Burmistrz: mam wrażenie, że rząd nie jest sojusznikiem samorządów

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 06.01.2020 14:30, red
Rekordowe inwestycje, ale są pewne obawy.
Burmistrz: mam wrażenie, że rząd nie jest sojusznikiem samorządów
Rada Miejska Suchej Beskidzkiej uchwaliła budżet miasta na 2020 rok. W roku 2020 planowane dochody wynoszą 56 049 778,93 zł, a wydatki budżetowe t- 64 307 778,93 zł

Lista zadań inwestycyjnych zawiera aż 33 pozycje. Największym planowanym do realizacji przedsięwzięciem jest budowa Centrum Kultury, która ma być zakończona w IV kwartale, a przeznaczono na nią ponad 15 mln złotych.


Kontynuowana będzie rozbudowa miejskiej sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej przy ul. Kamienne. W budżecie zostały także zagwarantowane pieniądze na budowę zaplecza socjalnego (z częścią hotelową i gastronomiczną) Centrum Sportu na terenie stadionu, budowę skateparku oraz dokumentację projektową przebudowy suskiego Rynku.

Prowadzone będą inwestycje w zakresie remontów i modernizacji dróg i chodników, w tym budowa drogi gminnej tzw. łącznika ul. Kościelnej z ul. Szpitalną.

Jak informuje suski magistrat, przedstawiając propozycje do budżetu burmistrz Stanisław Lichosyt stwierdził, że jest to bardzo odważna i optymistyczna wersja planu, szczególnie po stronie dochodów. Jest to budżet rekordowy pod każdym względem, a przeznaczenie z ogółu wydatków co trzeciej złotówki (36%) na inwestycje, jest ewenementem w skali kraju zwłaszcza, że większość samorządów z uwagi na duże obciążenia i niedoszacowane dotacje i subwencje z budżetu państwa na zadania rządowe, było zmuszonych do ograniczenia wydatków na rozwój.

Burmistrz powiedział, że jest to już 19 budżet przygotowany pod jego kierownictwem i jest on najtrudniejszym z dotychczasowych.

- Złożyło się na to wiele czynników, jednym z podstawowych są wcześniej podjęte decyzje dotyczące ogromnego zadania inwestycyjnego czyli budowy Centrum Kultury i Filmu, ale przecież ta lista zadań inwestycyjnych jest długa, bo zawiera,aż 33 pozycje. W tym przypadku jednak mieliśmy pełną świadomość, że będzie to dla nas ogromny wysiłek. Natomiast zagrożeniem nieprzewidywalnym dla budżetu są ruchy rządu, który mam wrażenie, nie jest sojusznikiem samorządów.
Niestabilność przepisów w zakresie obciążań finansowych, obarczanie samorządów nowymi zadaniami, na które nie ma pełnego finansowania, czego przykładem są zadania oświatowe, gdzie płace nauczycieli zostały zwiększone o blisko 10% zaś subwencja oświatowa, którą otrzymaliśmy jest wyższa zaledwie o 3%. Co to oznacza dla budżetu miasta łatwo można się domyślić. Podniesienie płacy minimalnej oraz ustawowe zmiany w zakresie podatku PIT pozytywnie wpływają na sytuację finansową pracujących osób, ale w dużej części realizowane są kosztem samorządów. Tylko w wyniku samych zmian podatkowych szacuję, że do naszego budżetu może wpłynąć ok 1.2 - 1,5 mln złotych mniej – powiedział burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.

źródło: UM Sucha Beskidzka

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 29.01.2020 17:03

W Andrychowie radni tak twierdzą, a dokładnie twierdzą tak jak im burmistrz każe twierdzić, bo dawno temu zauważyli, że w tym mieście wyborcy łatwiej niż w okolicy głupoty i propagandę łykają. Korzystają więc bez umiaru z tej możliwości w niezależnych -tu odgłos śmiejącego się konia - mediach.

beskidmaly, 06.01.2020 19:23

To tylko w Andrychowie niektórzy radni twierdza ze będzie wiecej pieniedzy w budzecie , nawet w Nowinach Andrychowskich udwadniali ze będą większe wpływy niż w ubiegłym roku haha.

JerzyO, 06.01.2020 16:00

No cóż jak mawiał klasyk : "ja wam wójta nie wybierałem". Dziennikarstwo to na pewno nie jest w waszym wykonaniu....psikuta.