reklama
reklama

Mandaty za spalanie odpadów. Straż Miejska coraz częściej interweniuje

Wiadomości, 24.01.2017 20:15, PG
Za nielegalne spalanie odpadów w piecach grozi nie tylko upomnienie ale i mandat.
Mandaty za spalanie odpadów. Straż Miejska coraz częściej interweniuje

Sezon grzewczy to pracowity okres dla strażników miejskich. Wiele osób ogrzewa swoje domy spalając niedozwolone odpady. Strażnicy miejscy są zobowiązani do kontroli tych posesji, gdzie dym wydobywający się z komina wygląda podejrzanie. Za nielegalne spalanie odpadów w piecach grozi nie tylko upomnienie ale i mandat.


W gminie Kęty takich kontroli przeprowadza się aż 40 tygodniowo.

 

Natomiast w Andrychowie za okres od 1 października 2016 do 23 stycznia 2017 straż miejska otrzymała 44 zgłoszenia od mieszkańców odnośnie podejrzenia palenia odpadów i tam odbyły się interwencje. - Do tego przeprowadziliśmy 28 kontroli wyrywkowych. - informuje komendant straży miejskiej Krzysztof Tokarz. Czyli w sumie przeprowadzono jak narazie 72 kontrole.


Z tego do badania pobrane zostały 4 próbki spalenisk. W dwóch z nich potwierdziło się spalanie odpadów.

 

- Nie jest to tak, że straż miejska odrazu pobiera próbki. Na początku naocznie ustala się czy są spalane odpady, a jeśli się to nie udaje to następują kolejne kontrole, i dopiero potem pobierany jest popiół do badania i wysyłany do Laboratorium w Rudzie Śląskiej.- dodaje komendant andrychowskiej straży.


W tym czasie w gminie Andrychów zostały nałożone 3 mandaty na łączną kwotę 900zł.

 

Piece w naszych domach nie są przeznaczone do spalania odpadów i śmieci. Prawo jasno określa czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach:

  • plastikowych pojemników i butelek po napojach
  • zużytych opon
  • innych odpadów z gumy
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem
  • sztucznej skóry
  • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin
  • opakowań po farbach i lakierach
  • pozostałości farb i lakierów
  • plastikowych toreb z polityenu
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych


Natomiast poza opałem spalać można:

  • papier, tekturę, drewno
  • opakowania z papieru, tektury i drewna
  • odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych
  • odpady kory i korka
  • trociny, wióry i ścinki
  • mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury

 

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 26.01.2017 11:25

@Starybrat, bo w naszym kraju więcej problemów ma osoba zgłaszająca popełniane przestępstwo niż ta która je popełnia. Dopóki to się nie zmieni będą funkcjonowały anonimy. Czasami bywa tez tak że SM idzie do delikwenta i mówi wprost że "sąsiad z naprzeciwka" zgłosił i muszą to sprawdzić. W interesie tych służb jest jak najmniejsza ilość zgłoszeń a takim zachowaniem zniechęcają tych uczciwych do prawidłowych zachowań. Anonimowość osoby zgłaszającej powinna być priorytetem. @JOE - chyba masz na myśli firmę Ma...ki z Wadowic, też się zastanawiałem jak można palić brykietem który powstaje z płyt wiórowych. No chyba że maja też stolarnię w której przetwarzają prawdziwe i suche drewno.

Starybrat, 26.01.2017 10:36

@specnarz, są sytuacje, że anonimowo donosi się na sąsiada by mu tylko życie uprzykrzyć, bezzasadnie z czystej złośliwości. Chorym pomysłem jest, że straż miejska reaguje na anonimy i donosy.

-JOE-, 26.01.2017 08:05

Ciekawe dla czego jak małe firmy stolarskie palą odpadami to jest afera a jak podobna firma robi z takich samych odpadów brykiet to jest ok i można to spalać?

specnarz, 26.01.2017 07:03

Ludzie palą co się da. Trochę z oszczędności ale głównie z przyzwyczajenia. Trzeba ganić takie przypadki, myślę że dotyczy to każdej wioski. Znam nawet przypadki gdy sąsiedzi zgłosili sprawę do Straży Miejskiej. Winowajca się obraził ale przynajmniej już ich nie truje.

energiczna, 25.01.2017 22:27

Robiwie najlepiej jak to się pali i puzniej sądzę się pala i ucieka na balkon tak tak o ciebie chodzi ogól się chłopie bo mamusi się to niepodoba mówiła mi ostatnio w szkole jak była u mnie na kawie o tym

AntyLeming, 25.01.2017 22:01

Komentarz usunięty przez autora.

AntyLeming, 25.01.2017 21:56

Komentarz usunięty przez autora.

Basia2017, 25.01.2017 20:12

może kontrole będą prowadzone również porą wieczorową zwłaszcza na wsiach, nie można oddychać a w powietrzu można wyczuć palony plastik itp. każdy płaci co miesiąc za wywóz śmieci segregowanych, dostajemy za darmo worki do segregacji i sami sie trujemy. pytanie czy warto? A może nasze władze pomyślą również o osobach które ogrzewają domy gazem - może jakieś ulgi np. w opłatach podatku od nieruchomości, albo obniżenie opłaty za wywóz śmieci

michall, 25.01.2017 12:10

Ludzie palą śmieci bo szybko można nagrzać, ciekawe czemu w lecie nie ma kontroli jak ludzie palą na ciepłą wodę

kuzyn1987, 25.01.2017 11:25

Po wpisaniu frazy "koszt badania popiołu dla straży miejskiej" znalazłem informację, że koszt badania w Rudzie Śląskiej przez Centrum Badań Środowiska Sorbchem to 500zł a nie 6000zł. W przypadku potwierdzenia, że w popiele są pozostałości ze spalania odpadów których nie wolno palić w piecu "właściciel popiołu" może zostać (podkreślam może zostać) obciążony kosztami tych badań. Nie wiem po co ludzie palą te śmieci skoro i tak płacą za wywóz i tak, karać i jeszcze raz karać.

maria, 25.01.2017 10:25

ale nic nie piszecie o mandatach xpek ma rację do mandatów dopisać jedno zero.

xpek, 25.01.2017 07:06

tak trzymać jak najwięcej takich kontroli i do mandatów jedno zero należy jeszcze dopisać

guide, 24.01.2017 23:13

I tak oto wykreowano nowy zawód - "strażak miejski" :-D

infocar, 24.01.2017 23:02

Kilka dni temu w Radio Kraków tamtejsza straż miejska podała informację, że maksymalny mandat to 500 zł, za to koszt badania jednej próbki to 6000 zł. / ????