Czy uda się uratować nazwę ulicy 27 stycznia?

Region, Andrychów, Polityka, Wiadomości, 05.02.2018 11:00, PG
Czy jest już za późno?
Czy uda się uratować nazwę ulicy 27 stycznia?

Jak już pisaliśmy do września ubiegłego roku władze gmin miały czas, aby dostosować nazewnictwo ulic czy placów do nowej ustawy, tzn. zmienić „nazwy propagujące komunizm”. W Andrychowie władze uznały, że nie ma potrzeby dokonywania takich działań. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik jednak stwierdził inaczej. Nie odpowiada mu nazwa ul. 27 Stycznia. Tego dnia nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do Andrychowa.

Magistrat po kilku dniach wysłał odpowiedź do wojewody sugerując zmianę nazwy na ul. Stanisława Ankwicza. Mieszkańcy oraz środowisko SLD zarządzali od wojewody pozostawienia nazwy, tylko pod innym znaczeniem - 27 Stycznia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Również wystosowali pisma do wojewody w tej sprawie. Radni Rady Miejskiej także poparli ten zamysł. Stowarzyszenie Teraz Andrychów wystosowało propozycję nazwy Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wojewoda, zgodnie z opinią IPN, nie zgadza się na utrzymanie nazwy ul. 27 stycznia. W ostatnim piśmie wysłanym do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika dnia 29 stycznia 2018 roku burmistrz Tomasz Żak obszernie uzasadnia dlaczego nazwa 27 stycznia powinna pozostać niezmieniona, a jeśli jest już taka konieczność to wskazuje dwie propozycje: Stanisława Ankwicza i Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Poniżej korespondencja burmistrza i wojewody:


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

8866640spinderman, 13.02.2018 20:02

Igor102: jest takie powiedzenie,że "ten kogo przezywa sam się tak nazywa". Gdybyś znał historię - moim zdaniem powinieneś cos z historii zapamiętać; kto doprowadził do likwidacji poprzez rozbiory państwo polskie, historia zatoczyła kołem. Gdyby obecnie Putin zają cześć wschodniej polski , podobnie jak to uczynił na Krymie Kaczyński i jego świta ze strachu pochowali by się po kościołach , zaś ten nakazywał by ludowi podporządkowanie okupantowi - oczywiście z woli bożka watykańskiej nomenklatury. Kasa się liczy, wiara jest przeznaczona dla biednych i bez rozumnych. Piłsudski: cytat. " religia jest dla ludzi pozbawionych rozumu"

igor102, 06.02.2018 18:42

takie nazwy powinny być zmienione przynajmniej 30 lat temu....by już nigdy komuchy i esbeckie świnie nie miały okazji czcić sowieckiej dziczy która wymordowała polskie elity a nam zmarnowała 50 lat.....

zandrychowa, 05.02.2018 19:53

Głupia i nikomu nie potrzebna zmiana

xpek, 05.02.2018 15:12

pisowcy nie mają co robić