Rtęć na podłodze w przychodni. Interweniowali strażacy

Region, Andrychów, Na sygnale, Wiadomości, 04.12.2017 17:00, red
Nietypową interwencję podjęli w poniedziałek andrychowscy strażacy.
Rtęć na podłodze w przychodni. Interweniowali strażacy
W przychodni przy ul. Starowiejskiej w Andrychowie na podłogę spadł i rozbił się termometr rtęciowy. Wezwano strażaków, bo z rtęcią nie ma żartów. Strażacy rtęć pozbierali do pojemnika i przekazali kierownictwu przychodni, która ma z kolei przekazać ją specjalistycznej firmie do utylizacji.

Z rtęcią nie ma żartów. Może być niebezpieczna.

Strażacy radzą, żeby nie zbierać rtęci samemu rękami z podłogi, a tym bardziej odkurzaczem. Czynności związane z usuwaniem rtęci należy wykonywać w rękawiczkach foliowych.


Po rozbiciu termometru rtęć może się rozprzestrzenić w dość dużym promieniu od miejsca zdarzenia.Jak postępować w przypadku, gdy rozbity zostanie termometr rtęciowy?

Zobaczcie porady strażaków.

Rtęciowe termometry lekarskie są bardzo popularne w naszych domach. Niestety czasem dochodzi do przypadkowego rozbicia i wydostania się rtęci na zewnątrz.
Co wtedy należy zrobić?
Po rozbiciu termometru rtęć może się rozprzestrzenić w dość dużym promieniu od miejsca zdarzenia. Przeważnie nie dzieje się nic złego jeśli weźmie się do ręki kuleczki rtęci, ani nawet jeśli się je połknie! Jelita nie są w stanie wchłonąć rtęci. Najbardziej szkodliwa jest w postaci lotnej, a więc nie wolno jej ogrzewać i wdychać oparów, by toksyczne związki dostały się do płuc i krwiobiegu. Płynna rtęć w temperaturze pokojowej nieustannie paruje, a bezwonne pary rtęci są jej najgroźniejszą postacią. Nawet tak mała ilość jak 1g ze zbiorniczka termometru może skazić powietrze w małym pokoju. Trujące „żywe srebro” wnika do organizmu głównie przez skórę i drogi oddechowe. Może wywołać bóle głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji ruchowej.

Aby temu przeciwdziałać, należy jak najszybciej i jak najdokładniej pozbierać rtęć, sprawdzając wszystkie miejsca, w których mogła się zatrzymać. Do zbierania rtęci nie należy używać odkurzacza – może powodować rozpylenie rtęci w powietrzu – najlepiej wykonać to tekturką, za pomocą której należy drobiny rtęci zmieść na szufelkę, a następnie przełożyć do słoika wypełnionego zimną wodą i zakręcić. Do zbierania rtęci można użyć zakraplacza do oczu.
?Ślady rtęci można posypać sproszkowaną siarką. Należy położyć na nią szarą gazetę lub papier i wklepać lekko w dywan następnie pozostawić substancję na kilka godzin. Siarka zwiąże się z rtęcią i powstanie nierozpuszczalny siarczek rtęci, który teraz można odkurzyć.
Ważne, aby nie używać do likwidacji wycieku domowych środków czyszczących z chlorem i amoniakiem (mogą zareagować gwałtownie z rtęcią, tworząc trujący gaz).

Czynności związane z usuwaniem rtęci należy wykonywać w rękawiczkach foliowych.
Zebranej rtęci w żadnym wypadku nie wolno wyrzucać do śmieci (nawet w słoiku, który może się rozbić), gdyż może w dalszym ciągu stanowić niebezpieczeństwo.
źródło: straz.legnica.eu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

zpolitowaniem, 05.12.2017 16:50

Do Mieszkaniec2 Do twojej wiadomości Termometr rtęciowy był Pacjenta a postępowanie z rtęcią masz napisane u góry jakbyś nie wiedział, chyba, ze czytać nie umiesz. Czeba było się u źródła dowiedzieć a nie głupoty pisać ........

Mieszkaniec2, 05.12.2017 10:54

Żenujące po pierwsze takie termometry ładnie mówiąc nie są już wskazane zwłaszcza w przychodniach , po drugie wiecej kosztowała eksploatacja sprzętu strażackiego myślę ze same pielęgniarki również by sobie z tym poradzily i pozbyły sie tego jak należy no ale widać nie mamy tak mądrego personelu...

lubieplacki, 05.12.2017 05:58

W temacie rtęci polecam film: https://www.youtube.com/watch?v=5n2L-pAem2k

cath, 04.12.2017 21:41

To w jednostce ochrony zdrowia moze być jeszcze dostępny termometr rtęciowy?Myslalem ze dawno je wycofano podobnie jak inne urządzenia z rtęcią.Ale jednak nie..

ulubieniec, 04.12.2017 21:36

Czy stomatolog w trakcie usuwania plomby amalgamatowej jest zobowiązany do wezwania straży pożarnej ?