Akt oskarżenia przeciwko byłym dyrektorom sądów

, Polityka, Na sygnale, Wiadomości, 01.08.2018 09:05, red
Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. byli dyrektorzy sądów w Wadowicach i Oświęcimiu.
Akt oskarżenia przeciwko byłym dyrektorom sądów
W listopadzie zeszłego roku CBA zatrzymało 10 dyrektorów sądów w okręgu krakowskim w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji.

Postępowanie w tej sprawie prowadził Wydział I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. 31 lipca śledczy skierowali do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia wobec dziesięciu byłych Dyrektorów Sądów obszaru apelacji krakowskiej i wrocławskiej.

Zdaniem prokuratury działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła z krakowskiego sądu 30 mln złotych. Mieli podpisywać fikcyjne umowy zlecenia na wykonywanie usług, które jak ustalili śledczy, nie były wykonywane bądź obejmowały zakres prac wykonywanych w ramach obowiązków służbowych.

Na ławie oskarżonych zasiądą:
- Roman P. były Dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu,
- Jacek G. były Dyrektor Sądu Okręgowego w Tarnowie,
- Edward K. były Dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach,
- Józef K. były Dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu,
- Bolesław R. były Dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie,
- Mirosław S. były Dyrektor Sądu Rejonowego w Zakopanem,
- Andrzej C. były Dyrektor Sądu Rejonowego w Oświęcimiu,
- Mariusz B. były Dyrektor Sądu Rejonowego w Chrzanowie,
- Mateusz W. były Dyrektor Sądu Rejonowego w Olkuszu,
- Ryszard P. były Dyrektor Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Jak czytamy w komunikacie prokuratury, ośmiu oskarżonym zarzuca się udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na przywłaszczaniu środków pieniężnych przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie, tj. przestępstwo z art. 258 § 1 k.k., jak również przyjęcie korzyści majątkowych, przez osoby pełniące funkcję publiczne w zamian za rzekome wykonanie prac zleconych w oparciu o fikcyjne umowy cywilnoprawne, które opiewają na kwoty w granicach od 13.000,00 złotych do około 230.000,00 złotych, tj. o przestępstwo z art. 228 § 1 k.k. i inne, a także popełnienia przestępstwa polegającego na podejmowaniu czynności w celu upozorowania legalności źródeł pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z dokonanego przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, to jest przestępstwa kwalifikowanego z art. 299 § 1 k.k. i inne.

Pozostałym dwóm oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstwa polegającego na przyjęciu korzyści majątkowych, przez osoby pełniące funkcję publiczne w zamian za rzekome wykonanie prac zleconych w oparciu o fikcyjne umowy cywilnoprawne, które opiewają na kwoty 4.000,00 złotych, tj. o przestępstwo z art. 228 § 1 k.k. i inne, a także przestępstwa polegającego na podejmowaniu czynności w celu upozorowania legalności źródeł pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z dokonanego przywłaszczenia na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, to jest przestępstwa kwalifikowanego z art. 299 § 1 k.k. i inne.


Obecnie wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych wysokości od 10 tys. złotych do 200 tys. złotych, dozory Policji i zakazy opuszczania kraju. Na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną wartość 687.420,00 złotych.

Śledztwo trwa nadal, prowadzone są czynności dowodowe dotyczące pozostałych podejrzanych, w tym byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, głównej księgowej i innych pracowników Działu Finansowego oraz byłego dyrektora Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie.

Dodajmy, że dyrektor odpowiada za zarządzanie placówką, kwestie finansowe i pracowników administracji sądu. Jego rola nie jest związana z działalnością orzeczniczą sądu.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 12.08.2018 06:52

Panie Ryszardzie no nie ładnie, i to art. 228 § 1 k.k. , hahahahahahahahahaha tak się złapać, Pani Irenka się nie dała ;)