Czy uda się uzyskać kompromis w sprawie budżetu gminy Andrychów?

, Polityka, Wiadomości, 08.01.2019 19:50, red
Radni PiS nie chcą wiele, ale czy zdołają się przebić ze swoimi pomysłami?
Czy uda się uzyskać kompromis w sprawie budżetu gminy Andrychów?

Po raz pierwszy o wielu lat, w starym roku Rada Miejska nie przyjęła budżetu gminy Andrychów na kolejny, czyli już trwający rok. Na prośbę radnych PiS, którzy mają teraz większość w Radzie Miejskiej, głosowanie przełożono na styczniowe obrady.

Trwają właśnie dyskusje nad projektem budżetu i jest problem. Chodzi o to, że radni PiS chcą „włożyć” do budżetu kilka zadań, które pierwotnie nie zostały zaplanowane w projekcie przygotowanym przez burmistrza Tomasza Żaka. Chodzi o 4 zadania.

  • sfinansowanie budowy garażu dla karetki przy JRG Andrychów

  • zarezerwowanie pieniędzy na podwyżki dla pracowników CKiW

  • remont parkingu przy SP nr 5 w Andrychowie

  • zagwarantowanie wkładu własnego na zakup nowego wozu strażackiego dla OSP Targanice Górne


Jest jednak problem. Zdaniem burmistrza Tomasza Żaka i wiceburmistrza Mirosława Wasztyla w tej chwili nie da się tak po prostu dołożyć zadań do budżetu i powiększyć deficyt, bo projekt jest już zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Zmiany mogą być dokonane tylko pod warunkiem, że wnioskodawcy wskażą źródła finansowania, czyli - krótko mówiąc - z czegoś, co jest zapisane w projekcie, trzeba zrezygnować.

Radny Krzysztof Kubień apelował, aby w drodze kompromisu w projekcie budżetu wspólnie poszukać oszczędności, ale stanowisko władz miasta jest jasne: to wnioskodawcy powinni wskazać na czym gmina powinna zaoszczędzić, z czego konkretnie zrezygnować, aby w budżecie zmieścić proponowane przedsięwzięcia. A chodzi o kwotę 1 mln zł.

Zdaniem burmistrza, to że teraz proponowane przez radnych zadania nie zostaną umieszczone w budżecie, wcale nie oznacza, że zadania te nie zostaną zrealizowane trakcie roku, kiedy – tak jak w poprzednich latach – zapewne budżet będzie jeszcze wiele razy korygowany. Może pojawiają się jakieś oszczędności przetargowe, które radni przeznaczą na proponowane przez siebie zadania?

Burmistrz przekonywał, że projekt budżetu na 2019 rok zawiera przede wszystkim kontynuację inwestycji już rozpoczętych. I tak jest zawsze na przełomie kadencji. Tak naprawdę dopiero budżet gminy na 2020 rok może być budżetem, w którym uwzględnione zostaną postulaty PiS, czyli większości w Radzie Miejskiej.

Czy uda się uzyskać kompromis i do budżetu wprowadzone zostaną proponowane przez PiS zadania? Zobaczymy. Głosowanie w drugiej połowie stycznia.

W poniedziałek zaczęto także dyskutować także nad „grubszymi” zadaniami. Chodzi m.in. o budowę wodociągu do kilkudziesięciu domów w Targanicach na ul. Brzezińskiej. Tam sprawa jest skomplikowana. Na budowę potrzeba wielu milionów złotych, na dodatek na podobną inwestycję musi się zdecydować sąsiednia gmina Porąbka. Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełom 2019/20 roku. Czy do tego dojdzie?

Na razie samorządowcy ciągle się zastanawiają. W poniedziałek podczas posiedzenia komisji gospodarczej rozważano także pomysł budowy o wiele tańszych studni głębinowych w tym rejonie Targanic i rezygnację z budowy wodociągu.

xxx

Najważniejsze wydatki inwestycyjne, które zawarte są w projekcie budżetu to w większości kontynuacja już rozpoczętych zadań czyli:

- rozbudowa lokalnego transportu publicznego – 5 mln zł

- budowa budynku socjalnego wielorodzinnego przy ul. Batorego - 1,1 mln zł.

- przebudowa ul. Słonecznej w Brzezince – 1,7 mln zł

- strefa ekonomiczna – 1,3 mln zł

- rozbudowa szkoły w Sułkowicach – Bolęcinie – 1, 6 mln zł

- prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza kaplicy p.w. św. Bartłomieja w Zagórniku z wyposażeniem ruchomym – 700 tys. zł

- wymiana źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych w gminie Andrychów – 400 tys. zł

- przebudowa drogi bocznej od ul. Działy w Brzezince – 280 tys. zł

Ale znalazło się też miejsce dla nowych inwestycji, a są to m.in.:

- przebudowa ul. Ogrodniczej w Roczynach – 450 tys. zł

- przestrzeń wspólna dla os. Olszyny – 1,1 mln zł

- budowa ciągu pieszo – rowerowego przy ul. Lenartowicza -1,2 mln zł

- rewitalizacja centrum wsi Inwałd – 500 tys. zł

- budowa budynku sanitarnego przy LKS „Halniak” w Targanicach – 400 tys. zł

- budowa parkingu obok przedszkola w Zagórniku – 150 tys. zł

- przebudowa dróg gminnych na terenie gminy Andrychów – 6,7 mln zł

Dodatkowo w planach budżetowych można znaleźć pieniądze na projekty przebudowy dróg gminnych, które będą realizowane w kolejnych latach, są to m.in.: ul. ks. Nowaka w Roczynach, drogi na os. Mydlarze w Rzykach, drogi bocznej do ul. Żwirki i Wigury w Targanicach, ul. Wiejskiej w Inwałdzie, ul. Wandy Malickiej, dróg na os. Jana Pawła II w Andrychowie, ul. Gronie i ul. Środkowej w Roczynach, ul. T. Kowalczyka w Brzezince. Zaplanowano także projekt na przebudowę terenu przy garażach na ul. Lenartowicza.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kukus, 08.01.2019 23:39

Robercie Duch referendum odbyło się w październiku hahahahahahahahehehehe

politolog, 08.01.2019 23:01

Poza tym radzę poszukać Żakowi w słowniku słowa kompromis. Przyda się na 5 lat bo zdaje się że jego metody sprawowania władzy nie przyciągają już radnych a wręcz przeciwnie.

politolog, 08.01.2019 22:59

4 rzeczy chcą wpisać do budżetu a Żak wychodzi ze jak obrażona na wynik wyborów panienka??? On zabiera swój ponad 100 osobowy „dwór” urzędników a radni niech radzą sobie sami? Przecież cały urząd powinien być do dyspozycji radnych tak samo jak jego. Nowa ustawa kłania się panie burmistrzu.

gregory, 08.01.2019 22:52

ja pinkolę. Przepraszam ale Żak zachowuje sie jak nie chciał zauwżyć że stracił wiekszość w radzie. To nie są już te czasy kiedy decydował co gdzie kiedy a radni klepali co chciał.

xpek, 08.01.2019 21:51

nie zasłużyli na to żeby decydować o tym na co w gminie wydawane są pieniądze i jakie inwestycje są realizowane