Będzie ograniczenie: tylko dwie kadencje wójta i burmistrza

Region, Wadowice, Andrychów, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Zator, Polityka, Wiadomości, 10.11.2017 13:52,
PiS przedstawił projekt nowych przepisów wyborczych.
Będzie ograniczenie: tylko dwie kadencje wójta i burmistrza
W piątek (10.11) klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, której celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej. Wiele osób zainteresowanych startem w wyborach samorządowych w listopadzie 2018 roku czekało na te informacje od dawna.


W projekcie ma znaleźć się m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych, co oznacza powrót do sytuacji sprzed 2014 roku: okręgi wyborcze w gminach, tak jak kiedyś, będą większe, wybierać w nich będziemy kilku radnych, co z kolei oznacza że komitety wyborcze będą musiały wystawić więcej kandydatów, a nie tylko jednego jak przy okręgach jednomandatowych.

Wprowadzony zostanie także limit dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, a pierwsza kadencja będzie liczona od nowych wyborów. To z kolei oznacza, że wójtowie i burmistrzowie, którzy rządzą już od np. dwóch kadencji będą mogli ponownie kandydować jesienią 2018 roku.

Projekt nowej ordynacji wyborczej przygotowany przez PiS przewiduje także m.in. zniesienie głosowania korespondencyjnego. Kandydat na wójta czy burmistrza będzie mógł kandydować tylko w gminie, w której mieszka.

Propozycje zakładają także, że wybory będą rejestrowane przez kamery umieszczone we wszystkich lokalach wyborczych.foto: Archiwum

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 14.11.2017 16:15

barte;sondaże mówią że Polacy są zadowoleni z rządów PiS i demokracji w Polsce.Piszesz brednie. Zastanów się co jest przyczyną twojej oceny sytuacji.

barte, 14.11.2017 11:42

Tak PIS powoli niszczy polską demokrację ale ludzie to mają gdzieś bo przecież mają 500 +

specnarz, 14.11.2017 11:30

Kandydat na wójta czy burmistrza będzie mógł kandydować tylko w gminie, w której mieszka - OK, SUPER dodam jeszcze że minimum 5 lat. Limit dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów - OK, ale jeśli już to powinna dotyczyć wszystkich stanowisk państwowych. Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych to porażka, obecnie jest to jedyna możliwość wyboru osoby na którą możemy w jakikolwiek sposób mieć wpływ jako wyborcy. Jeżeli zostanie to zabrane, wrócimy do sytuacji gdy np wioski z racji mniejszej ilości mieszkańców nie będą miały swoich przedstawicieli. No i generalnie działacze samorządowi powinni być apolityczni, a jedynym argumentem do podejmowania określonych decyzji powinno być dobro mieszkańców.

madzia, 14.11.2017 07:50

Niestety potwierdziło sie. Nie powinien pan tyle pic panie asquit. I moze powinienem pan wyjsc z domu kolegi i chociaz na chwilę przyjechać z krakowa do Andrychowa. Sondaże robione u kumpla w domu w Krakowie i to na imprezie nie sa wiarygodne. Dobrego dnia i duzo zdrowia.

asquit, 14.11.2017 06:56

SONDAŻ POPARCIA W ANDRYCHOWIE 1. żak 78 % 2. pietras 13 % 3. kubień 8 % 4. kobielusz 1%

Starybrat, 12.11.2017 11:43

@korbaty, który wójt, burmistrz w małych miastach otrzymuje 20% głosów, zwłaszcza przy niskiej frekwencji w wyborach samorządowych i rozbiciu głosów na kilku kandydatów. Chyba raczysz żartować... Pewnie również zauważyłeś, wystarczy popatrzeć na okoliczne gminy, że większość burmistrzów, wójtów kandydowało z niby bezpartyjnych komitetów- podobno obywatelskich, demokratycznych, powstałych na czas wyborów, a tak naprawdę umocowanych w konkretnych partiach-tak dla ściemy, tutaj się z tobą zgadzam, pod szyldami owych partii mieliby mniejsze szanse.

korbaty, 12.11.2017 10:21

Szanowna redakcjo - czy wprowadzone zmiany portalu wykluczyły możliwość przypomnienia sobie swoich wcześniejszych komentarzy? Nie znalazłem takiej możliwości a szkoda, bo to istotna historia. Proszę o odpowiedź tutaj na forum, bo kilka osób w prywatnych rozmowach na to zwracało uwagę.

korbaty, 12.11.2017 10:12

Kombinacje PiS w ordynacji- wyjątkowo cyniczne i typowo bolszewickie - mają doprowadzić do władzy tejże partii na każdym szczeblu. To właśnie Korea Płn, kaczorze! I nie tylko to, o dziwo jakże znamienne jest podobieństwo fizyczne i emocjonalne liderów Polski I Korei Płn. i pieprzenie o działaniu wyłacznie dla dobra narodu. Jak jest w Korei Płn. - widzimy, a podobne sposoby już zaczynają być w Polsce widoczne. Jedynym sposobem jest głosowanie JEDYNIE na listy lokalnych komitetów wyborczych , a wyborach wójta , burmistrza, prezydenta - jedynie na BEZPARTYJNEGO kandydata , faktycznego mieszkańca naszej gminy, który zadeklaruje, że na stanowiskach kierowniczych zatrudniał będzie WYŁĄCZNIE mieszkańców naszej gminy . Jego program a nie partyjność, winien być JEDYNYM powodem wyboru! Koniec zawłaszczania państwa przez partie i partyjne sitwy! ............................ Starybrat - Kilkutysięczna koteria? Około 20 % wyborców w naszej średniej wielkości gminie? Chyba żartujesz....

Starybrat, 12.11.2017 08:30

W demokracjach bardziej dojrzałych, zakorzenionych, kadencyjność w wyborach się sprawdza, ma się dobrze. Popieram ten pomysł, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie wybory opanowują klany rodzinne lub lokalne koterie, które praktycznie są nie do wymiany ze względu na swoje interesy, powiązania często na granicy prawa, czy chociażby brak konkurencji stojącej z góry na przegranej pozycji.

cath, 11.11.2017 23:14

Zwolennikiem Żaka nie jestem,ale chyba w PIS ktoś dba o jego interesy,dlatego pytam why PIS?I rada poszukajcie w waszych szeregach kreta,bo nikt zdrowo myślący tego by nie wymyślił.Tu trzeba dobrej zmiany a nie odgrzewania kotleta.Ludzie mogą tego nie kupić.

cath, 11.11.2017 23:09

Ciekawe ze posłów i senatorów to nie dotyczy,druga sprawa ze chyba znowu w Andrychowie PIS pokpił sprawę.

konior, 10.11.2017 16:57

Co te pisiory znowu kombinują ?

kaczor, 10.11.2017 16:01

wszystkim którzy myślą i piszą jakby nikt nie miał prawa wygrać tylko Żak proponuę wyprowadzić się do Korei północnej :) Tam jest jeden jedyny kandydat i nikt mu nie zagrozi :)

kaczor, 10.11.2017 15:58

w Andrychowie trzeba się liczyć z brutalną kampanią wobec każdego kto może odebrać władzę Żakowi. I wobec andrychowian którzy Żaka nie popierają - już są nazwani "burakami". Do tego ludzie piszą że na propagandę sukcesu będzie trzy razy więcej wydawane niż do tej pory.

xpek, 10.11.2017 14:16

w Andrychowie i tak żak wygra kubień,pietras niech się już lepiej nie kompromitują