Nie ma już limitów w kościołach. Biskup od razu zareagował

, MAGAZYN, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 30.05.2020 12:50,
Kościoły znowu się zapełnią?
Nie ma już limitów w kościołach. Biskup od razu zareagował
Od soboty (30.05) nie obowiązują już limity wiernych w kościołach. Trzeba jedna zasłaniać twarz.

Biskup diecezji krakowskiej apb Marek Jędraszewski od razu zareagował na tę korzystną dla kościoła decyzję rządu i wydał w tej sprawie dekret, odwołujący dyspensę od udziału w mszach, która obowiązywała w ostatnich tygodniach.

Poniżej treść tego dokumentu;

"Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a) osoby w wieku 65 lat i więcej,

b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

†Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski"


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

sowa, 30.05.2020 21:58

Pani Aniu,fajny komentarz.Dziękuję.Trzeba mówić prawdę.

sowa, 30.05.2020 15:55

Nikt gwiazdeczce i innym nie każe chodzić do kościoła i dawać na tacę,więc nie wiem po co te nerwy.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 30.05.2020 15:30

biznesik zaczął się kręcić znowu PISiu wracają do ambony

KochamTuska, 30.05.2020 14:50

Jakbym był nieudacznikiem to bym zazdrościł innym.

",,**,,", 30.05.2020 14:36

To się nazywa biznes,a nie wiara!!!!! Każdy prawie kościelny i organista ma rentę lub emeryturę, kasa za każdy ślub pogrzeb, każda msza opłacona, taca, kolęda, oplatki, wypominki toż są miliardowe dochody. I jakim prawem jakiś czlowieczek ma mówić kto musi a kto nie musi chodzić do kościoła. Dochody wspomnianych osób rocznie kształtują się na poziomie 150-500tysięcy złotych rocznie!!!!!! I to są fakty i cała prawda co to jest wiara.

Mirek, 30.05.2020 13:17

To chamidło w purpurze ośmiela się kogokolwiek pouczać i głosić jakieś dokumenty ? Won dla takich kreatur jak Jędraszewski.