reklama
reklama

Sepsa meningokokowa w Małopolsce. Zmarło dziecko

MAGAZYN, Wiadomości, 11.06.2020 09:30, INFORMACJA PRASOWA
2,5-roczny chłopiec w stanie krytycznym trafił do szpitala w Suchej Beskidzkiej w połowie marca. Mimo wysiłków lekarzy, dziecka nie udało się uratować. Był to kolejny przypadek inwazyjnej choroby meningokokowej w województwie małopolskim w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Sepsa meningokokowa w Małopolsce. Zmarło dziecko

Tragiczne wydarzenie miało miejsce 16 marca – zbiegło się z decyzją rządu o zamknięciu szkół z powodu epidemii COVID-19. Pochodzący z gminy Zembrzyce (woj. małopolskie) chłopiec trafił do beskidzkiego szpitala w ciężkim stanie. W momencie przyjęcia inwazyjna choroba meningokokowa pod postacią sepsy zaatakowała już niemal wszytkie jego narządy. W efekcie, zaledwie po 2 godzinach hospitalizacji mały pacjent zmarł. Wobec bliskich chłopca zastosowano chemioprofilaktykę (podanie antybiotyku), która objęła łącznie 9 osób. Przeprowadzone badania potwierdziły, że przyczyną sepsy były meningokoki typu B – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej.

Pod koniec ubiegłego roku w Małopolsce miał miejsce inny przypadek zakażenia meningokokami typu B. Sepsę meningokokową rozpoznano u 11-miesięcznego chłopca z powiatu oświęcimskiego, który trafił do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Dziecko na szczęście udało się uratować, jednak było hospitalizowane rzez 15 dni.

Natomiast już w tym roku meningokoki zaatakowały m.in. w Wielkopolsce. Pod koniec stycznia 1,5-roczny chłopiec z sepsą meningokokową został w stanie krytycznym przyjęty do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Po kilku tygodniach hospitalizacji stan dziecka się poprawił, choć z powodu powikłań zatorowo-zakrzepowych musiało przejść kilka operacji.Jak wynika z informacji PSSE, sepsę wywołał u niego ten sam typ meningokoków, co u dzieci z Małopolski.

Bakterie niebezpieczne dla najmłodszych

Nieprzypadkowo opisane zakażenia meningokokami dotknęły małych dzieci. Największym czynnikiem ryzyka inwazyjnej choroby meningokokowej (występuje pod postacią sepsy i/lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych) jest właśnie wiek. – Aż trzy czwarte przypadków IChM dotyczy dzieci do 5. roku życia, przy czym szczyt zachorowań przypada w 1. roku życia, co wynika z niedojrzałości układu odpornościowego – wyjaśnia dr n. med. Alicja Karney z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Fundacja IMiD wraz z firmą GSK prowadzi kampanię edukacyjną „Wyprzedź meningokoki”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożenia meningokokami oraz możliwości ochrony przed nimi.

Sepsa meningokokowa wywołuje u dzieci najwięcej zgonów ze wszystkich chorób zakaźnych, którym możemy zapobiegać z pomocą szczepień. W 2017 roku z powodu zakażenia meningokokami zmarło 6 maluchów w wieku 0-4 lata. Co piąty chory, który przeżyje zakażenie meningokokami cierpi z powodu trwałych powikłań, np. ubytku słuchu, upośledzenia, a nawet amputacji kończyn. Ta statystyka ma związek z charakterem inwazyjnej choroby meningokokowej. Pierwsze objawy są niespecyficzne, przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego trudno ją rozpoznaći. A choroba rozwija się błyskawicznie – zaledwie w ciągu 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu.

W walce z meningokokami kluczowy jest czas, którego często nie mamy. Wydaje się, że zabrakło go także lekarzom z Suchej Beskidzkiej. Dlatego optymalnym sposobem ochrony przed tymi niebezpiecznymi bakteriami są szczepienia, które można stosować już od ukończenia 2. miesiąca życia dziecka – tłumaczy dr med. Alicja Karney. W pierwszej kolejności eksperci zalecają szczepienia przeciw meningokokom typu B, które w Polsce odpowiadają za największą liczbę zakażeń. To też one wywołały chorobę u dzieci z Małopolski i Wielkopolski. Szczepienia przeciw meningokokom są zalecane, lecz nie są refundowane.

Dowiedz się więcej na WyprzedzMeningokoki.pl

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy