Jak zadbać o swojego psa w trakcie upału?

, MAGAZYN, Wiadomości, 21.07.2018 12:00,
Zobaczcie najważniejsze porady.
Jak zadbać o swojego psa w trakcie upału?

Jest lato, temperatury często przekraczają 30 °C, a duszne powietrze i skwar w słońcu potęgują tą wartość. Jest to naprawdę zabójcza temperatura, którą nie tylko odczuwamy my ale przede wszystkim zwierzęta, dlatego powinniśmy o nich pamiętać i robić wszystko aby upalne dni były dla naszych zwierząt mniejszym obciążeniem, a co za tym idzie bardziej bezpieczne.

"> Co zatem powinniśmy robić a czego unikać?

- zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody

- musimy zapewnienić zwierzęciu możliwość schronienia się w cieniu zwłaszcza w godzinach południowych ale najlepiej aby zwierzę miało dostęp do cienia przez cały dzień

- wychodzenie na spacery powinno odbywać się w godzinach porannych lub wieczornych

- unikanie spacerów na rozgrzanych powierzchniach (np. asfalt, beton), lepiej wybrać rzeki, łąki, lasy

- powinniśmy także wystawić pojemnik z wodą dla bezdomnych zwierząt lub tych, które uciekły i zabłądziły (WODA RATUJE ŻYCIE!)

- gdy zwierzęciu jest bardzo ciepło możemy je ochładzać np. wilgotnymi ręcznikami

- dobrze wyczesana sierść, nie wygolona, ponieważ może dojść do poparzeń słonecznych

- powinniśmy unikać noszenia kagańców lub dobierać takie, w których pies może swobodnie otworzyć pysk i ziajać (kaganiec fizjologiczny)

- nie wolno zostawiać zwierząt ani dzieci w nagrzanym samochodzie

- powinniśmy zadbać o to aby nawadnić psy ok. 30 min przed spacerem

- zabieranie wody na spacery

- wybieranie na spacery miejsc zacienionych, z dostępem do rzek, strumieni, itp.

Woda

Dostęp do świeżej wody dla naszych zwierząt powinien być dla nas priorytetem, każdego dnia, a zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Powinniśmy zadbać o to, aby nasze zwierze miało stały dostęp do świeżej i czystej wody. Jeżeli zauważymy, że temperatury są naprawdę wysokie, a nasze zwierzaki nie chcą pić to nie możemy ich do tego zmuszać na siłę, ale nie możemy też pozwolić, aby zwierzę cały dzień nic nie piło. Trzeba je do tego zachęcić! Ale jak to zrobić? Bardzo fajną metodą jest dodanie do wody odrobiny mokrej karmy sklepowej (karma dla psów, kotów w puszce) czy nawet zwykłego pasztetu i wymieszanie, aby woda nabrała smaku, stała się dla naszego pupila bardziej „atrakcyjna” i skłoniła nasze zwierzęta do napicia się.

Cień

Na równi z dostępem do wody jest także możliwość, aby zwierzę miało dostęp do cienia w ciągu całego dnia, a przede wszystkim wtedy, gdy temperatury osiągają największą wartość czyli w godzinach południowych. Czy to w domu, na ogródku, czy w kojcu zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w cieniu.

Spacer

Powinniśmy również pamiętać, aby nie wybierać się z psem na spacer w południe, bezpieczniej będzie wybierać ranne lub wieczorne godziny, gdy temperatury nie są wysokie i dobrym pomysłem będzie wybierać miejsca z strumieniami lub potokami, gdzie zwierzę może się schłodzić lub zabierać sobą butelkę z wodą, gdy psu lub nam zachce się pić. Warto również nawadniać psa przed spacerem, czyli skłonić go do napicia się ok. 30 min przed wyjściem.

Nawierzchnie

Ważne jest również abyśmy nie chodzili z psem po nagrzanych nawierzchniach (chodnik, asfalt, beton) wtedy, gdy są one bardzo rozgrzane, ponieważ nas od tej powierzchni oddziela podeszwa buta, a psa nie oddziela nic i rozgrzane podłoże może sprawiać mu dyskomfort, ale niewykluczone, że czasem może też spowodować bolesne oparzenia. Jeśli wybieracie się na spacer ze swoim pupilem w upalną pogodę to lepiej będzie ograniczyć rozgrzane nawierzchnie i wybierać polne dróżki, ścieżki, lasy, łąki, rzeki itp.

Sierść

Podczas upałów bardzo ważne jest aby zapewnić psu, kotu odpowiednią termoregulację. W tym celu nie powinniśmy wygalać sierści, ponieważ pies nie będzie mógł odpowiednio oddawać ciepła do otoczenia, a także może być narażony na oparzenia słoneczne. Dobrze wyczesana sierść „chłodzi” psa, ponieważ wyłapuje cząstki zimnego powietrza i zatrzymuje przy skórze.

Kagańce

Konieczne jest umożliwienie psu swobodnego oddychania/dyszenia (ziajania), ponieważ dyszeniem (ziajaniem) obniża temperaturę swojego ciała. Dlatego nie powinniśmy w czasie upałów zakładać psu kagańca, w którym nie może swobodnie otwierać kufy (pyska) i dyszeć. Tyczy się to zarówno upałów jak i intensywnych ćwiczeń, ponieważ zbyt długi wysiłek bez możliwości swobodnego oddechu i ochładzania organizmu może spowodować ciężkie dolegliwości zdrowotne. Ziajanie jest dla psa metodą termoregulacji organizmu czyli najprościej mówiąc obniżaniem temperatury ciała. My ludzie obniżamy swoją temperaturę głównie przez pot, o psie można usłyszeć natomiast, że pies „poci się językiem” co nie jest do końca prawdą, ponieważ pies ma bardzo mało gruczołów potowych i nie znajdują się one na języku, ale na spodzie jego łap. Ale to właśnie przez otworzenie pyska i ziajanie pies obniża temperaturę swojego ciała, a jest to niemożliwe, gdy ma założony kaganiec, w którym nie może swobodnie ziajać.

Obecnie mamy do dyspozycji duży wybór kagańców dla naszych pupilów, ale jeśli nie musimy to nie korzystajmy z nich podczas upałów. Jeżeli jednak używamy kagańca w trakcie gorącego, letniego dnia, naszym zadaniem jest wybrać ten najodpowiedniejszy na wysokie temperatury. Najlepszym rodzajem na upały jest kaganiec fizjologiczny, który pozwala psu swobodnie otworzyć pysk. Kaganiec metalowy, skórzany (klasyczny lub zabudowany), plastikowy (z tworzywa sztucznego) jest średnio preferowany na wysokie temperatury, ponieważ iż pies może w nim otworzyć pysk, to możliwość ta jest zazwyczaj ograniczone, ale odpowiednio dopasowany rozmiar i „głębiej” wyprofilowany model pozwala na swobodne otwarcie pyska. Kaganiec nylonowy (materiałowy/taśmowy/weterynaryjny) nie nadaje się na upały, ponieważ nie pozwala psu na swobodne otwarcie kufy i ziajanie. Jeżeli wybieramy się z psem w kagańcu na spacer dobrze byłoby zadbać o to, aby pies miał możliwość spędzenia części spaceru bez kagańca.

Uniemożliwienie psu termoregulacji swojego ciała oraz dostępu do wody i cienie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Kaganiec musi mieć odpowiedni rozmiar!

Skutki: zarówno przegrzania jak i odwodnienia organizmu mogą być tragiczne począwszy od chorób zdrowotnych, zaburzeń oddechowych, udarów cieplnych, hipertermii, paraliżów całego ciała lub tylko częściowych (zazwyczaj tylnych łap), ataków padaczki, zaburzeń poruszania się, niedowładu, a w najgorszym wypadku nawet śmierci.

Objawy odwodnienia, przegrzania organizmu np.: ogólne osłabienie, dziwny wygląd oczu psa, szybkie płytkie dyszenie, nierówny oddech, słanianie się na łapach, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia chodzenia, duszności, utrata przytomności, śpiączka i wiele innych. Dlatego, gdy tylko mamy podejrzenie przegrzania lub odwodnienia organizmu psa należy skonsultować się z weterynarzem.

1. Kaganiec fizjlologiczny


2. Kaganiec metalowy

3. Kaganiec skórzany (klasyczny i zabudowany)

4. Kaganiec plastikowy (z tworzywa sztucznego)

5. Kaganiec nylonowy (materiałowy/taśmowy/weterynaryjny)


Ochładzanie


Jeżeli psu jest naprawdę ciepło możemy ZWILŻYĆ/OBŁOŻYĆ zwierzę mokrymi ręcznikami lub polewać delikatnie chłodną wodą, ale nigdy nie wolno polewać psa LODOWATĄ wodą! Możemy także w formie smakołyku dla zwierzaka zamrozić w kubeczku wodę wymieszaną z mokrą karmą , pasztetem lub innym smakołykiem i zamrozić, a potem w trakcie upału podać psu taką „smakową kostkę lodu”, aby liżąc ją trochę się ochłodził.


Samochód


Karygodnym faktem jest wybranie się z psem lub dzieckiem np. do miasta i zostawienie go w nagrzanym samochodzie. Uchylona szyba czy zaparkowanie w cieniu nie pomoże wiele, ponieważ temperatura wewnątrz samochodu bardzo szybko się zwiększa nawet jeżeli jest on w cieniu. Uchylenie szyby nie pomoże w obniżeniu temperatury wewnątrz pojazdu, ponieważ nawet w aucie z otwartymi na oścież szybami możemy poczuć się jak w piekarniku, a co dopiero przy małej szparce. Jeśli jesteśmy światkiem sytuacji, w której to zwierzę (pies, kot) lub dziecko jest zamknięte w samochodzie powinniśmy niezwłocznie sprawdzić jego stan, wezwać pomoc, krzyknąć po rodziców lub właścicieli, a jeżeli stan zwierzęcia lub dziecka jest ciężki niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby i poczekać na ich przybycie lub wziąć sprawy w swoje ręce i wybić szybę. Ratujemy wtedy dobro (życie zwierzęcia, człowieka), które jest ważniejsze niż mienie.

Bezdomne zwierzęta


Kiedy już zadbamy o swoich podopiecznych należy pomyśleć również o bezdomnych psach i kotach, którym także należy pomóc w takich upałach. Nie każdy wie, że wystarczy mały gest, aby uratować czyjeś życie. Tym małym gestem jest wystawienie przed dom, blok, ogródek, sklep czy biuro pojemnika z wodą. Może to być zarówno miska, garnek jak i wiaderko, ważne alby była w nim woda, czysta i świeża, (a nie deszczówka) z której mogą skorzystać zmęczone i spragnione zwierzęta. Woda ratuje życie!

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy