Tak minął 2018 rok. Przegląd najciekawszych wydarzeń [VIDEO] [FOTO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 31.12.2018 19:40, red/PG

Zapraszamy Was na subiektywny przegląd wydarzeń minionego roku 2018.

Tak minął 2018 rok. Przegląd najciekawszych wydarzeń [VIDEO] [FOTO]

Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem hucznie otwieranych inwestycji, nie tylko drogowych. W Andrychowie rozpoczęły się prace przy budowie krytego basenu a w Kętach kortów tenisowych. Mieliśmy okazję także śledzić sukcesy na skale krajową i międzynarodową uzdolnionych osób z naszego regionu. Było też wiele wydarzeń związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z kolei druga połowa roku 2018 to był głównie czas przepychanek politycznych i walki o stołki w październikowych wyborach samorządowych. Podczas kampanii działo się naprawdę dużo.

Zapraszamy na nasz przegląd najciekawszych wydarzeń mijającego roku.


STYCZEŃ

ANDRYCHÓW. Od stycznia po gminie zaczęło jeździć 14 nowych autobusów zakupionych przez magistrat. Emeryci, dzieci i młodzież podróżują bezpłatnie.
1 i 2 stycznia wszyscy pojadą za darmo

REGION.

Od 1 stycznia 2018r. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości dostępny jest publiczny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. W rejestrze znalazło się dwóch mężczyzn urodzonych w Wadowicach i jeden w Zatorze.

Ruszył publiczny rejestr sprawców przestępstw seksualnych


ANDRYCHÓW. W Rzykach stanął długo wyczekiwany przez mieszkańców nadajnik sieci telefonicznej Orange. Od tej pory mieszkańcy Rzyk, Sułkowic, Targanic i Zagórnika mogą się cieszyć lepszym zasięgiem.


ANDRYCHÓW. Tajemnicza wizyta odbyła się w kryptach kościelnych parafii św. Macieja. Była premier Beata Szydło pojawiła się tam na spotkaniu z sympatykami lokalnego PiS- u oraz wzięła udział we mszy świętej. Jak się później okazała Beata Szydło w 2018 roku jeszcze kilka razy odwiedziła Andrychów oraz Wadowice.

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA.

W rundzie wiosennej nowym trenerem piątoligowej Kalwarianki został Brazylijczyk Paulo Santarosa.

Brazylijczyk Paulo Santarosa poprowadzi teraz Kalwariankę


WADOWICE. Na terenie jednej ze szkół w Wadowicach został rozpylony gaz pieprzowy. Dyrekcja szkoły podjęła decyzję o natychmiastowym ewakuowaniu 460 uczniów i nauczycieli. Na miejscu interweniowała Policja, Straż Pożarna i 2 Zespoły Ratownictwa Medycznego, którzy udzielili pomocy 22 osobom, z których jedna została zabrana do szpitala w Wadowicach. Sprawcą rozpylenia gazu pieprzowego była uczennica, 15-letnia mieszkanka gminy Wadowice.


ANDRYCHÓW. Szef andrychowskich strażaków mł. bryg. Antoni Hutniczak [na zdjęciu] odszedł na emeryturę. Nowym dowódcą został mł. bryg. mgr inż. Tomasz Kasperek z Wadowic.
Szef andrychowskich strażaków odchodzi na emeryturę.  Kto zostanie nowym dowódcą?


KĘTY.

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął przetarg na kompleksową budowę nowego mostu nad Sołą w Kętach za kwotę około 14 mln zł. Warto zaznaczyć, że trwa także remont drogi wojewódzkiej na trasie Kęty - Oświęcim. W trzech miejscach budowane są nowe mosty. Modernizacja bardzo się opóźnia. Nowy termin zakończenia robót wyznaczono na połowę 2019 roku.ANDRYCHÓW. Do szkoły w Sułkowicach – Bolęcinie trafił Defibrylator AED. Uczniowie, nauczyciele i rodzice sami zebrali pieniądze na zakup tego urządzenia ratującego ludzkie życie. Defibrylator został zamontowany na zewnątrz by mieszkańcy wsi również mieli do niego dostęp.
Pierwszy defibrylator dostępny dla wszystkich mieszkańców Sułkowic [FOTO]

KĘTY. R

adni zdecydowali, że ulica Jana Kantego zmieni nazwę na ulicę Świętego Jana Kantego. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.

Radni zatwierdzili zmianę nazwy ulicy w Kętach


STANISŁAW DOLNY. W

jednym z domów w miejscowości Stanisław Dolny rodzina znalazła nieprzytomnego, 72-letniego, mężczyznę od razu wzywając służby ratownicze. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.


ANDRYCHÓW. Izabela Bylica zaczęła pełnić funkcję dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i sprawowała ją cały następny rok. Objęła stanowisko po odwołaniu kontrowersyjnej Anety Wądrzyk z funkcji dyrektora.

CKiW ma nowego dyrektoraLUTY

ANDRYCHÓW. Przy ul. Starowiejskiej rozpoczęło się wyburzanie starej kotłowni. Pracami zajmowała się firma Energokon-Plus Sp z o.o. z Sosnowca. Kotłownia kilka miesięcy później zniknęła z powierzchni ziemi.


ANDRYCHÓW. W magistracie w końcu wybrano firmę, która ma wybudować zapowiadany kryty basen. Było to Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

SUCHA BESKIDZKA. Radni podnieśli opłaty za wywóz śmieci do 7 zł za odpady segregowane i do 16 zł za niesegregowane.

SUCHA BESKIDZKA. WADOWICE. Szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zwiększoną zapadalnością na infekcje sezonowe.

ANDRYCHÓW. 5 lutego zmarła radna Rady Miejskiej Anna Gancarczyk. Całe swoje życie zawodowe związała ze Szkołą Podstawową nr 2 w Andrychowie, będąc nauczycielką, a później (w latach 1990 - 2006) dyrektorem tej placówki.
Zmarła radna Anna Gancarczyk [AKTUALIZACJA]
WADOWICE. Starosta wadowicki ogłosił przetarg na budowę 2-kondygnacyjnego budynku przy ul. Mickiewicza. Ma w nim znajdować się archiwum starostwa, sala sesyjna, niektóre wydziały oraz garaże.
Potężne archiwum i nowoczesna aula w miejscu starych garaży

WADOWICE. Do klubu "Garsoniera" przybył polityk Janusz Korwin - Mikke. Na spotkaniu jednak tłumów nie było...

SUCHA BESKIDZKA. W internacie przy Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej zostały oddane do użytku dwa miejsca dla uczennic w ciąży uczęszczających do szkół na terenie powiatu suskiego. Pokoje te zostały utworzone w wyniku programu rządowego "Za Życiem".
Starostwo utworzyło pokoje dla uczennic w ciąży

WADOWICE. ANDRYCHÓW. WIEPRZ. Starostwo powiatowe w Wadowicach pozyskało ponad 7 mln zł na przebudowę ul. Biała Droga oraz niecały milion na zabezpieczenie osuwiska w Tomicach.
Są pieniądze na remont Białej Drogi i zabezpieczenie osuwiska

ANDRYCHÓW. Do dramatycznego pożaru doszło w Sułkowicach przy ul. Turystycznej. Nowy budynek mieszkalny niemal całkowicie spłonął.

ANDRYCHÓW. W Rzykach na terenie ośrodka Czarny Groń po raz kolejny zorganizowano jedyną taką w Polsce imprezę pn. Przejazd przez knajpę.


SUCHA BESKIDZKA. Dwaj mężczyźni weszli na Babią Górę w samych szortach i butach. Przeżyli.
Szalony wyczyn turystów - nago na Babią Górę. Co chcieli udowodnić?

ANDRYCHÓW. Podczas sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania ulicy 27 Stycznia nazwy ul. 27 Stycznia, która upamiętnia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jak się później okazało wojewoda przychylił się do tej decyzji.
Znalezione obrazy dla zapytania mamnewsa 27 stycznia

OSIEK. W okolicy bardzo modne stało się tzw. morsowanie. Jedno z takich wydarzeń odbyło się w ośrodku MOLO w Osieku. Ponad 100 osób wskoczyło do lodowatej wody.MARZEC

REGION. W całym regionie szaleje smog. Normy są tysiąc razy przekroczone. Padają mocne słowa ze strony burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego: - Stacja pomiarowa umieszczona na wadowickim rynku pokazuje, że w ostatnich dniach mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną. Taka porcja rakotwórczego pyłu trafia co godzinę do naszych płuc, a kolejne rządy zamiast dbać o zdrowie Polaków dbają o interes dealerów węgla. Także tych z Rosji . - stwierdził wówczas M. Klinowski.
Mocne słowa burmistrza o walce ze smogiem

WADOWICE. Z powodu niesprawnego piecyka do podgrzewania wody, który znajdował się w łazience, pięć osób, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitala z powodu zatrucia czadem.

ANDRYCHÓW. W miejscowości Brzezinka spłonął dom, na szczęście przez nikogo nie zamieszkały. Straty oszacowano na 200 tys. zł.
Pożar  budynku mieszkalnego. Dramatyczna akcja gaśnicza [FOTO]

ANDRYCHÓW. Rozpoczyna się kolejny etap przebudowy ul. Włókniarzy. Cześć drogi zostaje zamknięta. Całość inwestycji to koszt około 3,8 mln zł.
Od poniedziałku ul. Włókniarzy zamknięta

WADOWICE. Powoli rozkręcają się przygotowania do kampanii wyborczej. Starosta Bartosz Kaliński (późniejszy kandydat na burmistrza Wadowic) ujawnia dokumenty, w których ówczesny burmistrz Mateusz Klinowski deklaruje, że jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem na terenie Wadowic.

KĘTY. Przy ul. Sobieskiego rusza jedna z kluczowych inwestycji burmistrza Krzysztofa Klęczara - budowa kortów tenisowych, boiska do koszykówki i siatkówki a także nowego budynku z zapleczem.
Na Sobieskiego rusza wielka inwestycja. Zobaczcie co tam powstanie

OŚWIĘCIM. Otwarto pięciokilometrowy odcinek północnej obwodnicy Oświęcimia wraz obiektem mostowym na Wiśle. Koszt budowy to około 104 mln zł. W ramach tej inwestycji powstało 5 rond. Wybudowano także chodniki i ścieżkę rowerową. W większości obwodnica jest jednojezdniowa – wyjątkiem jest tylko odcinek na ul. Chemików w Oświęcimiu, gdzie wytyczono dwie jezdnie.
Historyczny moment. Mieszkańcy latami czekali na tę obwodnicę

ZATOR. W Parku Rozrywki Zatorland powstał największy na świecie ruchomy dinozaur liczący 35 metrów długości i 9 wysokości o nazwie Argentynozaur. Dinozaur ten był największą atrakcją dla turystów odwiedzających Park w kolejnym sezonie.


KĘTY. Modernizację przeszedł Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej. U

tworzono dodatkowy punkt pobrań do badań laboratoryjnych, a z dwóch dotychczasowych gabinetów zabiegowych powstał jeden na piętrze budynku.

Utworzono także pracownię EKG oraz nowe, większe pomieszczenie dla medycyny pracy.

Będą mniejsze kolejki. Tak wygląda kęcka przychodnia po remoncie [VIDEO]


ANDRYCHÓW. W Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbył się bardzo udany koncert. Na scenie wystąpił Kortez a sala pękała w szwach...


ANDRYCHÓW. W magistracie podpisano umowę na budowę krytego basenu. Kompleks przy ul. Włókniarzy ma wykonać wyłonione w przetargu Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Umowa na budowę krytego basenu w Andrychowie podpisana [FOTO]

ANDRYCHÓW. W ośrodku wypoczynkowym w Targanicach Hotel&SPA Kocierz odbyło się zgrupowanie finalistek konkursu Miss Beskidów i Miss Beskidów Nastolatek. Był czas na ćwiczenia, relaks i basen.
Zgrupowanie Miss w Hotel&SPA Kocierz [FOTO]

REGION. 11 funkcjonariuszy z powiatu wadowickiego otrzymało nagrody motywacyjne za wzorowe wykonywanie zadań i obowiązków służbowych oraz zaangażowanie podczas zabezpieczenia meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Orzeł Ryczów i AKS Beskid Andrychów, rozgrywanego w 2017 roku w Ryczowie.KWIECIEŃ

WADOWICE.
W poniedziałek wielkanocny (02.04.) na wadowickim rynku zebrali się mieszkańcy i przyjezdni by wspomnieć św. Jana Pawła II i oddać mu hołd w 13. rocznicę jego śmierci.

Na scenie wystąpili: Natalia Szroeder, Krzysztof Antkowiak, Arka Noego, Tomasz Budzyński, Katarzyna Cerekwicka, bracia Golec, Halina Młynkowa, Opole Gospel Choir, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Olga Szomańska, Góralski chór młodzieżowo-dziecięcy Turliki, Alicja Węgorzewska oraz Mateusz Ziółko. Solistom towarzyszył zespół instrumentalny pod kierownictwem Piotra Dziubka.

Transmisje na żywo można było oglądać w telewizyjnej „Jedynce” oraz w TVP Polonia. Wydarzenie zostało zorganizowane właśnie przez Telewizję Polską oraz Urząd Miejski w Wadowicach


ANDRYCHÓW. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe kamienicy przy ul. Rynek 3 w Andrychowie, która przez wiele lat była zamieszkiwana przez społeczność romską.
Burzą kamienicę w Rynku. Co tam powstanie? [FOTO]

ZATOR. W Parku Rozrywki Energylandia odbyło się
otwarcie największego i najszybszego wodnego coastera na świecie - Speed Water Coaster. Zjawiskowe połączenie rollercoastera i przejażdżki wodnej to atrakcja wznosząca pasażerów na ponad 60 metrów wysokości i osiągająca prędkość około 110 km/h. Inwestycja ta została wykonana przez firmę Intamin. Takiego coastera nie ma nigdzie indziej w Europie, w USA czy nawet w Chinach – jest tylko w Polsce, w Zatorze.


ANDRYCHÓW. Ruszyła budowa wyczekiwanego krytego basenu przy ul. Włókniarzy.

SUCHA BESKIDZKA. We czwartek (05.04.) w samo południe służby ratunkowe zostały wezwane do tragicznego w skutkach zdarzenia. W miejscowości Lachowice (gmina Stryszawa) k. Suchej Beskidzkiej. 22-letniego mężczyznę przygniotła ściana. Niestety w trakcie reanimacji lekarz stwierdził zgon.
Tragiczna śmierć po przygnieceniu przez ścianę

ANDRYCHÓW. Do pożaru poddasza drewnianego domu doszło w niedzielne (8.04) popołudnie przy głównej drodze za Kocierzem, już w granicach województwa śląskiego.
W akcji gaśniczej uczestniczyli strażacy z powiatu wadowickiego i żywieckiego. W sumie 10 jednostek.
Pożar domu za Kocierzem [FOTO]

ANDRYCHÓW. Stara kamienica przy ul. Rynek 3 została wyburzona niemal w ekspresowym tempie. Andrychowianie zyskali nowy widok i przejście - z placu Mickiewicza bezpośrednio na zamek.
Kamienica w centrum Andrychowa wyburzona, nowy widok na zamek [FOTO]

OŚWIĘCIM. W czwartek (12.04) wieczorem doszło do pożaru składowiska plastiku w Oświęcimiu. Chmura toksycznego dymu unosiła się nad całym regionem. Dym widoczny był z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

WIEPRZ. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek (16.04) na ulicy Wadowickiej we Frydrychowicach. Samochód osobowy uderzył tam w przydrożny betonowy mostek. Siła uderzenia była ogromna. Auto zostało całkowicie zniszczone. Samochodem podróżowały 3 młode osoby, były zakleszczone.
Na miejscu zginęło dwóch młodych mężczyzn, w wieku 19 i 20 lat, mieszkańców Wadowic i Kleczy.
Do krakowskiego szpitala w ciężkim stanie przewieziona została 17-letnia pasażerka, mieszkanka Choczni. Niestety, lekarzom nie udało się jej uratować.


ANDRYCHÓW. W środę (18.04) przed południem kobieta przyniosła do siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Andrychowie pojemnik z substancją niewiadomego pochodzenia. Zarządzono ewakuację sąsiednich budynków, wyznaczona została strefa ochronna. Potencjalnie istniało zagrożenie wybuchem, stąd środki ostrożności jakie podjęto. Na miejscu zebrał się także sztab kryzysowy. Zdecydowano o wezwaniu pirotechników z Krakowa. Akcja trwała kilka godzin. Podejrzany pojemnik pod eskortą został wywieziony z Andrychowa. Jak się później okazało w pojemniku znajdował się kwas solny, więc rzeczywiście substancja niebezpieczna.

ANDRYCHÓW. W czwartek (19.04) andrychowskimi ulicami przeszedł marsz na rzecz osób dotkniętych autyzmem.

Marsz zorganizowany został przez komitet Otwórzmy Drzwi Na Świat, którego założycielem jest mama dwójki chorych na autyzm chłopców Patrycja Kołodziejczyk.

Marsz przeszedł ulicami Andrychowa [VIDEO]


SUCHA BESKIDZKA. Przy ulicy Mickiewicza w budynku z siedzibą jednego z banków eksplodowała butla gazowa. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
W budynku wybuchła butla, ogromne zniszczenia

ANDRYCHÓW. W programie Bake Off - Ale Ciacho emitowanego w TVP2 uczestniczy Jacek Stuglik, nauczyciel i ochroniarz z Andrychowa. W niedzielę (22.04) zapewnił sobie awans do półfinału.
Jacek Stuglik w półfinale Bake Off - Ale Ciacho

WADOWICE. We wtorek (24.04.) w Wadowicach odbyła się sesja Rady Miejskiej. Wśród wielu uchwał dotyczących działania gminy znalazła się jedna, która wzbudziła ogromne kontrowersje.10 głosami radnych przeszła uchwała w sprawie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Chodziło o przekształcenie 22 hektarów rolnych w Choczni, przy drodze krajowej nr 52, co dało prywatnemu inwestorowi spółce Barleda Poland sp. z o.o z Krakowa „zielone światło” do budowy w tym miejscu galerii handlowej, obiektów produkcyjno-usługowych i mieszkań.
Zielone światło dla galerii w Choczni. Zmiany w planie przeszły 'na styk'


ANDRYCHÓW. W sobotę (28.04.) mieszkaniec Andrychowa zginął w Tatrach. Do wypadku doszło podczas schodzenia z grani, gdzie 24 - letni mężczyzna spadł z wysokości około 20 metrów.

MAJ

ANDRYCHÓW. Na początku maja Rodzinne Parki w Mini Zoo „KUCYK” w Inwałdzie wraz z Gospodarstwem Ogrodniczym "DUDEK" z Zagórnika zorganizowały pierwsze w okolicy wielkie targi ogrodnicze. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.


REGION. 4 maja w powiecie wadowickim do matury przystąpiło ponad 1 tys. uczniów.
Matury czas zacząć! [FOTO] [AKTUALIZACJA]

ANDRYCHÓW. Staw w Parku Miejskim ponownie zaatakowała Rdestnica kędzierzawa. W wodzie było jej tak dużo, że trudno się pływało łódkami czy rowerkami wodnymi, które od maja znowu zagościły na stawie.


KĘTY. W czwartek (10.05.) Młodzieżowa Rada Miejska w Kętach zorganizowała już drugą edycję wspólnego sprzątania bulwarów wzdłuż Soły. Do akcji przyłączyła się nie tylko młodzież ale i burmistrz Krzysztof Klęczar, wiceburmistrz Rafał Ficoń, radni Rady Miejskiej a nawet dyrektor Domu Kultury Sylwia Brzozowicz.


ANDRYCHÓW. W czwartek (10.05.) część placu Mickiewicza w Andrychowie ogrodzono taśmami i barierkami, co wywołało spore oburzenie wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Magistrat chciał w ten sposób ograniczyć ruch samochodowy w tym miejscu. Po kilku miesiącach jednak taśmy zdjęto.
Co się dzieje na placu Mickiewicza?

ANDRYCHÓW. Do miasta zawitała ekipa telewizyjna stacji TVN Style, by nakręcić jeden z odcinków 7 sezonu programu "I nie opuszczę Cię aż do ślubu". Sceny były kręcone w salonie fryzjerskim „The Fresh” Tomasza Stuglika oraz w andrychowskim parku miejskim.
Ekipa TVN Style kręciła program w Andrychowie

WADOWICE. PGNiG Obrót Detaliczny i Urząd Miejski w Wadowicach zawarły 9 maja Porozumienie o współpracy, które ma ułatwić mieszkańcom miasta wymianę tradycyjnych palenisk, opalanych paliwem stałym, na nowoczesne systemy ogrzewania zasilane ekologicznym paliwem, jakim jest gaz ziemny. Porozumienie podpisali burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski i reprezentujący PGNiG Obrót Detaliczny Dyrektor Biura Sieci Sprzedaży Południe Paweł Sławek.


SUCHA BESKIDZKA. Dzięki unijnej dotacji w szpitalu w Suchej Beskidzkiej zostanie przeprowadzona kompleksowa modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego, neonatologicznego oraz bloku porodowego. Powstanie także nowa siedziba oddziału dziennego chemioterapii wraz z częścią ambulatoryjną. Projekt zakłada także zakup specjalistycznej aparatury i medycznego wyposażenia.

ANDRYCHÓW. Siatkarki MKS Andrychów przegrały z Kaliszem decydujący mecz o awans do II ligi.
Andrychowianki przegrały w niedzielę decydujący o awansie mecz

WADOWICE.

W niedzielę (20.05.) po południu plac Jana Pawła II w Wadowicach zapełnił się osobami, które przybyły obejrzeć koncert „Jan Paweł II – Skała z Wadowic” w wykonaniu Piotra Rubika. W wyjątkowym oratorium „TU ES PETRUS” artyście towarzyszyli wspaniali soliści, chór i orkiestra.

Koncert ten był zwieńczeniem wydarzeń związanych z 98. rocznicą urodzin Jana Pawła II a zorganizowało go Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II wraz z gminą Wadowice.

SPYTKOWICE. W piątek (25.05) w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. W czasie uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Wśród odznaczonych był wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia w pracy samorządowej.
Wójt odznaczony przez prezydenta

REGION. Strażacy z Wadowic, Zatora i Przeciszowa brali udział w gaszeniu pożaru nielegalnego składowiska w Trzebini (powiat chrzanowski), na którym to znajdowało się m.in. tysiące opon. Smród w całym regionie był ogromny.
Strażacy z całego regionu gaszą gigantyczny pożar składowiska opon


ANDRYCHÓW. W Andrychowie po raz czwarty odbyło się Moto Show, czyli święto miłośników samochodów sportowych, szybkich a także zabytkowych. Publiczność dopisała. Pogoda również. Przez cały dzień we wszystkich wydarzeniach zorganizowanych w ramach Moto Show w rejonie basenu i na stadionie w Andrychowie uczestniczyły tysiące osób.

ANDRYCHÓW. Licealiści z Andrychowa po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM. Wielkie czytanie zorganizowano we wtorek (29.05) przed południem w Parku Miejskim w Andrychowie.
Po raz kolejny bicie rekordu w czytaniu w Andrychowie [FOTO]

WADOWICE. Wojewoda małopolski unieważnił uchwałę o odrolnieniu 22 ha terenów w Choczni, na którym planowana była budowa obiektów produkcyjno-handlowych.

CZERWIEC

BIELANY. W piątek (01.06) około południa doszło do pożaru w Bielanach k. Kęt. W ogniu stanęła połączona z lakiernią stolarnia oraz pobliski budynek mieszkalny. Na miejscu działania gaśnicze prowadzili strażacy z kilku jednostek.WADOWICE. 7 czerwca 2018 roku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedził milionowy gość. Szczęśliwą turystką okazała się p. Monika, która wraz z mężem przyjechała do Wadowic z KórnikaANDRYCHÓW. Na początku czerwca w miejscach publicznych w Andrychowie w końcu zostały zamontowane defibrylatory - znajdują się w budynku Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz w przychodni NZOZ Vena przy ul. Starowiejskiej. Kosztowały 14,5 tys. zł, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu gminy.ANDRYCHÓW. W czwartek (7.06) rano na staw w Andrychowie sprowadzono specjalny sprzęt - wykaszarkę, która miała rozprawić się z intruzem - rdestnicą kędzierzawą.


ANDRYCHÓW. W czwartek (21.06) wieczorem zmarł Tomasz Partyka, który dwukrotnie – w czasie kadencji burmistrza Jana Pietrasa i pierwszej kadencji Tomasza Żaka – był wiceburmistrzem Andrychowa. W urzędzie zajmował się m.in. inwestycjami.

Kęty - Andrychów. Władze Kęt uzyskały porozumienie odnośnie zakończenia ciągnącego się od wielu lat sporu. Andrychów wychodzi ze spółki komunikacyjnej MZK. Jest na to zgoda wspólników z Kęt.

SUCHA BESKIDZKA. Władze powiatu suskiego załatwiły kolejną wielką dotację - tym razem 15 mln z UE na 2000 nowych instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Wcześniej na kilku tysiącach domów zamontowano kolektory słoneczne.

ANDRYCHÓW. W piątek (22.06) Ukraińcy ze Starożyńca oficjalnie odebrali stary wóz strażacki z OSP Sułkowice-Łęg. - W Starożyńcu jest zapotrzebowanie na tego typu pomoc, brakuje tego typu sprzętu. Dlatego pomagamy. Będziemy się starali im także przekazać stare lampy, które u nas są zastępowane nowymi ledowymi. U nas nowe lampy są niemal wszędzie, a tam są wioski gdzie jest tylko jedna lampa, bo nie ma pieniędzy na zakup kolejnych. Tak jak dawniej zachód pomagał Polsce, tak teraz dla Ukrainy my jesteśmy zachodem. I naprawdę są wdzięczni za taką pomoc – mówił nam Marcin Putyra, kierownik Wydziału Turystki, Sportu i Kultury w Urzędzie Miejskim w Andrychowie.

WADOWICE. Tragedia w Rokowie k. Wadowic. W niedzielę (24.06) po południu w jednym z domów w Rokowie k. Wadowic znaleziono ciało mężczyzny, który miał poderznięte gardło. Ujawniono także zwłoki kobiety. Lekarz stwierdził zgony obu osób.

ŚWINNA PORĘBA. Jezioro Mucharskie powoli budziło się do życia.


REGION. Jak wynika z danych statystycznych, w czerwcu chrzanowski oddział ZUS i podległe mu jednostki wypłacały świadczenie z tytułu ukończenia stu lat życia dla 22 osób. Wśród stulatków dominują Panie, jest ich 20, Panów, którzy przekroczyli 100 lat mieszka w chrzanowskim dwóch. W całym województwie małopolskim placówki ZUS łącznie wypłacają świadczenia honorowe dla 195 osób.

KĘTY. Odbyły się dni Kęt. Muzyczna gwiazdą był legendany zespół Wilki.LIPIEC

ANDRYCHÓW. Krzysztof Tytko zrezygnował ze stanowiska prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Andrychowie. Rządził krótko, bo niecały rok. Do tej pory nie wybrano jego następcy.

WADOWICE. Na początku lipca na rynku wydawniczym ukazała się książka Blanki Lipińskiej365 dni” i od razu okazała się prawdziwym bestsellerem.

Jest to powieść erotyczna okrzyknięta polskim „Greyem”. Jak sama autorka wskazuje jest to książka dla kobiet, którym brakuje rozmów o seksie.

Lokalnym akcentem w tej historii jest to, że na okładce występuje znany model Kamil Niziński pochodzący z Jaroszowic (gmina Wadowice). Niewykluczone, że kiedyś zagra on także główną rolę w ekranizacji tej powieści.ZATOR. Na małopolskich torach zadebiutował pociąg Leo Express relacji Kraków-Praga. Jakiś czas kursował m.in. przez Zator i Oświęcim. Potem połączenia zostały zawieszone.


ANDRYCHÓW, WADOWICE. Przygotowania do wyborów samorządowych. PiS zatwierdził swoich kandydatów. W Andrychowie partia postawiła na Krzysztofa Kubienia, a w Wadowicach na Bartosza Kalińskiego.

WADOWICE. Prokuratura umorzyła sprawę, którą zajmowała się ostatnio. Chodziło o to, że wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus w dniu 18 maja na wadowickim rynku z okazji obchodów rocznicy urodził Karola Wojtyły pokroiła tort z wizerunkiem papieża. Doszło do znieważenia uczuć religijnych? Uznano, że nie.

ANDRYCHÓW. Dni Andrychowa wróciły na plac Mickiewicza. 7 lipca na koncertowej scenie występili m.in. zespół Weekend, Gutek, Robert Rozmus Show, Dzieci z Brodą. Publiczność dopisała.

WADOWICE. W Wadowicach przy ul. Mickiewicza ruszyła budowa nowej siedziby Starostwa Powiatowego.


ZATOR. W Energylandii w Zatorze premierę miał Roller Coaster HYPERION. To największy w całej Europie Mega Coaster.W piątek (27.07) nastąpiło całkowite zaćmienie księżyca.


W lipcu na wadowickim rynku odbył się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej


KLECZA. Na drodze krajowej nr 52 w Kleczy zamontowano ograniczniki, które miały powstrzymać zapędy kierowców tirów przed przejazdem pod wiaduktem. Niewiele to raczej pomogło.Tragiczne wakacje w Grecji. Doszło tam do serii pożarów, w wyniku których zginęło ponad 100 osób, w tym matka z dzieckiem z Wysokiej k.Wadowic.

WADOWICE. W sobotę (28.07.) nad rzeką Skawą w Jaroszowicach rozegrał się prawdziwy dramat. 15 kajakarzy wpadło wprost do rwącej rzeki. Na miejsce wezwano służby ratunkowe: kilkudziesięciu strażaków, policjantów, zespoły ratownictwa medycznego. Zadysponowano także specjalną grupę ratownictwa wodnego z Krakowa. Wszystkich uratowano.


W sobotę (28.07) na wadowickim rynku zorganizowany został "Wyścig na krzesłach biurowych”. To była pierwsza edycja w Wadowicach, ale chętnych nie brakowało.SIERPIEŃ

REGION. W Brodach koło Kalwarii Zebrzydowskiej zakończono budowę dwóch mostów, w ciągu drogi krajowej nr 52. Inwestycja prowadzona była od roku.

WADOWICE. Na początku sierpnia przez Kalwarię i Wadowice przemknęli kolarze uczestniczący w Tour de Pologne

ANDRYCHÓW. W sierpniu kilka razy mieszkańcy ul. Lenartowicza borykali się z potężnymi awariami wodociągów. W upały nie było łatwo.
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. Tymczasem w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zamontowano...sześć nowych klimatyzowanych i ogrzewanych konfesjonałów.

ANDRYCHÓW, WADOWICE. Do grona kandydatów na burmistrza Andrychowa dołączył Zbigniew Małecki i Tomasz Żak. Potem jeszcze Maciej Kobielus. Tymczasem w Wadowicach walka o stanowisko burmistrza trwała już na całego. Urzędujący Mateusz Klinowski pozwał do sądu Bartosza Kalińskiego.

ANDRYCHÓW. Wyglądało groźnie, ale na szczęście kierowca samochodu osobowego przeżył po zderzeniu z pociągiem na przejeździe na ulicy Tkackiej w Andrychowie. Do wypadku doszło 22 sierpnia.WADOWICE. Przed wyborami PiS wadowicki ustami starosty Bartosza Kalińskiego zmienił zdanie w sprawie Beskidzkiej Drogi Integracyjnej na odcinku wadowickim. Starosta oznajmił publicznie, że nie będzie blokował południowego przebiegu tej drogi. Poprzednia burmistrz, a dziś posłanka PiS Ewa Filipiak miała inne zdanie... To była odpowiedź na postępowanie burmistrza Mateusza Klinowskiego, który ponownie zaskarżył decyzję środowiskową dla BDI.

WRZESIEŃ

WADOWICE. We wtorek (4.09.) w wadowickim szpitalu, a dokładniej w Pawilonie C, otwarto nowoczesny i komfortowy oddział dziecięcy. Inwestycję o wartości 1,25 mln zł prawie w całości sfinansowały władze powiatu wadowickiego. 1,15 mln zł przeznaczono na roboty budowlane, a pozostałe 100 tys. zł na zakup mebli.

WADOWICE. Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na przeprowadzenie remontu mostu na rzece Skawie w Wadowicach, na drodze krajowej nr 52. Wiadomo, że wykonawca będzie miał 630 dni od daty podpisania umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac. Na czas remontu obecnej przeprawy, w jej sąsiedztwie wybudowany zostanie most tymczasowy.

REGION,. Ruch Kukiz'15 oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą w powiecie wadowickim. Gościem konwencji w Wadowicach był Paweł Kukiz.

W centrum Andrychowa, w miejscu wyburzonej kamienicy, postawiono rzeźbę sprowadzoną do Andrychowa z Breclavia.ANDRYCHÓW. Dzielnicowi z Andrychowa - Dominik Para i Paweł Rajda - wśród najlepszych w województwie. Zajęli odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w rywalizacji z innymi policjantami z Małopolski.


KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. W Przychodni Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej uruchomiona została Pracownia RTG. Oprócz zakupu aparatu RTG i dostosowania pomieszczenia pod pracownię RTG zakupiono również tomograf okulistyczny OCT. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 723 tys. zł, a dofinansowanie ze środków UE wyniosło 500 tys.


BULOWICE. 16 września - dzień otwarty w zamku w Bulowicach. Przybył tłumy.


BIELSKO-BIAŁA. W piątek (14.09) na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej odbyła się wizytacja FIFA i PZPN. Zapadła decyzja, że Bielsko-Biała dołączy do gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej do lat 20, które odbędą się w dniach 23 maja - 15 czerwca 2019 roku. W turnieju tym wystąpią 24 zespoły z całego świata m.in. Włochy, Portugalia, Ukraina oraz Francja.

ANDRYCHÓW. W centrum Andrychowa zaprezentowano wielką, 100-metrową flagę. Akcja odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


ANDRYCHÓW. W niedzielę (16.09.) w centrum Andrychowa odbyła się już po raz szósty impreza charytatywna pod nazwą Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki.


WADOWICE. W końcu wybrano wykonawcę budowy nowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. Przetarg wygrała firma ERBET z Nowego Sącza. Koszt: 29,8 mln zł. Nowa komenda ma być gotowa w drugiej połowie 2019 roku.

KĘTY. Zapadły ostateczne decyzje odnośnie kandydatów na burmistrza Kęt: rywalem urzędującego burmistrza Krzysztofa Klęczara został Marek Błasiak (PiS)

RZYKI. Jak przekazywali nam pod koniec września turyści w rejonie Rzyk Jagódek regularnie widywany jest niedźwiedź. Zaistniałą sytuację potwierdziło Nadleśnictwo Andrychów.


PAŹDZIERNIK

ANDRYCHÓW. W poniedziałek (1.10.) w andrychowskim kinie "Beskid" lokalni działacze i miłośnicy PiS spotkali się z premier Beatą Szydło, która zachęcała mieszkańców do głosowania na kandydatów ich partii w wyborach samorządowych.


OŚWIĘCIM. W czwartek (4.10.) po południu na skrzyżowaniu ulic Słowackiego z Wyspiańskiego w Oświęcimiu samochód policyjny poruszający się w kolumnie prezydenckiej potrącił dziecko na przejściu dla pieszych. To już kolejne takie zdarzenie z udziałem VIP-a w regionie.

REGION. Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała w niedzielę (7.10) mapę księży pedofilów i ich ofiar. Na interaktywnej mapie opracowanej przez fundację "Nie lękajcie się" znajdują się informacje o sprawcach skazanych przez sądy i przypadkach księży podejrzanych o molestowanie dzieci. Twórcy mapy zastrzegają, że nie jest ona kompletna. Cały czas pojawiają się nowe zgłoszenia. Jak się okazuje, na mapie wymienione są przypadki z miejscowości w regionie: Andrychowa, Wadowic i Suchej Beskidzkiej.


KĘTY. 11 października Portal mamNewsa.pl zorganizował pierwszą wyborczą debatę - starli się kandydaci na burmistrza Kęt.


WADOWICE. W niedzielę (14.10.) na Placu Jana Pawła II w Wadowicach uczczony został jubileusz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uroczystym koncertem Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Gwiazdą wieczoru była królowa polskiej estrady, której nie trzeba nikomu przedstawiać - Beata Kozidrak.


ANDRYCHÓW. Odbyła się również organizowana przez mamNewsa.pl debata kandydatów na stanowisko burmistrza Andrychowa.


KOCIERZ. W weekend 20-21 października na Kocierzu po raz pierwszy odbył się Runmagedon, czyli zawody dla miłośników aktywnego, ekstremalnego wypoczynku. To pierwsza edycja tej imprezy na Kocierzu. Zapisało się ok. 5 tys. osób z całego kraju.

REGION. I tura wyborów. Burmistrzem Kęt na kolejną kadencję został Krzysztof Klęczar, w Wadowicach do II tury przeszli Mateusz Klinowski i Bartosz Kaliński, w Andrychowie Tomasz Żak i Krzyszof Kubień. W Wieprzu wójtem znowu została Małgorzata Chrapek. A w innych gminach? Więcej: wyniki I tury wyborów
W Małopolsce po 8 latach władzę przejmuje PiS.

RZYKI. Nowe inwestycje właściciela ośrodka Czarny Groń. Do tej pory w skład Grupy Pingwina wchodziły 3 ośrodki narciarskie w Polsce: Czarny Groń w Rzykach, Słotwiny Arena w Krynicy Zdroju i Kasina Ski w Kasinie Wielkiej (woj. małopolskie). Teraz do Grupy dołączyły dwie nowe stacje narciarskie: Kurza Góra w Kurzętniku (woj. warmińsko-mazurskie) i Skolnity w Wiśle (woj. śląskie).


ANDRYCHÓW. W dniach 23-26 października 2018 roku w Szkole Policji w Katowicach odbył się Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Drugie miejsce w kraju zajął mł. asp. Dominik Para z KWP w Krakowie, na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji w Andrychowie.

ANDRYCHÓW: 30 października odbyła się decydująca debata wyborcza w Andrychowie: Krzysztof Kubień kontra Tomasz Żak.LISTOPAD
ANDRYCHÓW. 1 listopada Towarzystwo Miłośników Andrychowa już po raz 18- przeprowadziło kwestę, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Kwesta ta cieszy się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających andrychowską nekropolię. Zabrano ponad 20 tys. zł, ustanawiając nowy rekord.

REGION. 4 listopada odbyła się II tura wyborów burmistrza. w Andrychowie wygrał po raz trzeci Tomasz Żak, w Wadowicach Bartosz Kaliński zmienił gabinet starosty na gabinet burmistrza tego miasta, w Kalwarii bez zmian - kolejna kadencja dla Augustyna Ormantego. Więcej: wyniki II tury wyborów

KĘTY. 15-lecia działalności obchodziła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca przy OSP Kęty.

REGION. 11 listopada świętowano 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było biało-czerwono i patriotycznie. Więcej: Tak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości


ANDRYCHÓW. Anomalia pogodowa. Było bardzo ciepło. W połowie listopada w wielu ogrodach zakwitły maliny i jabłonie.

WADOWICE, ANDRYCHÓW. Jeszcze "stara" Rada Powiatu Wadowickiego zdecydowała, że Jerzy Chylewski - prezes MSH Wizan, zostanie uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego".

WADOWICE. Po wyborach w Radzie Powiatu Wadowickiego sformalizowała się nowa większościowa koalicja: PiS (13 radnych) i Kukiz'15 (2 radnych). Nowym starostą został Eugeniusz Kurdas.

KĘTY. W gminie Kęty wybory nie przyniosły większych zmian. Mieszkańcy zdecydowali, że burmistrzem będzie nadal Krzysztof Klęczar, a 19 listopada odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy podczas której Marek Nycz znowu został przewodniczącym tego gremium.

MAŁOPOLSKA. PiS przejęło władzę w Sejmiku Małopolskim. 19 listopada podczas pierwszych obrad radni zdecydowali, że nowym marszałkiem województwa będzie Witold Kozłowski.

WADOWICE. Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Wadowicach został Piotr Hajnosz (PiS). Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej ślubowanie złożył nowy burmistrz Bartosz Kaliński (PiS).


ANDRYCHÓW. W Andrychowie nowym przewodniczącym Rady Miejskiej został Krzysztof Kubień (PiS). PiS (9 radnych) i Kobielus 2018 (3 radnych) mają teraz większość w Radzie Miejskiej.ZATOR. Po wyborach radni podejmowali pierwsze trudne decyzje. W Zatorze 30 listopada postanowili, że opłata za wywóz śmieci podniesiona zostanie do 11 zł od osoby miesięcznie

WADOWICE. Nowy burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński również podjął pierwszą ważną decyzję. Tak jak obiecał, zaraz po objęciu urzędu wycofał skargę gminy do sądu administracyjnego dotyczącą budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Po 10 latach Wadowice są na "tak" dla inwestycji rządowej.

IZDEBNIK. Na drodze krajowej nr 52 w miejscowości ponownie zamontowany został fotoradar. Znajduje się teraz w centrum tej miejscowości. To jedyne takie urządzenie w powiecie wadowickim.

ANDRYCHÓW. Nieczynny od ponad roku Pasaż Handlowy w Andrychowie ma nowego właściciela. Firma ma plany remont pasażu. Prace mają zostać wykonane w 2019 roku. Wstępy plan jest taki, że pod koniec 2019 roku pasaż ponownie zostanie uruchomiony. O ile wszystkie pozwolenia uzyskane zostaną już w najbliższym czasie.

GRUDZIEŃ
ANDRYCHÓW. W czwartek (6.12.) w andrychowskim magistracie podpisano umowę z Zakładem Gospodarki Komunalnej, który zajmie się rozbudową systemu monitoringu wizyjnego miejsc publicznych w gminie Andrychów. ZGK ma czas do lipca przyszłego roku na realizację tej inwestycji. Koszt tego zadania to 553 tys. zł. Jak informują urzędnicy, kamery w gminie mają zostać zamontowane na przystankach autobusowych oraz przy niektórych ulicach. Obecnie w gminie Andrychów jest 30 kamer, a ma być ich w sumie 100. Wykonane zostanie także centrum monitoringu, które będzie obsługiwała Straż Miejska.

WADOWICE. Po kilku latach przerwy do Wadowic wraca lodowisko. Budowa rozpoczęła się przy ul. Sienkiewicza. Lodowiska mimo obietnic nie będzie w Andrychowie.

REGION. 9 grudnia wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Jest w nim sporo nowości - przede wszystkim pociąg Inter City do Zakopanego i Szczecina - te połączenie uruchomione zostały okresowo.

ANDRYCHÓW. W Kauflandzie doszło do kradzieży rozbójniczej. Mężczyzna nakradł towaru, poturbował ochroniarza, groził mu nożem i uciekł. Policjanci ruszyli w pościg i po kilku godzinach zatrzymali bandytę.

ANDRYCHÓW, KĘTY. W Andrychowie i w Kętach portal mamNewsa.pl po raz kolejny rozdawał choinki. Rozdaliśmy 200 choinek.

ANDRYCHÓW. W poniedziałek (17.12) wieczorem doszło do pożaru w kamienicy w centrum Andrychowa. Wyglądało bardzo groźnie. Dzięki sprawnej akcji strażaków sytuacja została opanowana, nikomu nic się nie stało.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy