15 zł za śmieci w Andrychowie?

, Polityka, Wiadomości, 07.01.2019 19:40, red
Już na początku kadencji samorządowcy nie mogą się dogadać.
15 zł za śmieci w Andrychowie?

Rosnące stawki za wywóz śmieci to ostatnio palący problem. Władze wielu gmin w regionie musiały podnieść opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy. Samorządowcy nie mają wyjścia. Rząd podwyższył bowiem tzw. opłaty środowiskowe za składowanie odpadów na wysypisko. To oznacza, że za każdą tonę śmieci, która trafia na składowisko, trzeba płacić znacznie więcej niż dotychczas. To z kolei ma swoje przełożenie na koszty, jaką ponoszą mieszkańcy.

Efekt jest taki, że ceny rosną i to bardzo.

Zobacz: kolejne gminy podnoszą opłaty za wywóz śmieci

Andrychów to nie jest jakaś zielona wyspa na mapie drożyzny. Tutaj także podatek śmieciowy powinien pójść w górę. Tak wynika z kalkulacji. Ale burmistrz Tomasz Żak, który odpowiada za budżet gminy, ma problem. Uchwałę w sprawie podwyżki podejmuje bowiem Rada Miejska, a w niej większość mają opozycyjni do burmistrza radni PiS i KWW „Kobielus 2018”. W grudniu radni odrzucili więc projekt uchwały w sprawie podniesienia opłaty śmieciowej z 10 na 13 zł.

To wcale jednak nie oznacza, że problem został rozwiązany. Na razie, do marca stawki pozostają bez zmian. Niemniej koszty, jakie od stycznia ponosi firma komunalna, na pewno będą wyższe niż wpłaty od mieszkańców z owych 10 zł od osoby miesięcznie. Obliczono, że tylko za styczeń i luty w gminnym budżecie śmieciowym zabraknie 1 mln zł!

W poniedziałek (7.01) podczas posiedzenia komisji gospodarczej radni dowiedzieli się od burmistrza, że od podwyżki nie ma odwrotu, ale szacowana nowa stawka może wynosić nie 13 zł, a 15 zł od osoby miesięcznie (pod warunkiem że zacznie obowiązywać od kwietnia). Tak wynika z oferty złożonej przez firmę komunalną w unieważnionym przetargu, a małe są szanse że oferty w drugim przetargu będą niższe.

- To są realne koszty. Przekładanie podwyżki o kolejne miesiące spowoduje, że ta stawka może pójść jeszcze w górę, bo będziemy musieli pokryć nie tylko bieżący wywóz śmieci, ale i straty jakie powstają w miesiącach obowiązywania dotychczasowych stawek – mówił burmistrz.

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywali w poniedziałek, że są w delikatnym szoku, a już na pewno pod presją ze strony burmistrza.

- Jesteśmy wybrani przez mieszkańców, którzy nie chcą podwyżki – mówił Krzysztof Kubień.

T. Żak odpowiadał, że dwóch jego konkurentów wyborczych zdecydowanie na wyrost obiecywało w kampanii wyborczej, że nie podwyższą opłat za śmieci (a nawet je obniżą), zupełnie nie biorąc pod uwagę realiów – decyzji ministra środowiska w sprawie drastycznej podwyżki opłaty środowiskowej.

- Panowie mają kontakt z wyborcami. Tłumaczcie im skąd bierze się ten wzrost cen – mówił wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, zwracając się do radnych PiS.

Nie wiadomo, jak cała sprawa się skończy. Pewne wydaje się, że koszty idą w górę. Brak podwyżki opłaty śmieciowej i przerzucenia rosnących kosztów wywozu śmieci na mieszkańców oznacza straty, które będzie musiała pokrywać gmina np. ograniczając remonty dróg i chodników. Z drugiej strony radni PiS i z KWW „Kobielus 2018” już na starcie nie chcą złamać danego wyborcom słowa i nie chcą głosować za podwyżką.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia pojawiła się propozycja, aby w całym „budżecie śmieciowym” szukać oszczędności. Radny Wiesław Mikołajek (PiS) zaproponował np., aby gmina w ogóle zrezygnowała z odbioru od mieszkańców odpadów zielonych, czyli worków z trawą. To jest do rozważenia.

Będzie podwyżka czy nie będzie? Decyzji jeszcze nie ma. Ciąg dalszy nastąpi....

O innych tematach poruszanych podczas poniedziałkowego posiedzenia - czytajcie we wtorek na mamNewsa.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 09.01.2019 06:27

Każdy kto kłamał w wyborach, że nie podniesie opłaty za śmieci będzie kłamcą w oczach wyborców a takie osoby powinny podać się do dymisji i oddać całą kasę jaką wykłamali

Keson, 08.01.2019 20:04

Każdy kto kłamał w wyborach, że nie podniesie opłaty za śmieci będzie kłamcą w oczach wyborców a takie osoby powinny podać się do dymisji i oddać całą kasę jaką wykłamali

",,**,,", 08.01.2019 17:06

Podwyzki cen za smieci nie bedzie!!!!!! Kosztem inwestycji to pokryja!!!!! To pewna wiadomosc z komitetu pisu. Teraz pora ograniczyc biurokracje w UM w Andrychowie i podstawa polowa biurokracji do zwolnienia w ZKG. Ktos zbyt pewnie poczul sie tam na stołkach!!!!!!! Wszystkie Gminy w Polsce powinny zrobic bunt w sprawie tzw.oplaty srodowiskowej!!!!!!!! Wywalic wszystkich zawodowych posłów z sejmu i emerytow 65+.gdzie te lepsze zmiany, ropa jest juz tansza zarowno w Niemczech jak i Austrii. Co na to pis???????? Mamy najdrozsza cene benzyny na swiecie porównując do zarobków. A w Andrychowie fakt pelna zgoda ktos zawyza koszty inwestycji jedne i te same firmy wygrywaja przetargi.

",,**,,", 08.01.2019 17:03

Podwyzki cen za smieci nie bedzie!!!!!! Kosztem inwestycji to pokryja!!!!! To pewna wiadomosc z komitetu pisu. Teraz pora ograniczyc biurokracje w UM w Andrychowie i podstawa polowa biurokracji do zwolnienia w ZKG. Ktos zbyt pewnie poczul sie tam na stołkach!!!!!!! Wszystkie Gminy w Polsce powinny zrobic bunt w sprawie tzw.oplaty srodowiskowej!!!!!!!! Wywalic wszystkich zawodowych posłów z sejmu i emerytow 65+.

",,**,,", 08.01.2019 17:03

Podwyzki cen za smieci nie bedzie!!!!!! Kosztem inwestycji to pokryja!!!!! To pewna wiadomosc z komitetu pisu. Teraz pora ograniczyc biurokracje w UM w Andrychowie i podstawa polowa biurokracji do zwolnienia w ZKG. Ktos zbyt pewnie poczul sie tam na stołkach!!!!!!! Wszystkie Gminy w Polsce powinny zrobic bunt w sprawie tzw.oplaty srodowiskowej!!!!!!!! Wywalic wszystkich zawodowych posłów z sejmu i emerytow 65+.

repart, 08.01.2019 14:05

A sa ponoć mieszkancy Olszyn gotowi sami w kwietniu zacząć remont osiedla bez wycinki drzew ...

kalafior, 08.01.2019 12:13

Dofinansowania do CKiW (utopione pieniądze na festival i Modern Talking...)były a na dopłaty do śmieci to nie ma?

kalafior, 08.01.2019 12:11

Ciekawe za co burmistrz utrzyma basen kryty ,skoro ponoć już do jednego gmina dopłaca?Znów obciążycie tymi kosztami mieszkańców,gdzie większość nawet nie bedzie z tego basenu pewnie korzystać.

kalafior, 08.01.2019 12:07

Teraz 15 zł a za chwilę 50 zł od osoby?Od lat mieszkańcy tej gminy płacili dużo więcej niż gminy sąsiednie.Cena wody i kanalizacji wygorowana jest już od 2012 r ,zniżki nie ma a miala być pi podłączeniu 1400 budynków?? Niech mieszkańcy bloków zaczną segregować śmieci i niech każdy mieszkaniec zameldowany w tej gminie płaci za nie .Po co emeryci mają bezpłatny transport miejski,skoro każdy z nich ma emeryturę,więc chyba bilet może sobie kupić.Za darmo to powinny mieć dzieci i młodzież a także inwalidzi?

krisu78, 08.01.2019 08:48

w mojej ocenie ekipa Żaka przeszarżowała z liczbą podwyżek cen śmieci w latach poprzednich. Ludzie mają ich dość. Przeszarżował burmistrz jeśli w grudniu mówi o podwyżce do 13 złotych a styczniu do 15 zł. Co dalej? Jest granica na jakiej zatrzyma się? Przeszarżował szczególnie że ten sam burmistrz odpowiada za budowę drugiego basenu za cenę ok. 30 milionów i gada o budowie nowej hali sportowej. A to przecież ogromne pieniądze. Nie może być tak że gminę stać na dwa baseny, drogą halę, wyjazdy zagraniczne władzy, coraz droższe media gminne a nie stać na dopłatę mieszkańcom do śmieci czy budowę wodociągu mieszkańcom Brzezinki.

marcin1970, 08.01.2019 07:54

radni nie powinni dać sie nikomu straszyć w sytaucji kiedy w grudniu Żak gada o podwyżce do 13 zł, a styczniu do 15 zł. W lutym do 17 a w marcu do 20 zł???? Niech radni zrobią tak: jesli by Żak gadał że bez podwyżki trzeba dopłacić milion to milion ściąć z jego administracji. Będzie gadał, że dwa to dwa miliony ściąć z tego z czego obejdą się mieszkańcy. To radni uchwalają budżet a nie żaden burmistrz. Burmistrz go wykonuje!!!

marcin1970, 08.01.2019 07:50

ekipa Żaka jaka mówiła że kryty basen będzie kosztował koło 15 milionów a kosztuje koło 30 milionów i będzie bez wsparcia (dotacji) ta budowa straciła według mnie prawo do pouczania kogokolwiek. Ekipa Żaka jaka remontuje drogi tak że zostawia 150 metrów bez remontu a chwilę potem robi te 150 metrów za ponad 750 tys. straciła prawo do pouczania kogokolwiek.

mareczek, 08.01.2019 07:37

Co nas różni do innych gmin w których fakt podnoszą teraz ceny śmieci. U nich nie szła podwyżka za podwyżką. A u nas tak. Prawie co roku to samo od początku drugiej kadencji Żaka temat podwyżek na tapecie. już dość!!!!!! Choćby net miał zalać hejt tych którym płacą za to żeby wmawiać nam że Andrychów za Żaka to miejsce gdzie trzeba co roku podnosić ceny śmieci bo na podróże zagraniczne, propagandę, zabawę władzy być musi.

mareczek, 08.01.2019 07:29

dajcie spokój. W 2017 Żak - podnieść do 10 zł, w 2018 - podnieśc do 13 zł, w 2019 - podnieść do 15 zł, co dalej? w drugiej połowie roku - podnieść do 20 zł a jak wybudują basen kryty za 30 baniek z tego ZERO dotacji to ponieść do 25 zł? I jeszcze to myślenie - w ogóle nie zakładają niektórzy że można ściąć z administracji w budżecie, z niepotrzebnej kasy na propagandę ale jak z inwestycji trzeba, bo przeciez propaganda, wyjazdy zagraniczne to podstawa?

nick1, 08.01.2019 01:57

No i jak wyglądają przy tym Pana czyli nasi radni. Nie liczę tych podwyżek z początku II kadencji. Ale ostatni czas. Najpierw w 2017 Pana (moi) radni za podwyżkami cen śmieci do 10 złotych, w grudniu 2018 za podwyżkami do 13 złotych a na początku 2019 roku mają być za podwyżkami do 15 złotych???? Dziwi się Pan że nazywają ich "maszynkami do podwyżek Żaka"? Trzeba pokazać opozycji jej miejsce w szeregu - zgadzam się w 100 procentach ale nie robiąc krzywdę sobie, naszym radnym i naszym wyborcom. Proszę.

nick1, 08.01.2019 01:52

Panie Burmistrzu, jak Pana lubię cenię szanuję niech się Pan wycofa. Już z tymi 13 złotymi to było na ostro bo ludzia pamiętali niedawne podwyżki cen śmieci. Pan wie że można dopłacać do śmieci bo tak już było i nie odbywało się kosztem inwestycji. Tutaj też można pościnać z tego co nie jest niezbędne np. z tej administracji szczególnie jeśli źle panu doradza.

rzeczywisty, 08.01.2019 01:41

Propaganda???, się cieszcie że Kubień nie wygrał, już Szydłowa była by ze 2 razy, były minister wojny, może Mateusz, marsz niepodległości, orszak 3+1 króli,

tomasznasz, 08.01.2019 01:09

13, 15? to liczba delegacji zagranicznych jakie zaplanował Żak na ten rok i od razu się nam przyznaje???? Bo wierzyć mi się nie chce że nie dość że nie odpuszcza z podwyżką cen za śmieci a jego ekipa nie szuka rozwiązań (np. obcięcie wydatków na biurokrację i propagandę) to jeszcze Żak "straszy" radnych że mają zgodzić się na większą podwyżkę niż ta o jakiej mówił kilka tygodni temu? Ale masakra.

tomasz2, 08.01.2019 00:55

na szkodę gminy to działają ci którzy chcą więcej i więcej na administrację (czytaj m.in. nagrody dla wybranych, propagandę, wyjazdy zagraniczne) a dla mieszkańców podwyżki. Bo przez takich ludzi mieszkańcy uciekają z gminy. Jak wyludnia się gmina Andrychów w ostatnich latach pokazują statystki.

tomasz2, 08.01.2019 00:50

mam wrażenie że Stwórca opuścił zupełnie pewnego burmistrza i zostali mu już tylko klakierzy którzy plotą głupoty. Co z tego mają chyba wszyscy wiemy.

kaczor, 08.01.2019 00:45

oczywiście: najważniejsze żeby burmistrz miał dobrą pensję, radni od niego odpowiednie diety, nie brakło na tzw. propagandę i wyjazdy zagraniczne Żaka. Dobrej nocy klakierom :)

bs24, 08.01.2019 00:42

A gdyby tak radni pis i kobielus, solidarnościowo z wyborcami dołożyli się do "braku" podwyżek z diet, suweren radzi!!!

barte, 08.01.2019 00:41

Radni ewidentnie działają na szkodę budżetu gminy Andrychów

politolog, 08.01.2019 00:38

panie Żak do roboty a nie celowania z coraz to większymi podwyżkami. Niech pana ekipa podejdzie do nas andrychowian jak do dbałości o pana pensję pół roku temu. Pełna zgoda z przedmówcami!

politolog, 08.01.2019 00:36

Na serio - niedawno 13 złotych, teraz 15 zł. To może za trzy miesiące rzucić nam Żak 25 zł od osoby. Radni chyba nie dają się nabrać? To według mnie prosta gra na wymuszenie swojego. I jeszcze tzw. klakierzy zalkolandii rozjadą radnych jeśli ulegną. Tak dla zabawy, na "dobicie", albo żeby zasłużyć na nagrodę od szefa.

politolog, 08.01.2019 00:30

żeby nie było tak minorowo. Doceniam poczucie humoru burmistrza Andrychowa. Facet który przez 8 lat nie spełnił obietnicy przywrócenia pogotowia całodobowego, którego inne obietnice zamieniły się w NIC poucza innych na temat nierealnych obietnic? To musi być żart i dość specyficzne poczucie humoru burmistrza.

maniek, 08.01.2019 00:12

Skąd wziąć na dopłaty. Andrychowianie za darmo podpowiedzieli. Obciąć zbędne wydatki, np. wyjazdy zagraniczne, wysokie nagrody dla wąskiego grona, za to dobrze planować i przeprowadzać przetargi. Nie panie Żak z remontów zabrać ale z tego co jest zbędne w pana administracji. Jak pana ekipa pomyśli tak jak pomyślała jak nie obcinać panu pensji to na pewno uda się!

maniek, 08.01.2019 00:08

Dużym błędem Żaka były poprzednie podwyżki cen kiedy u innych takich podwyżek nie było. Teraz... szukanie kolejnych powodów do podwyżek, kolejnych winnych. To nie przejdzie. Przyzwyczaił się chyba za bardzo do prostego scenariusza: on mówi podwyżka cen a radni głosują co chce. ps. Pozwolę sobie powtórzyć. Bardzo źle by było gdyby niektórzy traktowali andrychowian i radnych jakich andrychowianie wybrali jak stado baranów którym można wszystko wmówić albo i nawet nastraszyć. Bardzo źle. Nikt nie powinien iść tą drogą.

ranyjulek, 07.01.2019 23:54

"Jeśli mogłabym mieć prośbę do pana burmistrza i jego administracji to taką żeby może zamiast mówić ciągle że trzeba podwyższać nam ceny śmieci (nie tylko teraz ale od lat) wykazali się taką inwencją i pomysłowością jak wtedy kiedy "uchronili" wyższą pensję pana burmistrza mimo zapewnień samego burmistrza że będzie obniżana. Wtedy dało się, niech da się i teraz ale dla dobra mieszkańców!" Całkowita racja. I jad opłacanych klakierów zakolandii nie zagłuszy tego co mówią mieszkańcy!

ranyjulek, 07.01.2019 23:53

Myślę że radni nie pękną nie dadzą się nikomu nastraszyć, nie kupią opowieści Żaka. Po prostu nie zgodzą się na kolejną podwyżkę a kasę na śmieci znajdą na przykład tam: 1. z propagandy, 2. z biurokracji Żaka, 3. z nagród przyznawanych przez Żaka „górze” urzędu, 4. z wizualizacji budowli jakie nie powstają. 5. I do tego te przetargi…. Pełna zgoda odpowiedni ludzie powinni się im przyjrzeć. Remontować całą drogą ale zostawiać na kilka tygodni bez remontu 150 metrów potem zrobić te 150 metrów za ponad 750 tysięcy złotych to chyba dziwne nie?

sportowiec, 07.01.2019 23:51

Brawo Panie Kubień i Kobielus ... można było uchwalić budżet... I było by 13 zł ... dziękujemy Rada z "Dojnej Zmiany" ...

Anett, 07.01.2019 23:42

2. Mam nadzieję że za chwilę Pan burmistrz w ramach swojej inwencji nie wyskoczy z ceną 25 złotych od mieszkańca. 3. Jeśli mogłabym mieć prośbę do pana burmistrza i jego administracji to taką żeby może zamiast mówić ciągle że trzeba podwyższać nam ceny śmieci (nie tylko teraz ale od lat) wykazali się taką inwencją i pomysłowością jak wtedy kiedy "uchronili" wyższą pensję pana burmistrza mimo zapewnień samego burmistrza że będzie obniżana. Wtedy dało się, niech da się i teraz ale dla dobra mieszkańców!

Anett, 07.01.2019 23:39

1. Mam głęboka nadzieję że nikt nie próbuje straszyć radnych a za ich pośrednictwem nas mieszkańców. To nic nie da. Radnym którzy boją się polecam ustawy a w nich rozdziały o obowiązkach burmistrza i jego administracji.

maniek, 07.01.2019 23:29

pan Żak ma taki problem że to w ostatnich 5 latach chyba 4 podwyżka cen by była. Ludzie juą mają dość podwyżek i dość tłumaczenia że zawsze winni ktoś inny. Szczególnie jak czytają że dla nich podwyżki cen a dla ekipy pana Żaka zagraniczne delegacje i nagrody. I jeszcze sprawa z pensją pana Żaka jaka miała być obniżona od lipca a została dopiero po wyborach jak nowi radni nastali. Nie będę orygnalny. Zamiast przekonywać radnych do kolejnych podwyżek niech może ekipa p. Żaka ruszy tak mocno głowami jak ruszała w połowie roku żeby mu pensji nie obniżać?

maniek, 07.01.2019 23:24

ja myślę że źle by było gdyby niektórzy traktowali andrychowian i radnych jakich andrychowianie wybrali jak stadi baranów którym można wszystkow mówić albo i nawet nastraszyć. To droga donikąd.

marcinmad, 07.01.2019 22:52

Temat przetargów to inna poważna sprawa. Robi się wokół tego coraz głośniej bo ludzie dzięki temu że jest w końcu opozycja wobec Żaka zaczynają mówić. I są rzeczy jakim należy się przyjrzeć. Być może tam też są oszczędności w budżecie gminy jakie można dać na śmieci żeby nie podnosić ceny. Do dzieła radni bo Żak i jego ekipa hmm wyglada jak w powiedzeniu "syty głodnego nie zrozumie".

marcinmad, 07.01.2019 22:51

hmm, panie Żak jest problem. Jak nie było tej podowyzki opłaty środowiskowej też pan wnosił o podwyżki w Andrychowie chociaż gdzie indziej ich nie było. Różnica jest taka że teraz radni nie klepią panu według zasady: dla ludzi podwyżki cen śmieci a dla urzędników kasa na wysokie nagrody no i oczywiście konieczna pozycja w budżecie - kasa na wyjazdy zagraniczne pana i i kolegów.

MARIO_1301A, 07.01.2019 22:43

Pisiory to tępaki. zero wiedzy i przygotowania. Do szkoły państwo niedouczonych. A może Glapiński wam dołoży. Macie takie hostessy?

aga33, 07.01.2019 22:39

"Może dla Żaka i jego ekipy to szok ale zamiast z chodników można wziąć z biurokracji i z wyjazdów zagranicznych i z propagandy. I można też dokładnie przyjrzeć się przetargom kto i za ile je wygrywa. Np, za remont 150 metrów drogi ponad 750 tys. Gdzie indziej to możliwe? Niech radni przyjrzą się zanim zrobią to inne służby. " Nic dodać nic ująć, może poza tym że ci którzy czują że są w Andrychowie na straconej pozycji choćby nie wiemco jak chodzi o przetargi rozważają zwrócenie się do odpowiednich organów po zaciągnięciu porady prawnej.

gregory, 07.01.2019 22:32

i jeszcze jedno: "T. Żak odpowiadał, że dwóch jego konkurentów wyborczych zdecydowanie na wyrost obiecywało ....." To jaja maja być? To mówi gość który od 8 lat nie zrealizował obietnicy przywrócenia pogotowia całodobowego i budowy ronda turbionowego. O innych obietnicach nie wspomnę.

gregory, 07.01.2019 22:30

dokładnie. Może dla Żaka i jego ekipy to szok ale zamiast z chodników można wziąć z biurokracji i z wyjazdów zagranicznych i z propagandy. I można też dokładnie przyjrzeć się przetargom kto i za ile je wygrywa. Np, za remont 150 metrów drogi ponad 750 tys. Gdzie indziej to możliwe? Niech radni przyjrzą się zanim zrobią to inne służby.

madzia, 07.01.2019 22:24

po drugie ludzie związani z panem Żakiem gadają po mieście że trzeba będzie ograniczyć budowę np. chodników. A andrychowianie im odpowiadają ze można tez ograniczyć biurokrację, propagandę, wyjazdy zagraniczne władzy, można nie robić wizualizacji rzeczy jakie i tak nie powstają. Można przyjrzeć się dokładnie jak wyglądają przetargi. Radni do dzieła! Podwyżka za podwyżką to nie jest żadne rozwiązanie. Dla innych to może pierwsze ale u nas za pana Żaka w ostatnich latach to była by chyba już 4?!!!!

madzia, 07.01.2019 22:22

po pierwsze mam nadzieje że radni dadzą się nikomu przestraszyć.