Rozbita grupa przestępcza, która czerpała korzyści majątkowe za ułatwianie pobytu obywatelom Ukrainy

, Na sygnale, Wiadomości, 08.01.2019 10:45, red
Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą, zajmującą się fikcyjnym pośrednictwem pracy.
Rozbita grupa przestępcza, która czerpała korzyści majątkowe za ułatwianie pobytu obywatelom Ukrainy
Jak informuje w komunikacie Karpacki Oddział Straży Granicznej, w trakcie prowadzonych czynności zatrzymano 4 obywateli Ukrainy, którzy prowadzili nielegalny biznes polegający na sprzedaży fałszywych oświadczeń powierzenia pracy. W toku postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez funkcjonariuszy PSG w Zakopanem - pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach - ustalono, iż grupa działała od grudnia 2016 roku do lipca 2017 roku w Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej oraz na Ukrainie.


- Ustalono, iż zatrzymani zarejestrowali prawie 300 fałszywych oświadczeń, które następnie nielegalnie sprzedawali na Ukrainie za kwotę od 100 do 500 zł każde. Prowadzone przez nich agencje pośrednictwa pracy w powiatach myślenickim, wadowickim oraz tarnowskim, miały być wsparciem dla cudzoziemców szukających w Polsce pracy. Jednak okazało się, że były dla sprawców tylko świetnym źródłem dochodu oraz wielkim oszustwem, gdyż pod adresem siedziby agencji nie istniała żadna firma, pośrednicząca w znalezieniu pracy - informuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Wystawiane przez agencje oświadczenia służyły do wyłudzania dokumentów pobytowych w Polsce. Szacuje się, że z prowadzenia nielegalnej działalności, zatrzymani cudzoziemcy mogli uzyskać przychody rzędu 600 tyś. PLN.

W grudniu 2018 r. Prokuratura Rejonowa w Myślenicach skierowała do Sądu Rejonowego w Myślenicach akt oskarżenia przeciwko 4 ob. Ukrainy. Postawiono im zarzuty o przestępstwo z art. 233 § 6, art. 272 i 273 oraz art. 264a § 1 kodeksu karnego - w związku z art. 11 § 2 oraz art. 12 kodeksu karnego. Trzech oskarżonych przyznało się do winy, natomiast jeden nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi im kara pozbawienia wolności do 12 miesięcy.


źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy