Obozy harcerskie pod specjalnym nadzorem strażaków

, Na sygnale, Wiadomości, 18.07.2018 10:45, red
Wyciągnięto wnioski z zeszłorocznej tragedii.
Obozy harcerskie pod specjalnym nadzorem strażaków
Po zeszłorocznej tragedii na obozie harcerskim w Suszku (powiat chojnicki), gdzie podczas burzowej nawałnicy drzewa runęły na namioty harcerskie i zginęło kilka osób, wprowadzono nowe procedury związane z zabezpieczeniem tego typu obozów. W ten sposób kierownictwo komendy głównej Państwowej Straży Pożarnej wyciągnęło wnioski ze zdarzenia w Suszku.

Organizatorzy obozów mają mieć teraz stałą łączność radiową ze służbami ratunkowymi, mają też otrzymywać na bieżąco komunikaty pogodowe.

W powiecie wadowickim znajduje się tylko jedno miejsce, gdzie w wakacje organizowane są obozy harcerskie - w Stryszowie Zalesiu. Ten obóz znajduje się pod specjalnym nadzorem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

Strażacy KP PSP w Wadowicach jeszcze przed rozpoczęciem wypoczynku dzieci i młodzieży przeprowadzili w Zalesiu spotkania robocze m.in. z pracownikami Urzędu Gminy w Stryszowie, przedstawicielami wadowickiej delegatury Kuratorium Oświaty, funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach oraz kierownictwem Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Wadowicach a także skontrolowali teren i obiekty obozowiska pod kątem bezpieczeństwa uczestników wakacyjnego wypoczynku.


- 12 lipca w ramach pierwszej wizyty w funkcjonującym już obozie sprawdzili m.in. sposoby wdrożenia w bazie obozowej zasad bezpieczeństwa, zweryfikowali warunki i organizację ewakuacji na terenie obozu, a także w ramach tzw. prewencji społecznej wygłosili prelekcję na temat bezpieczeństwa uczestników obozowej akcji letniej, zasad zachowania się na obszarach leśnych, sposobów używania podręcznego sprzętu gaśniczego oraz zapoznali uczestników I turnusu ze sposobami alarmowania i postępowania w razie zagrożeń – informuje mł. bryg. Jacek Kolber z KP PSP w Wadowicach.

Dodatkowo strażacy PSP przeprowadzili szkolenie kadry instruktorskiej ZHP z zakresu łączności oraz alarmowania służb ratowniczych i porządkowych w przypadku wystąpienia zagrożenia a także z zakresu posługiwania się sprzętem łączności radiowej i zasad pracy w specjalnie uruchomionej krajowej sieci radiowej służącej do współpracy PSP z harcerzami.

- Warto dodać, że z chwilą rozpoczęcia kolejnych turnusów obozowych funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzą kolejne tego typu wizyty – dodaje mł. bryg. Jacek Kolber.
foto: mł. bryg. Jacek Kolber

Podobne działania przeprowadzają strażacy z komendy w Suchej Beskidzkiej na obozie harcerskim w miejscowości Juszczyn Polany (powiat suski).
foto: PSP Sucha Beskidzka

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy