Na odnowionym dworcu kolejowym nagrywany był film historyczny

, MAGAZYN, Wiadomości, 13.11.2019 14:10,

Na odnowionym dworcu kolejowym nagrywany był film historyczny
Jak informują władze gminy Brzeźnica, na odnowionym ostatnio dworcu kolejowym w Brzeźnicy ekipa filmowa realizowała zdjęcia do filmu historycznego na temat obrony dworca kolejowego w Oświęcimiu w 1866 r.

- Filmowcy wykorzystali pięknie odnowiony obiekt dworca w Brzeźnicy, bo stanowi on naturalną scenografię z czasów austriackich. Wójt wyraził zgodę i dzięki temu nasze dziedzictwo historyczne przyczyni się do upowszechniania historii regionu. Należy dodać, że odrestaurowany obiekt stanowi teraz część centrum komunikacyjnego w Brzeźnicy - informują władze gminy Brzeźnica.

Film – projekt multimedialny ma na celu spopularyzowanie walki o dworzec kolejowy w Oświęcimiu, który znajdował się pod zaborem austriackim i był ważnym węzłem komunikacyjny na granicy z zaborem pruskim. W wojennym starciu zginęło kilkudziesięciu żołnierzy, których groby znajdują się m.in. na cmentarzu w Oświęcimiu. Projekt historyczny realizowany jest na zlecenie muzeum Zamek w Oświęcimiu.


Za plan filmowy posłużyły również, znajdujące się niedaleko, stare zabudowania rodziny Filków. Miejsce ciekawe ze względu na konspiracyjną działalność, którą tam prowadzili w czasie II wojny światowej bracia Michał i Władysław Filkowie. Do dzisiaj przywoływane są tradycje piekarni „U Filka”, która tam funkcjonowała w okresie przedwojennym i później aż do jej przejęcia przez gminną spółdzielnię.
źródło: UG Brzeźnica / Zdjęcia udostępnione przez producenta filmu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy