reklama
reklama

Zabytkowy przedmiot odzyskany przez policję

Wiadomości, 30.03.2017 10:30, (red)
Zabytkowy przedmiot z epoki brązu, datowany na około 1300 lat p.n.e odzyskany przez andrychowskich śledczych.
Zabytkowy przedmiot odzyskany przez policję

Policjanci wydziału kryminalnego z Andrychowa  uzyskali informację, iż na jednym z portali  aukcyjnych pojawił się zabytkowy przedmiot w postaci „siekierki, toporka z epoki brązu”,  który jest wystawiany na sprzedaż przez  36-letniego mieszkańca  gminy Andrychów. Ponieważ posiadanie czy wprowadzanie do obrotu przedmiotów zabytkowych stanowiących własność Skarbu Państwa jest prawnie zabronione policjanci natychmiast przystąpili do działania.

 

W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze  ustalili mężczyznę z terenu gminy Andrychów, który miał oferować do sprzedaży ów toporek. Mężczyzna stwierdził, że jakiś czas temu kupił go poprzez Internet, a teraz postanowił zarobić na nim i właśnie go sprzedał. Policjanci ustalili więc kupca i u niego z zabytkowy przedmiot. Niezwłocznie po jego zabezpieczeniu policjanci nawiązali współpracę  z biegłym z Zakładu Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ w Krakowie, który w trakcie wstępnych oględzin oceni,  że  najprawdopodobniej znalezisko, to nie jest repliką  i mamy tu do czynienia z oryginalnym zabytkiem z epoki brązu, a jego przybliżone datowanie to przedział od ok. 1300 lat do ok. 1000 lat p.n.e.

 

Na obecnym etapie dochodzenia śledczy ustalają miejsce i okoliczności odnalezienia przedmiotu jak również drogę jaką  zabytek  archeologiczny przeszedł na portalach aukcyjnych. Ponadto biegli w trakcie wydawania specjalistycznej opinii spróbują wycenić andrychowskie znalezisko.

 

Przedmiotowe postępowanie prowadzone jest w sprawie o przywłaszczenie ( art.284 KK ) i nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wadowicach .

 

Policja przypomina, że dobro narodowe w postaci zabytków archeologicznych jest chronione prawem.

 

1.Jeśli weszliśmy w posiadanie zabytku archeologicznego pochodzącego z terenu Polski to powinniśmy oddać go w najbliższej jednostce Policji lub zawiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków , gdyż przedmioty będące zabytkami archeologicznymi  stanowią własność Skarbu Państwa (– art.35. Ustawy o ochronie zabytków)

 

2. Nie można prowadzić poszukiwań archeologicznych „na własną rękę”.  Wszelkie tego typu działania  m.in. przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych wymagają  pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.( – art.36 ust1.par.12 Ustawy o Ochronie Zabytków)_ 

 

3. Samozwańczym poszukiwaczom skarbów, którzy  zwykle  naruszają dane stanowisko archeologiczne  bezpowrotnie niszcząc  je i uszkadzając  grozi do 5 lat pozbawienia wolności. ( art.108 Ustawy o ochronie zabytków )  

 

 

 

źródło: policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy