reklama
reklama

Jak oni śpiewają!

MAGAZYN, Wiadomości, 19.09.2015 14:40, PG
Czy tradycyjne hobby w dzisiejszych czasach się sprawdza? Chór kościelny sposobem na nudę. Jak z tymi chórami jest w gminie Andrychów, kto i dlaczego w nich śpiewa?
Jak oni śpiewają!

Chóry kościelne są mocno zakorzenione w tradycji polskiej. Już od czasów średniowiecza zaczęły powstawać pierwsze takie formacje. Jednak ich rozkwit przypadł na epokę renesansu. Początkowo w składzie mogli występować tylko mężczyźni, ewentualnie chłopcy. Uważano, że głos kobiecy wodzi na pokuszenie i zastępowano go głosami chłopców przed mutacją. Przez wiele stuleci muzyka, tak jak inne dziedziny sztuki, rozwijały się prawie wyłącznie w Kościele dlatego wspólnota, jaką jest chór kościelny, przetrwała do dnia dzisiejszego. 

 

W gminie Andrychów również spełniają one szczególną rolę. Nie tylko ubogacają liturgię mszy świętej, ale też dają możliwość muzycznego rozwoju dla ludzi z pasją. Integrują i aktywizują całe rodziny, począwszy od dzieci poprzez młodzież aż do osób starszych. Rodzice zarażają swoje dzieci miłością do śpiewu, lub na odwrót, i tak o to całe rodziny tworzą chóry kościelne. 

 

Wyjątkowa misja chórów kościelnych

Istotną misją chóru jest głoszenie Ewangelii poprzez swój śpiew. “Słowo” bowiem jest bardzo istotne w religii katolickiej. Od zawsze jest inspiracją dla kompozytorów muzycznych. Poprzez tekst dokonuje się przekaz  prawd wiary. 

 

 

Chóry ogromnie przyczyniają się do rozwoju kultury. Liturgia w sama w sobie, oprócz wydarzenia religijnego, jest również przeżyciem kulturalnym. Często jest źródłem inspiracji dla artystów. Śpiew chóru zapewnia obecność artystycznego piękna stworzonego dla liturgii, podnosząc tym samym poziom sprawowanego obrzędu. 

 

Kto śpiewa ten dwa razy się modli, a kto śpiewając fałszuje modli się razy trzy

Śpiew chóru oddziałuje na wiernych, by lepiej przeżywali liturgię. Ważne jest, by podkreślić że członkowie chóru nie stanowią grupy ani lepszej ani gorszej w społeczności wiernych. Chór nie powinien zmuszać innych wiernych do biernego uczestnictwa w liturgii, zostawiając miejsce dla pieśni, które jest wstanie śpiewać cała wspólnota.

 

Obecnie chóry wykonują repertuar tradycyjny, wielogłosowy ale i nowe utwory. Najczęściej pieśni dostosowywane są do tematyki danego święta czy uroczystości. 

 

Jak to u nas jest?

W Andrychowie prężnie działa Chór Świętego Macieja - Chorus Santci Mathias [na zdjęciach] prowadzony przez organistkę Wiktorię Hatalę. 

 

Obecny skład formacji śpiewa wspólnie od kilku lat. Oprócz pięknej oprawy liturgicznej, chór może pochwalić się również sukcesami konkursowymi a mianowicie I miejscem w XV Przeglądzie Piosenki Religijnej Milówka 2014.

 

Jak podkreśla koordynatorka, chór kościelny w parafii św. Macieja to nie tylko próby i dbanie o oprawę liturgiczną w kościele. - Nasza grupa spotyka się również po za próbami, organizujemy sobie wycieczki - wtedy również śpiewamy. Wynika to z tego, że jest to naszą pasją ale i wielką radością jest dla nas wspólnie śpiewać i przebywać ze sobą.  

 

Wspaniałym chórem szczyci się również parafia w Targanicach, który powstał kilkadziesiąt lat temu. Obecnie prowadzony jest przez organistę Łukasza Mikołajka. Chór działa głównie poprzez ubogacanie uroczystości kościelnych. W styczniu tego roku nastąpiła nawet wymiana chórów - grupa z Targanic zaprezentowała się w Kościele św. Macieja a chór z Andrychowa w parafii targanickiej. 

 

Dlaczego zatem ludzie tak chętnie próbują swoich sił w chórach? 

- Śpiewamy bardzo piękne, wzniosłe pieśni. Po za tym nasz prowadzący mobilizuje nas zarażając swoją pasją i charyzmatycznym podejściem do tego co robimy - opowiada pani Agata, chórzystka z Targanic.

 

Przede wszystkim jest to wielka radość móc dzielić z kimś swoje zainteresowania, przy tym miło spędzać czas oraz robić coś wartościowego. Chór tworzy atmosferę niezwykłego piękna podczas liturgii co sprzyja głębokiej modlitwie i skupieniu pozostałym wiernym. Czy warto? 

 

Warto robić w życiu to, co sprawia nam przyjemność. 

 

tekst: Patrycja Gawęda

foto: Wiktoria Hatala 

 

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

asquit, 21.09.2015 18:27

nasza organistka prowadzi jeszcze chór coś niesamowitego

mark7, 21.09.2015 15:27

Przy tak negatywnej ocenie organistki, Pani Wiktorii ze wschodu,opinie zamieszczone powyżej służą jedynie temu,by ową Damę podnieść na duchu. Muzyka ma to do siebie ,że nie toleruje niekompetencji. I tak jest w przypadku andrychowskiego chóru od św. Macieja. Zgadzam się całkowicie z Maksymilianem.Zespół chóralny z Zagórnika ,pod kierownictwem Pana Prystackiego jest ponad zespoły tak wychwalane przez redakcję, która nie wiedzieć dlaczego wchodzi w rolę krytyka muzycznego ,nie mając o tym zielonego pojęcia. Tak się w tym przypadku składa ,że mam pewne doświadczenie w pracy z zespołami muzycznymi. I by nie być następnym zidiociałym krytykiem muzycznym zakończę swój wywód słowami: Tadeuszu! gratuluję i zachęcam do dalszej pracy.

lojzek, 19.09.2015 21:31

Mam gdzieś chóry .Wystarczy mi organistka, i jak idę do kościoła, to se myślę czy nie siedzi na czymś.I od razu można zgrzeszyć myślą. I powiem szczerze że przez nią chodzę jak chodzę do kościoła.

niunia2, 19.09.2015 20:01

Jeśli redakcja chciała pisać tylko o chórach kościelnych to należałoby rzeczywiście wymienić wszystkie (chyba w Roczynach też coś takiego istnieje?) Jeśli jednak chodziło ogólnie o chóry, to jak można nie wspomnieć o Chórze szkolnym działającym pod opieką pana Marka Bakalarskiego przy Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie??? Tylu zdolnych młodych ludzi dawno nie widziałam-co potwierdzają tłumy w salach (i na korytarzach-gdyż się nie mieszczą) podczas ich koncertów!

xpek, 19.09.2015 17:07

pewnie dlatego że to jest o chórach kościelnych

Maxymilian, 19.09.2015 16:54

Dlaczego artykuł jest na temat chórów w gminie Andrychów i ani słowa o najprężniejszym z nich, czyli Misericordias dominii z Zagórnika, tendencyjne zapomnienie, czy ....?