reklama
reklama

Nowe "Wadoviana" na 240 stronach

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 18.12.2014 09:40, NEWSY CZYTELNIKÓW
Od czwartku (18.12) w sprzedaży jest już najnowszy numer wadowickiego rocznika ""Wadoviana"
Nowe

 

W dniu 17 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu "Wokół Wadovian". Z racji rocznicy wybuchu I wojny światowej tematyka spotkania koncentrowała się na dziejach Wadowic i wadowiczan przed stu laty. Prof. Michał Baczkowski, wybitny znawca historii wojskowości z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawił te wydarzenia w wykładzie "Z Wadowic na front wschodni. Wielka Wojna w Galicji 1914-1917".
Podczas spotkania miała miejsce również promocja kolejnego, siedemnastego już numeru rocznika "Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny". Najnowszy numer pierwszego naukowego pisma na ziemi wadowickiej zaskakuje już swoją kolorową okładką, na której znajduje się zdjęcie barokowego ołtarza niegdyś zdobiącego wadowicki kościół a obecnie znajdującego w Łazanach. Pisze o tym na łamach rocznika dr Tomasz Graff z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od 2012 r. pismo podzielone jest dwie części - recenzowaną naukową i nierecenzowaną popularno-naukową. Tegoroczne "Wadoviana" liczą 240 stron, na których znalazło się aż osiem rozpraw i artykułów recenzowanych przez osiemnastu recenzentów zewnętrznych oraz kilka tekstów nierecenezowanych, co nie zmienia faktu, że poziom warsztatu autorów publikujących w tej części "Przeglądu" jest równie wysoki. Tematyka podejmowana w artykułach jest bardzo różnorodna - począwszy od osadnictwa cysterskiego na ziemiach księstwa zatorskiego i historię budowy zamku w Zatorze po bardzo ciekawą biografię mjr. Aleksandra Iwańskiego i artykuł o mordzie polskich oficerów związanych z Wadowicami w obozie Auschwitz-Birkenau. Na łamach "Wadovianów", obok tradycyjnych już relacji z wydarzeń, recenzji oraz bibliografii publikacji związanych z Wadowicami za rok bieżący i 2008, znalazł się ciekawy artykuł Bogusława Malca o historii wadowickich filatelistów.
Od dzisiaj "Wadoviana" są już do nabycia w biurze Muzeum Miejskiego, w sekretariacie Domu Kultury oraz wadowickich księgarniach. 

17 grudnia w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu "Wokół Wadovian". Z racji rocznicy wybuchu I wojny światowej tematyka spotkania koncentrowała się na dziejach Wadowic i wadowiczan przed stu laty. Prof. Michał Baczkowski, wybitny znawca historii wojskowości z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawił te wydarzenia w wykładzie "Z Wadowic na front wschodni. Wielka Wojna w Galicji 1914-1917".


Podczas spotkania miała miejsce również promocja kolejnego, siedemnastego już numeru rocznika "Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny". Najnowszy numer pierwszego naukowego pisma na ziemi wadowickiej zaskakuje już swoją kolorową okładką, na której znajduje się zdjęcie barokowego ołtarza niegdyś zdobiącego wadowicki kościół a obecnie znajdującego w Łazanach.

 

Pisze o tym na łamach rocznika dr Tomasz Graff z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od 2012 r. pismo podzielone jest dwie części - recenzowaną naukową i nierecenzowaną popularno-naukową. Tegoroczne "Wadoviana" liczą 240 stron, na których znalazło się aż osiem rozpraw i artykułów recenzowanych przez osiemnastu recenzentów zewnętrznych oraz kilka tekstów nierecenezowanych, co nie zmienia faktu, że poziom warsztatu autorów publikujących w tej części "Przeglądu" jest równie wysoki.

 

Tematyka podejmowana w artykułach jest bardzo różnorodna - począwszy od osadnictwa cysterskiego na ziemiach księstwa zatorskiego i historię budowy zamku w Zatorze po bardzo ciekawą biografię mjr. Aleksandra Iwańskiego i artykuł o mordzie polskich oficerów związanych z Wadowicami w obozie Auschwitz-Birkenau. Na łamach "Wadovianów", obok tradycyjnych już relacji z wydarzeń, recenzji oraz bibliografii publikacji związanych z Wadowicami za rok bieżący i 2008, znalazł się ciekawy artykuł Bogusława Malca o historii wadowickich filatelistów.

 

Od dzisiaj "Wadoviana" są już do nabycia w biurze Muzeum Miejskiego, w sekretariacie Domu Kultury oraz wadowickich księgarniach. 

 

Marcin Witkowski

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy