoły, gdzie zostali spaleni. A wcześniej niektóre młode Żydówki zgwałcone. ("Ksiądz Dołęgowski z ambony nawoływał do nienawiści przeciwko Żydom. Gdy proboszcz z orszakiem doszedł do rynku, (…) Żydów ustawiono wówczas w czwórki, na początku tej kolumny ustawiono kobiety i dzieci, następnie mężczyzn… Na początku szedł proboszcz Dołęgowski z krzyżem. Był też Niemiec z aparatem fotograficznym, bo robił zdjęcia. Innych Niemców nie było, przyjechali później, ludność witała ich chlebem i solą. Kolumnę prowadził ksiądz". Opis: relacja Antoniego O., Polaka, mieszkańca Radziłowa Źródło: Akta śledztwa S15/01/Zn ws. zabójstwa w dniu 7.07.1941 r. w Radziłowie 800 osób narodowości żydowskiej (postępowanie zawieszone), IPN Białystok; cyt. za: Mirosław Tryczyk, "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów", Wyd. RM, Warszawa 2015, s. 225–226). Kto robi co dla pieniędzy? Ale nie! Prośby o chrześcijańskie przebaczenie nie ma. Natomiast są słowa, że w całej sprawie buntu Żydów i Izraela przeciw ustawie o IPN „chodzi prawdopodobnie o zwrot mienia. Jak to bardzo pasuje do obrazu Żyda. Zwrot mienia. A więc znowu chodzi Żydom zwyczajnie o kasę. No bo jeśli Kościół zwraca się o zwrot mienia zagrabionego przez PRL, i to mienie odzyskuje, to jest to dobre postawienie sprawy, jest to słuszne zadośćuczynienie za doznane krzywdy, ale jeśli Żydzi domagają się zwrotu mienia, to jest to wyłącznie żydowska chciwość i pazerność. Niezależnie od tego, jak bardzo hierarchowie wypierać się będą udziału Kościoła w tym, co aktualnie w Polsce przeżywamy, to opowiedział się on w swej masie jednoznacznie i bez wątpliwości po stronie obecnie rujnujących Polskę. Wiarygodność Kościoła Niezależnie od tego, ile razy zostaną powtórzone słowa, że antysemityzm to grzech, zabrzmią one zupełnie niewiarygodnie, jeśli w katedrach będą stali ogoleni, nieskomplikowani młodzieńcy z flagami i naziolskimi symbolami, a pod Jasną Górą będą błogosławieni kibole z racami. Czy race są aktualnie elementem liturgii katolickiej? Czy można iść na Jasną Górę z rodziną i z dziećmi i przepychać się wśród bezrozumnej tłuszczy kibolskiej? A później głęboko zatopić się w modlitwie? W ciszy i pokorze serca? Czy hierarchowie w to wierzą? A jak zareagować na zakonników, którzy widzą atak na członków Obywateli RP pod Jasną Górą i milczą? Czy można uwierzyć, że ci zakonnicy wierzą w Boga? Jeśli tak, to w jakiego Boga oni wierzą? Sakrament pokuty mówi o tym, że najpierw należy zrobić rachunek sumienia, najpierw wyrazić żal za grzechy, pogodzić się z Panem Bogiem i ludźmi, szczerze wyznać grzechy i odprawić pokutę. W 1989 roku ok. 52 proc. Polaków uczestniczyło w praktykach religijnych. Obecnie tylko ok. 36 proc. Przy takiej postawie Kościoła sądzę, że za kolejnych 10-20 lat to będzie 17 proc. Przez ostatnie dwa lata stale się wstydzę. Wstydzę się za polskich polityków, za pokraczną, kłótliwą i beznadziejną opozycję, za kondycję społeczeństwa polskiego, za naszych, pożal się Boże, dyplomatów, za widelce, caracale i mistrale, za bzdurne teorie o wybuchach, za parówki i puszki Coca-Coli, za antysemityzm, za ciemnotę i peryferyjność naszego kraju, za wycinkę Puszczy i chorą nienawiść do cyklistów i wegetarian. Wstydzę się także za Kościół, który zaledwie w ciągu dwóch lat stał się wyrazicielem religii państwowej, zawarł sojusz ołtarza i tronu, a teraz, tak jak i z całego społeczeństwa, wychodzą z niego najniższe instynkty.

kuczi, 12.02.2018 19:32

http://demotywatory.pl/4831402/Na-studiach-nauczylem-sie-wielu-rzeczy-Na-przyklad-pierlic

kuczi, 12.02.2018 19:31

czy mając prawo jazdy na czas nieokreślony , mogę w ogóle go nie zmieniać ? za 30 lat pały mnie zatrzymają i co ? będę się tłumaczyć gdzie to jest ?

kuczi, 12.02.2018 19:29

@maniek a jak mi listy nie dojdą , odpowiesz za zaginięcie?

maniek, 12.02.2018 19:18

Sprawy meldunkowe ♦ zmiana adresów w związku ze zmianą nazwy ulicy dokonywana jest bezpłatnie. Nie ma konieczności składania wniosku. Zmiany dokonane zostaną z urzędu; Księgi wieczyste ♦ nie ma konieczności składania wniosku w Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wlkp. VI Wydział Ksiąg Wieczystych;♦ zmiany zostaną dokonane z urzędu Gospodarowanie odpadami ♦ nie ma konieczności składania zmiany deklaracji w sprawie gospodarowania odpadami zarówno przez mieszkańców jak i zarządców nieruchomości. Zmiany dokonane zostaną z urzędu.

maniek, 12.02.2018 19:17

Dowody osobiste... ... prawa jazdy i dowody rejestracyjne: ♦ zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową (dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne zachowują ważność, a ich wymiana nie jest wymagana przed końcem terminu ważności dokumentu); ♦ nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych;

maniek, 12.02.2018 19:17

powyżej jak to wygląda dla mieszkańców w innym mieście gdzie zmieniono

maniek, 12.02.2018 19:16

kuczi, myślę na poczcie powiedzą "laikowi" co i jak. Zwłaszcza że w Andrychowie zmieni sie ewentualnie nazwa 1 ulicy, nie jest trudno zapamietać starą i ewentualnie nową nazwę.

kuczi, 12.02.2018 19:13

patrząc na sytuację w Poczcie , gdzie co chwila się słyszy jakie mają braki to aż można powiedzieć na głos takie powiedzenie ich "cieszmy się że mamy swojego listonosza, bo możemy nie mieć żadnego"

kuczi, 12.02.2018 19:11

@tomasz2 racja, ale to zależy od listonosza ! Jeden mówił mi, że jeśli będę miał swojego stałego listonosza to listy pewnie będą dochodzić, ale jeśli przyjdzie laik , nowy nie koniecznie młody, to listy będzie zwracał bo podany adres nie będzie istniał ! ? i co wtedy ?

szpp, 12.02.2018 19:09

jak zwykle proboszcz czernik wtrąca się w nie swoje sprawy

tomasz2, 12.02.2018 19:01

u mojej kuzynki w mieście już zmienili nazwę. Nawet poczta przychodzi na stary adres i nic się nie dzieje. Trafia. Obawom ludzi nie dziwie się ale doświadczenie z innych miast uczy że z dużej chmury mały deszcz. Oby i u nas tak było.

rafi, 12.02.2018 19:00

[email protected] nie odpisales na pytanie swego czasu,a tak zapytam kto Twoim zdaniem jest najlepszym kandydatem na burmistrza Andrychowa??? I kogo to tak Zak podzielil ktorych to mieszkancow???czekamy na [email protected] no wlasnie Zak nie ma szans to kto te szanse ma???

tomasz2, 12.02.2018 18:56

warto przypomnieć że całkiem niedawno rafi pisał że Żak nie ma żadnych szans na kolejna kadencję. W necie nic nie ginie więc w odpowienim momencie przypomni się wyznanie rafiego czarno na białym :)

kuczi, 12.02.2018 18:53

rafi zamnij morde, nie udzielaj się w temat który Ciebie nie dotyczy. Gadacie że nie bedzie trzeba nigdzie gonic i zmieniać adresy ? ! naprawde? to co banki też dostaną tę informacje? moi vatowcy też? W bankach jest bajzel i wysylają listy co ludzie sie powyprowadzali 20 lat temu a dalej przychodzą do mnie, na stycznia choć zglaszane przez odbiorców że zmienili adres?! weź nie pier...cie że nie trzeba będzie nigdzie dzwonić jechać i załatwiać ! co z osobami po 70 ? co ledwo telefon ogarniają a co dopiero neta!?

rafi, 12.02.2018 18:51

[email protected] nie odpisales na pytanie swego czasu,a tak zapytam kto Twoim zdaniem jest najlepszym kandydatem na burmistrza Andrychowa??? I kogo to tak Zak podzielil ktorych to mieszkancow???czekamy na odp.

igor102, 12.02.2018 18:47

do listopada niedaleko...nawet Pietras którego nie cierpiałem nie podzielił tak mieszkańców gminy Andrychów jak ten celebryta z Krakowa...szkoda tylko 8 lat dziadostwa i kłótni;-(((

rafi, 12.02.2018 18:39

Wiktorio mieszkam w domu prywatnym,wiec nie klam ze cos niby pisalem,bo nigdy na osiedlu nie mieszkalem,Kubien nigdy burmistrzem nie bedzie bo juz dostal dwie czerwone karki od wyborcow,i chyba dal sobie juz spokoj z wyborami,a jak nie to sie skompromituje po raz trzeci, przegra,bo kto niby na niego zagłosuje?odpisz dlaczego Pisowcy ktorzy zostali wymienieni nic Przez 2.5roku nie zrobili we wspomnianym temacie.

rokos, 12.02.2018 18:35

W temacie głównym – jeśli dla mieszkańców ta zmiana nie wiąże się z papirologią i kosztami to nie dziwię się jeśli emocje opadły a ludzie zajęli się normalnymi życiowymi problemami.

rokos, 12.02.2018 18:34

Na marginesie. Do tej pory zakolandia robiła z andrychowian idiotów. Od pewnego czasu (chyba od momentu kiedy gruchnęło że Żak wyprowadził się do Krakowa), robi dodatkowo z niego niemal w każdym temacie na mamnewsa totalnego nieudacznika który powinien brać kasę za burmistrzowanie a kłopoty i problemu to powinni inni rozwiązywać.. Bo on niezdolny do niczego poza bywanie na imprezach i wyjazdami za granicę? Ech, więcej wiary zakolandio!

wiktoria, 12.02.2018 18:26

Najważniejsze. pan rafi kiedyś pisał że mieszka na Lenartowicza. to czemu zabiera pan głos w sprawie 27 stycznia. Może na siebie powinien warczeć?

wiktoria, 12.02.2018 18:25

Pan Kubień czy ktokolwiek inny może rozwiązać problem opieki całodobowej jeśli będzie burmistrzem. Na razie do listopada jest nim pan Żak. skoro opieka całodobowa pozostała w innych gminach to w Andrychowie także mogła. Nie może byc tak że pan Żak jest od delegacji i imprez i pensji burmistrza a problemy mają inni za niego rozwiązywać. A jak coś nie wychodzi to inni winni. PiS czy nawet PO jak w przypadku braku wielomilionowej dotacji na autobusy. Klakierzy nie powinni przesadzać z jadem i manipulacją.

rafi, 12.02.2018 18:20

Trąbią na temat nazwy ulicy a potajemnie organizuja spotkania i przydzielaja sobie premie po 70-80tys zlotych.taki jest pis emerytom dali podwyzki po 30zl,a sobie dali skrome 80tys.premii na glowe!!!mamy w kraju juz stu wiceministrow, ło matko sie porobiło,podobno wiadomosci od marca beda rozpoczynaly sie Różańcem,prowadzacy to Kaczynski z Macierewiczem,a obok dwa koty...czarne.ło matko sie porobilo.

rafi, 12.02.2018 18:14

Wiktoria nie zabieraj glosu w dyskusji jak tam nie mieszkasz,udzielasz sie w temacie ilosci szkół w Andrychowie,a teraz w nazwie ulicy,a mieszkasz tam,jestes Andrychowianka,masz dzieci???opieki nie ma bo lekarze nie chca pracowac za 200zl na godzine,i czemu ani wojewoda ani Posel Polak ani Pisowiec mianowany na burmisrza Kubienani premier Szydlo nic przez 2.5roku w tej sprawie nie zrobili???

tomekx, 12.02.2018 18:12

PIS potrafi tylko siać zamęt.To idealny przykład

igor102, 12.02.2018 18:04

towarzysz Zdzisław mieszkający w Krakowie jeśli już to najchętniej zmieniłby nazwę na ul.Feliksa Dzierżyńskiego albo innego sowieckiego mordercy....a tu proboszcz wyjechał ze św.Janem Pawłem II....brrrrr....komuchy tego nie lubią ;-(((

wiktoria, 12.02.2018 18:01

Myślę że gdyby media od razu pisały że zmiana nie wiąże się dla mieszkańców z niczym to byłoby łatwiej. PS. Choć nie do mnie była kierowana uwaga pana "janjan" cieszę się że spuścił z tonu i już nie twierdzi że wszyscy chcą pozostawienia nazwy. Z tego co wiem opinie są różne. Moja wiedza jest taka że duża część ludzi jak dowiedziała się że nic nie musi zmieniać to zostawiła sprawę swojemu losowi.

wiktoria, 12.02.2018 17:57

w temacie: Ustawa gwarantuje, że nie trzeba wymieniać dokumentów Art. 5 ust. 2 wspomnianej wyżej Ustawy przesądza, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową – są one nadal ważne, co oznacza, że: Nie trzeba wymieniać dokumentów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności. Zmiana nazwy ulicy nie będzie powodować problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Co więcej, nie ma opłat za zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych, ponieważ zgodnie z Ustawą (art. 5. ustęp 1): „pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat”.

wiktoria, 12.02.2018 17:57

w Andrychowie rządzi pan Żak. skoro opieka całodobowa pozostała w innych gminach to w Andrychowie także mogła. Nie może byc tak że pan Żak jest od delegacji i imprez i pensji burmistrza a problemy mają inni za niego rozwiązywać. A jak coś nie wychodzi to inni winni. PiS czy nawet PO jak w przypadku braku wielomilionowej dotacji na autobusy. Klakierzy nie powinni przesadzać z jadem i manipulacją. To na marginesie.

janjan, 12.02.2018 17:54

Kaczor -tylko wyobraź sobie że duża część ludzi nie chce mieszkać przy ulicy której nazwany został przez pisowsko - kościelny układ. Wolą neutralną nazwę

rafi, 12.02.2018 17:47

Wojewoda ma w dupie nazwe ulicy,przez 2.5roku nie przywrocil karetki do Andrychowa,a ta druga co jezdzi to jest bez lekarza,zlikwidowali calodobowa opieke medyczna,lekarze za 200zl na godzine nie chca dyzurowac,malo tego mamy najstarsza karetke,złom,w Polsce, i ani premier Szydlowa,ani Posel Polak,ani pisowiec Kubien z Andrychowa nic w tej sprawie nie zrobili i nie robia nadal,a spotkania jak organizuja to w ukryciu za murami Kisciola,a Wy macie probkem z nazwa ulicy,ludzie chca nazwe nie zwiazana ani z polityka ani z Kosciolem.

kaczor, 12.02.2018 17:46

Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie; dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność .To za polsatem - wszystko jest zapisane w ustawie.

kaczor, 12.02.2018 17:44

marcin1970 dobrze pisze. Mam tam rodzinę i zdania są podzielone. Generalnie ludzie ochłonęli jak dowiedzieli się że nawet jak będzie zmiana to nie będą musieli lata po urzędach.

rafi, 12.02.2018 17:41

Wybranie nazwy własnej ulicy należy pozostawić mieszkańcom tej ulicy. Żaden Małecki z Barwaldu ze stowarzyszenia smiesznego Teraz Andrychow ani Proboszcz ani żadna Rada Parafialna nie powinna zabierac glosu w tej sprawie,bo zaraz jakis debil wymysli nazwe ofiar smolenskich albo im. LECHA Kaczynskiego blogoslawionego. Ludzie dajcie juz spokoj. Nazwa ma byc krótka i zwiazana z Andrychowem.

marcin1970, 12.02.2018 17:40

janjan. teraz to ty kłamiesz albo conajmniej manipulujesz. Część mieszkańców chce zostawienia, część zmiany a cześci to lotto bo ta zmiana niczego w życie nie wnosi. Zadnych dokumentów nie trzeba zmieniać, nawet adres na pocztówkach z wakacji może być na 27 stycznia choćby zmiana była tak więc część ludzi to ani ziębi ani grzeje.

janjan, 12.02.2018 17:35

nie kłam,. mieszkańcy chcą pozostawienie obecnej nazwy i pismo skierowali do wojewody jeszcze w październiku, ale wojewoda ich olał: http://www.mamnewsa.pl/polityka/jest-nowa-propozycja-na-nazwe-ulicy-27-stycznia-jaka

maniek, 12.02.2018 17:28

Dwie poprawki 1.Pan Żak i tak samo jak np. członkowie SLD chcieli żeby nazwa została bo upamiętnia wyzwolenie. Tak było w piśmie na które odpowiedział wojewoda że nie przejdzie taka propozycja. Myślę że ani pan Żak ani SLD się nie wstydzą tego o co walczyli 2. Z tego co było wczoraj mówione ta propozycja Jana Pawła II jest poparta prze wielu księży i grupę mieszkańców a nie tylko proboszcza i rade parafialną. Swoja drogą mocny rozrzut od pierwszej propozycji pana Żaka czy np. SLD żeby zostawić bo upamiętania wyzwolenie przez armię czerwoną aż po Jana Pawła II o którym mówi się że przyczynił się do upadku komunizmu.

xpek, 12.02.2018 17:17

takich radnych jak stuglik trzeba w końcu rozliczyć z działalności.Co pon zrobił dla Andrychowa????? a tylko mąci