Firmy bez prądu, burmistrz pisze do premiera

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 27.08.2019 15:10, DK
We wtorek (27.08) kilkanaście firm na terenie Andrychowa zostało odłączonych od źródła energii elektrycznej.
Firmy bez prądu, burmistrz pisze do premiera
Zatrzymana produkcja, rozgardiasz logistyczny - to tylko niektóre z problemów z jakimi borykają się firmy podłączone do Elektrociepłowni Andrychów.

Na chwilę obecną trwają rozmowy. Nie wiadomo dokładnie, kiedy prąd będzie ponownie przesyłany.

Przypomnimy, że wszystko to efekt problemów w jakie popadła Elektrociepłownia Andrychów, która dostarcza ciepło do połowy Andrychowa i prąd do części dużych firm. Firma ma kilkadziesiąt milionów zadłużenia, nie płaci pracownikom. Wierzyciele upominają się o pieniądze.

Sytuacja jest o tyle nieciekawa, że wiele firm podłączonych pod ECA to zakłady produkcyjne, gdzie przerwy w dostawach prądu generują ogromne straty.


Jak stwierdza Janusz Szlanta, prezes ECA:

- Pracujemy z gminą aby przenieść całą działalność operacyjną na spółkę miejską. Nie odbywa nie to w prosty sposób - nasze relacje z dotychczasowymi partnerami nie są łatwą rzeczą, negocjujemy z Tauronem sposób przeprowadzeni tej operacji. Ich cierpliwość jest w jakiś sposób ograniczona. Oczywiście mają informację od nas i gminy. Z punktu widzenia Tauronu, Andrychów to niewielki fragment działalności. W tej chwili przywracamy funkcjonowanie w zasadniczym zakresie. Nie można powiedzieć ze sytuacja jest do końca opanowana, najbliższe dni będą ciężkie, na szczęście posiadamy turbinę która pozwala utrzymać funkcjonowanie całego systemu, niestety dzisiejsze dostawy prądu zostały zakłócone przez niski przesył energii oraz awarię - mówi prezes w rozmowie z mamNewsa.pl

Jak się dowiadujemy, burmistrz Tomasz Żak postanowił napisać w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Sytuacja jest nieciekawa, bo już wkrótce rozpocznie się sezon grzewczy. Nie wiadomo, czy do tej pory władzom gminy uda się zorganizować od podstaw dostawy ciepła do mieszkań i prądu do firm poprzez nową gminną spółkę ACE - Andrychowska Elektrociepłownia, którą niedawno powołano, a która ma starać się o przejęcie koncesji na dostawy ciepła do mieszkań i prądu do firm.

- Spółka jest już zarejestrowana, jest w trakcie organizacji. Musimy mieć wszystkie niezbędne koncesje i pozwolenia na wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej. Wiadomo, że to wszystko trwa, a czasu nie ma zbyt wiele. Dlatego chcemy aby rząd pomógł przyspieszyć te procesy - mówi nam Mirosław Nowak, prezes nowej spółki Andrychowska Elektrociepłownia.

Premier jest w trakcie kampanii wyborczej, na lewo i prawo sypie obietnicami wyborczymi. Może zauważy problem Andrychowa?


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekx, 30.08.2019 20:23

Pisiorki do tego prowadzą wasze pseudorządy. Rzeczpospolita o Andrychowie https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/cieplo/18159-pozwolenia-na-emisje-dusza-elektrocieplownie?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

sąsiad, 28.08.2019 17:12

ten "żakokryzys" będzie was słono kosztował. że też niektórym chce się w takiej sytuacji jeszcze mieszać w Wadowicach ze "świętym oburzeniem" jakby jaj z mieszańców Andrychowa właśnie nie robili

sąsiad, 28.08.2019 17:10

macie po rozpadającej się strefie kolejny "Żakokryzys"

gregory, 28.08.2019 10:05

Bardzo to smutne wszystko.

gregory, 28.08.2019 10:04

Andrychowianom żartują przez łzy że teraz to Żak pewno z radia utrzymywanego z naszych podatków "nie wyjdzie" i będzie " sprzedawał" swoją wersję wszystkiego... A ludzie i tak wiedzą jak jest i pytają gdzie był do tej pory. Pytanie nie tyczy oczywiście jego podróży zagranicznych.

abcabcc, 28.08.2019 06:54

i teraz generalna uwaga - moim zdaniem nie można tworzyć atmosfery niechęci że tak to delikatnie skomentuję a potem jak gdyby nigdy nic wyciągać rękę po pomoc. Drugi komentarz - dobrze żeby na polu lokalnym nie bawić się tak mocno w politykę jak nasz burmistrz, jego radni (szczególnie jeden jaki "ukochał" pis i kościół) i ludzie jacy za artykuły i audycje biorą pieniądze podatników bo potem zwyczajnie łyso jest jak proszą o pomoc Warszawę. Nie chodzi o żadną zemstę pisu (czy może za jakiś czas po albo sld) tylko rozwagę i zajmowanie się lokalnymi problemami a nie warszawką i tym czy kaczyński czy inny jest mściwy bo obniżyli pensję burmistrzom.

abcabcc, 28.08.2019 06:47

myślę że żeby w ogóle Morawiecki spojrzał na to pismo dobrze by było żeby nigdy przenigdy wcześniej ani on ani nikt ważny w pisie nie miał styczności z a) imprezami towarzyskimi organizowanymi przez ludzi burmistzra gdzie mówi się jak mówi o pisie b) profilem na FB burmistrza (czemu jest niżej) c) komentarzami ludzi powiązanymi z burmistrzem na mamnewsa d) radiem Andrychów i Nowinami Andrychowskimi ze względu na treści jakie wrzuca tam taka dwójka ludzi którzy chcą żeby ich nazywać dziennikarzami e) profilami na FB radnych od burmistrza

ChojnaZmiana , 27.08.2019 22:06

Szkoda że inni tego nie potrafią zrozumieć !

nietakszybko, 27.08.2019 21:28

jedno zastrzeżenie - Burmistrz nigdy niczego nie jest winny. PiS, cykliści, masoni i inni zawsze, Burmistrz nigdy!!!!

nietakszybko, 27.08.2019 21:26

"Niech burmistrz dalej buduje swoje wizje, rewitalizacje, hale widowiskowe i tym podobne. niech miasto dalej zaciąga na to wszystko kredyty. Hulaj dusza piekła nie ma jak do tej pory :( a teraz się Pan burmistrz obudził że chce napisać list do premiera. Sytuacja w której firmy są odcinane od prądu nie miała prawa zaistnieć. Gdzie do cholery był burmistrz jak zaczynały się problemy w elektrociepłowni ??? Przecież miasto miało 5% udziałów w spółce, dlaczego nikt nie miał ręki na pulsie??? W sobotę huczne otwarcie basenu, zbudowanego na kredyt, dziś we wtorek Tauron odcina prąd firmom na ul. Przemysłowej :( skandal !!!" Koniec cytatu!

Zakolog, 27.08.2019 19:53

O widzę, iż wybitny poseł Mareczek Sowa rozpaczliwie szuka jelenia pod kampanię wyborczą i w Andrychowie znalazł idealnego – Tomusia Naszego ! Jelonek napisze list na Berdyczów, a klan Sowów będzie skomlał po mediach, aby nagłośniły tą epistolarną twórczość. Jedyny problem jest taki, iż dla premiera Morawieckiego nasz Tomuś to nawet nie jest nikt, a dla domów mediowych Mareczek nie istnieje.

nick1, 27.08.2019 19:00

po drugie nakreślę wam scenariusz: Morawecki za namową Szydłowej, Iwonki Gibas pomoże i to w takiej formie jaką nakreśli Burmistrz. Kto zna realia chyba domyśla się że to Burmistrz jest tu rozgrywającym? A co dalej - dalej Marek Polak przestaje być posłem, a Eugeniusz Kurdas i Beata Smolec starostami. Dalej - w Wadowicach jak im pisiorek przywali podwyżkami za wodę i śmieci będzie referendum i powiat i Wadowice "oczyszczą się" z pisu. Morawiecki jak już przestanie być premierem może do Andychowa przyjechać po naukę do Burmistrza. Na razie niech robi co zostało nakreślone w pismach!!!! Nie wierzycie w taki scenariusz? to patrzcie i uczcie się od Burmistrza jak ryzgrywa się takie osóbki jak Szydło, Gibas i kilku innych.

nick1, 27.08.2019 18:53

drogie pisiorki. Burmistrz nigdy nie ukrywał co sądzi o osobnikach typu kurduple z kompleksami.

barte, 27.08.2019 18:50

Nie rozumiecie tylko jednego : burmistrz Żak przed żadnym plebanem ani innym kurduplem nie będzie padał na kolana.Obowiązkiem pinokia morawieckiego jest pomóc w gminie w takiej sytuacji.To poniekąd on wespół z szydłową doprowadzili swoimi nieudolnymi rządami tego typu spółki energetyczne i wiele innych firm do tak złej sytuacji. Są pewne granice dojenia firm ale powoli te granice są przekraczane

barte, 27.08.2019 18:47

Z tych komentarzy wynika jedno:pisiory to wyjątkowo mściwe osobniki

szppp, 27.08.2019 18:44

""Prezydent Nowej Soli jak zawsze trafnie" napisał Tomasz Żak na swoim profilu i udostępnił list otwarty do Kaczyńskiego jaki zaczyna się od zdań: "Panie pośle, dlaczego niszczy pan wszystko, co jest niezgodne z pańską socjalistyczno-narodową ideologią? Dlaczego mści się pan na Polakach, którzy mają czelność mieć inne zdanie?" Poszło o obniżkę pensji burmistrzów jakby ktoś myślał że o wielkie rzeczy." Niestety to prawda. Te i inne rzeczy jakie Żak wypisywał o ludziach pisu krążą już po necie razem z memami jak chce teraz pomocy. Przykre szczególnie jeśli ktoś myślał że mamy burmistrza ponad podziałami.

rokos, 27.08.2019 18:31

pisma Żaka w obliczu tego co sam pisze i co robią ludzie wspierający go nie należy traktować poważnie. Poważna jest natomiast sytuacja i poważne jest pytanie gdzie Żak był do tej pory szczególnie że wszyscy piszą że gmina ma udziały w Elektrociepłowni. Ameryki nie odkryję - takie dno czy koło 90 mln długu nie robi się z dnia na dzień.

rokos, 27.08.2019 18:28

Żak udostępnai jak w punkt treści o mszczącym się Kaczyńskim a potem pisze do premiera z PiS. No nieźle. Niech jeszcze doda do pisma jak piszą o psiie i kaczyńskim tzw. klakierzy zakolandii i jak zapowiadają że "Burmistrz obali pis w starostwie" :) Nie wie czy rząd pomoże - pytanie czy są frajerami jest otwarte :) Szczególnie że jak ta pomoc nie wyjdzie to podejrzwam że tai jeden "Zdzisław" z uśmiechem na twarzy naśle na nich prokuratora :)

maniek, 27.08.2019 18:21

serio Żak pisze do premiera?Może jeszcze załączył próbkę swojej twórczości jak poniżej? Nie wiem czy rząd pomoże czy nie, czy w ogóle może omóc ale nie wystarczy zatrudnić "prezesa polityka" jaki z PO przeszedł do pis (oczywiście gdy pis doszedł do władzy nie tam wcześniej). Trzeba jeszcze być OSTROŻNYM w politykowaniu bo potem głupio to wygląda.

",,**,,", 27.08.2019 18:21

[email protected] jakim Burmistrzem jest Tomasz Żak???? Odpowiedz masz zwolenniczko kobielusa, w ostatnich wyborach. Komentarz zbyteczny..... a ty szczekaj dalej hauhauhauhauhau....

maniek, 27.08.2019 18:18

"Prezydent Nowej Soli jak zawsze trafnie" napisał Tomasz Żak na swoim profilu i udostępnił list otwarty do Kaczyńskiego jaki zaczyna się od zdań: "Panie pośle, dlaczego niszczy pan wszystko, co jest niezgodne z pańską socjalistyczno-narodową ideologią? Dlaczego mści się pan na Polakach, którzy mają czelność mieć inne zdanie?" Poszło o obniżkę pensji burmistrzów jakby ktoś myślał że o wielkie rzeczy.

",,**,,", 27.08.2019 18:18

[email protected] a ty smieciu kiedy spier.....isz z Andrychowa????? [email protected] sie ujawnia szlak ja trafia ze wszyscy kpia i drwia z [email protected] kiedy kobielus spelni wszystkie swoje obietnice wyborcze??? Gdzie całodobowa opieka zdrowotna, gdzie drogi lokalne, gdzie żłobki,gdzie domy seniora? To dzieki kobielusowo mamy najdroższe opłaty za śmieci w okolicy. I pytan jest jeszcze kilkanascie, czemu glosowal przeciwko remontom Metalowcow Wlokniarzy????? Przeciwko budowie basenu krytego. To jak przez 13!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Lat nic nie zrobil to pora zdac mandat radnego i wyprowadzić się z Andrychowa!!!!!!!!!!!!!!!!! A gdzie byl radny kobielus przez13lat?????????????????? Nic nie robi nic nie widzi to po co on tu jest??????????????

Keson, 27.08.2019 17:45

Nie dla wspomagania nieudolnych firm, Nasze pieniadze nie będą wspierać takich partoli

budyn77, 27.08.2019 17:26

Czyli że kilka dużych firm spier...i z Andrychowa?

kaczor, 27.08.2019 17:24

"Hmm, sytuacja w jakiej trolle tzw zakolandii nazywają premiera pinokiem a Pan Burmistrz udostępnial bardzo ostre treści o prezesie Kaczyńskim nie ułatwia udzielania pomocy" ale niektórzy zdają się uważać że są osoby które mogą na ostro kogoś traktować a potem lecieć po pomoc Nie wiem czy pis pomoże czy nie ale wiem że to dramat jak ktoś atakuje a potem wyciąga rękę - pomóż. Bez względu na to kto się tak zachowuje to dziwne i tragiczne.

xpek, 27.08.2019 16:52

czyli drodzy mieszkańcy pis nie pomoże

ChojnaZmiana , 27.08.2019 16:40

Ja bym wolał marznąć w zimie i żyć bez prądu niż prosić o pomoc pisioków !

budyn77, 27.08.2019 16:31

Piniędzy na ratowanie Elektrociepłowni nie ma i nie będzie!

tedi, 27.08.2019 16:12

Gmina jest udziałowcem upadłej elektrociepłowni i do tej pory chyba nie bardzo się interesowała tym co się tam dzieje. Jaka jest pewność, że nowo powołana spółka za kilka - kilkanaście miesięcy nie będzie wyglądać podobnie jak ten bankrut? Tak to już w świecie bywa, że ludzie tworzą firmy, biorą z nich ile się tylko uda i czasem zostawiają długi. Zak powinien raczej interweniować u współwłaścicieli winnych upadku EA. Może niech poprosi Ziobrę o to żeby prokuratura przyjrzała się temu co się tam do tej pory działo i żeby wyciagnęła wnioski i konsekwencje wobec tych ludzi.

madzia, 27.08.2019 15:59

Hmm, sytuacja w jakiej trolle tzw zakolandii nazywają premiera pinokiem a Pan Burmistrz udostępnial bardzo ostre treści o prezesie Kaczyńskim nie ułatwia udzielania pomocy. Inna rzecz to niby jak rząd miałby pomoc prywatnej spółce. Czy już ma ratować te nową gminna? Najważniejsze jednak - serio Burmistrz nie wiedział gdy rosło zadłużenie (doszło w końcu do 90 mln)??? To jakim jest burmistrzem zwłaszcza że gmina jest udziałowcem elektrociepłowni???

xpek, 27.08.2019 15:46

pinokio celebryta potrafi tylko kłamać i manipulować. panie burmistrzu szkoda pana pióra

gregory, 27.08.2019 15:21

Kurcze, Tomasz Żak na swoim profilu na FB udostępniał posty w jakich najdelikatniej rzecz ujmując bardzo źle wyrażano się o członkach rządu i prezesie PiS. A teraz pisze o pomoc? Trzeba było chyba myśleć wcześniej i jak bezstronny burmistrz nie atakować ludzi pisu. Może pomogą ale moim zdaniem będzie trudniej niż gdyby nasz Burmistrz nie robił pewnych rzeczy. I druga sprawa - ludzie popierający pana Żaka, startujący od niego ostro atakują PiS. I znowu - jak sukces to naszego kochanego Burmistrza mimo wrednego PiSu a jak kłopoty to niech PiS ratuje???

JerzyO, 27.08.2019 15:20

Premier powinien odpowiedzieć tak "Ja wam burmistrza nie wybierałem."