Zmarła wieloletnia dyrektor kęckiej szkoły

, MAGAZYN, Wiadomości, 11.04.2019 09:30,
Wspomnienie.
Zmarła wieloletnia dyrektor kęckiej szkoły

9 kwietnia 2019r. w 101. roku życia odeszła bochnianka z urodzenia i kęczanka z wyboru, pani OLGA CHYLOWA. Przez 27 lat – od 1951 do 1978 r. – pracowała jako dyrektor, w szkole kształcącej nauczycieli przedszkoli, obecnym Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach.

Przyszła na świat w Bochni, 17 lipca 1918r., w rodzinie o nauczycielskich tradycjach i wychowała się u dziadków: Marii i Ludwika Stasiaków. Jej dom rodzinny był przesiąknięty artystyczną atmosferą, głównie za sprawą Dziadka – malarza kształcącego się pod skrzydłami samego Matejki – a także pisarza, publicysty, dziennikarza i historyka. Do gościnnych Stasiaków ciągnęła cała krakowska cyganeria artystyczna: malarze (m. in. J. Malczewski, W. Tetmajer), poeci (J. Kasprowicz), rzeźbiarze i powieściopisarze, dlatego pani Olga od dziecka obcowała z ówczesną elitą intelektualną i artystyczną dwudziestolecia międzywojennego. Po ukończeniu gimnazjum bocheńskiego oraz filologii polskiej, wyszła za mąż i wraz z rodziną przeniosła się do Kęt, gdzie objęła stanowisko dyrektora w przekształcającym się właśnie Seminarium Nauczycielskim. Skierowanie pani Olgi do szkoły, która miała tradycje w kształceniu nauczycieli od 1907r., gwarantowało zachowanie ciągłości profilu szkoły. Do liceum pedagogicznego przyjmowane były dziewczęta z całej Małopolski Zachodniej i Żywiecczyzny.

Absolwenci i pedagodzy współpracujący z p. Olgą Chylową do dzisiaj Ją wspominają. Pani Stanisława Balonek, jedna z absolwentek, tak napisała w reakcji na wiadomość o śmierci p. Chylowej: „Moja Pani Dyrektor: niezwykle charyzmatyczna, wymagająca, wpajająca najważniejsze zasady zawodu nauczyciela. Zawsze czułam przed Nią respekt, a dziś – mimo upływu pięćdziesięciu lat – wciąż niesłabnący szacunek. Dziękuję, Pani Dyrektor za wszystko. Pozostanie Pani na zawsze w mojej pamięci”. Młodzi ludzie, nasi uczniowie – reprezentujący zupełnie inne pokolenie, niż to, z którym miała styczność Pani Dyrektor – jakiś czas temu przeprowadzili z nią wywiad. Ze spotkania wrócili pod wrażeniem jej elokwencji, jasności umysłu i świetnej pamięci. Dla nas: nauczycieli, uczniów i pracowników „Dąbrowskiej”, pani Olga Chylowa stała się prawdziwą legendą i pozostanie również w naszej wdzięcznej pamięci.

Pogrzeb pani Dyrektor Olgi Chylowej odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2019r. , o g. 13:00 w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na osiedlu. Różaniec o g. 12:30.

- Społeczność „Dąbrowskiej” (PZ Nr 9)

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Mirek, 11.04.2019 19:04

hmmm ... ta w tle "uczennica" przypomina kogoś współczesnego ....