Policyjna akcja TELEFONY na drogach

, Na sygnale, Wiadomości, 25.01.2019 14:30, red
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą w piątek (25.01) ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY". O co chodzi?
Policyjna akcja TELEFONY na drogach
Trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego.

Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

- W myśl ustawy - Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową. Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem - nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co dzieje się na drodze. Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. - podkreślają policjanci, którzy w piątek (25.01) podczas kontroli szczególną uwagę zwracają na kierowców używających telefonu podczas jazdy.


źródło: policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 26.01.2019 16:54

Policja musi zarobic na swoje pensje, od stycznia dostali podwyzki 650zl,a juz za11miesiecy kolejna podwyzka o 500zl... nauczyciele o tysiac, poprostu bajka.

czubus, 26.01.2019 14:13

i bardzo dobrze, czas najwyższy, pora jeszcze zająć się pieszymi, którzy pakują się na przejście zapatrzeni w telefony

ZEFKO, 25.01.2019 23:00

Ludziska jeżdżą tak nagminnie co pokazuje że przepis ten jest martwy .

Keson, 25.01.2019 18:34

a ile to ja razy widziałem SM i Policje z telefonami w ręku i co jak zwrócisz uwagę koledze Policjantowi w radiowozie (zawsze jeżdzą we dwóch) to ukarze kolege przez pouczenie (takie prawo) a tobie wje...ą mandat