Co dalej z dyrektorami? Koniec sprawy?

, Polityka, Wiadomości, 31.03.2016 16:45, (red)
Andrychowscy radni usłyszeli wyjaśnienia złożone przez mecenasa i... zamilkli.
Co dalej z dyrektorami? Koniec sprawy?

Sprawa konkursów na dyrektorskie stanowiska z 2014 roku po raz kolejny omawiana była podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie (31.03). Od kilkunastu miesięcy trwa spór prawny o to, czy dyrektorzy szkół w Inwałdzie, w Rzykach oraz SP 4 w Andrychowie zostali wybrani i powołani na te stanowiska zgodnie z prawem. Prawna przepychanka ekscytuje wiele osób, a niektórzy już są tym wszystkim znudzeni.

 

Gmina jest w defensywie. Ostatnio na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego ukazało się prawomocne orzeczenie, z którego wynika, że zarządzenie burmistrza w sprawie zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora SP4 w Andrychowie (powierzenia stanowiska Dorocie Zawadzie) jest nieważne. WSA stwierdził, że „zarządzenie wydane zostało z istotnym naruszeniem prawa” i powinno zostać wyeliminowane z obrotu prawnego. Mało tego, z tego orzeczenia wynika także, że burmistrz powinien powołać na stanowisko dyrektora zupełnie inną osobę, która w czasie konkursu „otrzymała 4 głosy spośród 4 głosów".

 

Koniec sprawy? W SP4 dojdzie wkrótce do zmiany dyrektora? Nic podobnego.

 

W czwartek dwóch radnych, Alicja Studniarz i Wiesław Mikołajek, zadawało pytania w tym temacie. Chcieli wiedzieć, jakie będą kolejne działania gminy w kontekście ostatniego prawomocnego wyroku i jakie w ogóle gmina ponosi koszty na obsługę prawną tych wszystkich procesów?

 

Odpowiedzi udzielił reprezentujący gmine mecenas Maciej Harat. Przekazał on radnym, że wyrok w sprawie konkursu na dyrektora SP4 w Andrychowie wcale nie jest prawomocny, gdyż - jak mówił - sam wyrok nie został dostarczony gminie w sposób prawidłowy. Mecenas zapowiedział, że gmina na pewno złoży skargę kasacyjną.

 

Można wnioskować, że gmina pójdzie w tej sprawie w zaparte i "do upadłego" będzie bronić swoich racji. Wykorzystanie wszystkich instancji sądowych, do czego dąży urząd, powinno raz na zawsze rozstrzygnąć ten spór.

 

Nawet jeśli za kilka miesięcy, czy kilka lat gmina wszystko przegra (taki wariant też jest możliwy) to i tak – zdaniem prawnika – nie ma szans, że inna osoba, które brała udział w spornym konkursie, automatycznie zostanie nowym dyrektorem SP4. Wtedy  - zdaniem mecenasa – wyjścia za dwa: burmistrz ogłosi nowy konkurs bądź też powierzy stanowisko dyrektora wskazanej przez siebie osobie.

 

Podobnie jest z konkursami na stanowiska dyrektorów szkół w Inwałdzie i w Rzykach. - Postępowania się toczą i toczyć się będą jeszcze bardzo długo – mówił burmistrz Tomasz Żak.

 

Ile gmina płaci za obsługę prawną? Radnych poinformowano, że gmina nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu. Obsługa prawna tych procesów realizowana jest w ramach jednej umowy na obsługę prawną całej instytucji, jaką ma zawartą Gminny Zarząd Oświaty w Andrychowie.

 

Po uzyskaniu tych wyjaśnień radni opozycji sprawy już nie komentowali, ani nie pytali o inne szczegóły. Nie ulega jednak wątpliwości, że ciąg dalszy nastąpi. Spór prawny i przy okazji również polityczny w tej sprawie jeszcze jakiś czas potrwa...

 

 

 

mamNewsa logo

mamNewsa.pl - Niezależny portal regionalny. Wiadomości z regionów: Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrz., Sucha Beskidzka, Kęty, Zator

Copyright © mamNewsa.pl'2009-2020. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.