Brakuje lekarzy, zamknęli oddział szpitalny

, Polityka, Wiadomości, 20.08.2019 20:46, red
Coraz gorzej to wygląda...
Brakuje lekarzy, zamknęli oddział szpitalny
O narastających problemach w służbie zdrowie pisaliśmy już wiele razy. W Andrychowie nie ma już nocnych i weekendowych dyżurów lekarskich. W Wadowicach takie dyżury jeszcze są, ale regularnie narzekają na nie pacjenci.


W karetkach praktycznie nie ma już lekarzy, większość w regionie to karetki typu „P”. Kolejny problem to szpitale. W sierpniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że osławiona już rządowa reforma w postaci wdrożenia tzw. sieci szpitali, nie tylko nie poprawiła sytuacji, ale wręcz pogorszyła ją w wielu placówkach.

Przybywa szpitali, które popadają w coraz większe tarapaty finansowe, pogarsza się też dostępność do leczenia, bo brakuje lekarzy.

Właśnie z powodu braku lekarzy od sierpnia nie działa już oddział obserwacyjno-zakaźny ZOZ Sucha Beskidzka, który znajdował się w Makowie Podhalańskim. To był jedyny tego typu oddział w regionie.

Poniżej komunikat dyrekcji ZOZ Sucha Beskidzka w tej sprawie:
Dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej uprzejmie informuje, iż w związku z trwającymi od długiego czasu trudnościami w pozyskaniu personelu lekarskiego pozwalającego zabezpieczyć udzielanie świadczeń w zakresie: choroby zakaźne – hospitalizacja, jesteśmy zmuszeni zakończyć z dniem 31.07.2019 roku działalność Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Makowie Podhalańskim.
Informujemy jednocześnie, że od dłuższego czasu staraliśmy się pozyskać kadrę lekarską (specjalistów z dziedziny chorób zakaźnych) chętną podjąć zatrudnienie w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, co pozwoliłoby uniknąć jego likwidacji. Wielomiesięczne starania nie przyniosły niestety oczekiwanego efektu. Mając pełną świadomość, jak ważną rolę spełnia działalność Oddziału dla Mieszkańców naszego powiatu i powiatów ościennych, podjęliśmy wszystkie możliwe działania w celu utrzymania funkcjonowania Oddziału.
W obliczu braku możliwości zabezpieczenia opieki lekarskiej w Oddziale jesteśmy zmuszeni podjąć tą trudną, ale konieczną decyzję - uzasadnia dyrekcja ZOZ Sucha Beskidzka.

W Małopolsce pozostały jeszcze oddziały obserwacyjno-zakaźne w: Krakowie, Proszowicach, Myślenicach, Miechowie, Olkuszu, Nowym Sączu i Dąbrowie Tarnowskiej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ulubieniec, 21.08.2019 08:49

Bez polityki ! - limitowanie miejsc na kierunku lekarskim do ok.8300 miejsc rocznie - exodus lekarzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej - zwiększenie zarobków lekarzy w takim stopniu ,że rezygnują z podwójnych etatów ,jednakże nie w wystarczającym stopniu ,żeby skusić tych z emigracji do powrotu do kraju I moje osobiste zdanie.Za wykształcenie lekarza podatnicy, czyli my, płacimy bardzo dużo. Same studia medyczne to jest koszt ok. 500 tysięcy złotych ! Więc logiczne wydaje się ,że powinna istnieć forma wzajemności. Lekarze powinni rozumieć, że spłacenie długu za wykształcenie obejmuje nie tylko aspekt finansowy, ale też moralny. Oczywiście problem ten nie dotyczy tylko lekarzy . Żeby osoby które zdobyły wyższe wykształcenie za pieniądze społeczeństwa nie miały wyrzutów sumienia ,należy wprowadzić odpłatność za studia ;-) Sprawa zamykania oddziałów zakaźnych ,moim zdaniem jest wyolbrzymiona . Za PRL-u prawie w każdym szpitalu był oddział lub pododdział zakaźny ,a kardiologiczny czy udarowy tylko w większych miastach, najczęściej tych wojewódzkich . Choroby cywilizacyjne tylko zmieniły ich dyslokację, i tyle w tym rozdmuchanym temacie ! Panie redaktorze ! Szanowni forumowicze ! Nie róbcie czytelnikom wody z mózgu !

starymoher, 21.08.2019 08:15

Parę lat temu leżałem tam kilka dni.Malutki Oddział ,gdzie większość pacjentów była diagnozowana pod katem boreliozy.Ja tam byłem z innego powodu,ale diagnoza była całkowicie nietrafiona.Za to obserwowałem jak tam perfekcyjnie funkcjonuje Oddział opieki hospicyjnej.

Keson, 21.08.2019 05:14

Ludzie ale w czym widzicie problem, jak ktoś nagle zachoruje to wyjazd do czech lub słowacji telefon na 112 i wiozą was do szpitala o 1000% lepszego a rachuneczek zapłaci PIS (tzn. wszyscy).

Janosik, 20.08.2019 21:37

Aleocochodzi - Zgadza się w 100%, Cały ten motłoch tego nie kuma i nie wie co się dzieje :) Szkoda mi ich, bo obudzą się w 2020 z ręką w nocniku i z piękną katastrofa na horyzoncie. Tak oglupialego narodu to chyba nie ma na całym świecie. No może Korea Pln dorównuje odrobinę w tej propagandzie. POPiS to jedno wielkie i to samo szambo od wielu wielu lat. Tylko nieliczni to widzą i kumają ;P

aleocochodzi, 20.08.2019 21:25

Masz rację, socjaliści z PIS to nie prawica. W 2017 roku zmarło najwięcej Polaków od czasu wojny, a na ten rok plan do wykonania jest jeszcze ambitniejszy.

aleocochodzi, 20.08.2019 21:07

Lekarze zorientowali się że całe te choroby zakaźne może wyleczyć każdy sam w domu witaminami głównie D3 i C. Lekarze którzy nie kłaniają się mafii zwanej izbami lekarskimi rozwalili system!

Janosik, 20.08.2019 21:06

No cóż macie swój socjal pełną mordką moje lemingi. Nic tylko korzystać, a potem kopać zaraz w kalendarz bo do szpitala to nie ma się co wybierać. Okropne to jest jak na 500+ cały motłoch się rzucił i głosuje. A szkolnictwo, służba zdrowie, itp itd umiera. A tak na marginesie przestańcie nazywać PiS prawicą !!! To są socjaliści i komuchy. Tyczy się to też redaktorów MamNewsa, bo w którymś wywiadzie PiS był nazywany prawicą. Jaką prawicą ja się pytam, jaką ??? W rządzie okupacyjnym w państwie Polskim nie ma prawicy z prawdziwego zdarzenia. Nie ma i pewnie już nie będzie, niestety !!!