Cofnięte liczniki w samochodach ujawnione podczas kontroli. Jeden aż o 63 tys. km!

, Na sygnale, Wiadomości, 09.01.2020 09:40,
Właścicielom aut grożą surowe konsekwencje.
Cofnięte liczniki w samochodach ujawnione podczas kontroli. Jeden aż o 63 tys. km!

Policjanci suskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierujące, których samochody miały mniejsze przebiegi niż rok wcześniej w czasie przeglądu technicznego.

7 stycznia 2020 r. policjanci z suskiej drogówki realizowali działania kontrolno-prewencyjne „kaskadowy pomiar prędkości” na terenie całego powiatu. W czasie kontroli kolejnego samochodu tym razem markiki Chevrolet kierowanym przez mieszkankę powiatu suskiego sprawdzono dodatkowo przebieg licznika jej pojazdu.

Jak się okazało, pojazd jej posiadał mniejszy przebieg o około 500 km niż w maju 2019 r. w czasie przeglądu technicznego.

O wiele wyższą różnicę w przebiegu miała w pojeździe kierująca zatrzymana 8 stycznia do kontroli drogowej w miejscowości Stryszawa. W jej samochodzie marki Hyundai licznik był niższy o 63 000 km niż na wykonanym wcześniej przeglądzie technicznym.

- Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa zmiany wskazań drogomierza (art. 306a KK) będą wykonywane dalsze czynności zmierzające do ustalenia, jak doszło do zmiany drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny - informuje policja.

Policja przypomina, że:

1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym związane z przeciwdziałaniem procederowi manipulowania licznikiem pojazdu. Od tego dnia w centralnej ewidencji pojazdów są gromadzone dane o wymianie licznika pojazdu i odczycie jego wskazania po wymianie oraz dane o odczycie licznika w czasie kontroli drogowej.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania.

źrodło: policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy