reklama
reklama

Jak będą wyglądały procesje Bożego Ciała? To zależy od biskupa

MAGAZYN, Wiadomości, 04.06.2020 20:15, PG
Będą procesje bez ograniczeń, ale też skromne.
Jak będą wyglądały procesje Bożego Ciała? To zależy od biskupa

Dokładnie za tydzień, w czwartek (11.06.) w kościele katolickim obchodzone będzie święto Bożego Ciała.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym i wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Jest dniem wolnym od pracy. Święto zostało ustanowione w XIII wieku po objawieniach, jakie miała Julianna de Retnie przełożona klasztoru z Mont Cornillon koło Liege. Dość szybko w Boże Ciało zaczęto organizować procesje z Najświętszym Sakramentem.

Uroczystością tym zawsze towarzyszyły liczne procesje, które przechodzą ulicami miast i wsi. Wierni po drodze zatrzymywali się przy czterech ołtarzach. Czterech, bo tylu jest Ewangelistów. Przy każdym ołtarzu czytany był fragment innej Ewangelii: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jak będzie w tym roku, kiedy pandemia nadal nie odpuściła? To zależy od diecezji.

W diecezji bielsko – żywieckiej, w której skład wchodzą m.in. Andrychów i Kęty można zorganizować procesję Bożego Ciała tylko wokół kościoła z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych (dystans 2 m lub maseczki oraz maksymalna liczba 150 wiernych).

Dodatkowo warunkiem organizacji procesji jest pewność, że ksiądz proboszcz/administrator jest w stanie dopilnować, by wzięło w niej udział nie więcej niż 150 osób.

Biskup Roman Pindel zarządził też, że można zaproponować wiernym udział w adoracji Najświętszego Sakramentu po każdej mszy świętej lub/i w adoracji popołudniowej.

Z kolei w diecezji krakowskiej (Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska) jest nieco inaczej. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski zachęca do organizowania procesji wraz z ołtarzami oraz do licznego udziału wiernych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku będzie obchodzona w dniu 11 czerwca 2020 r.

Mając na uwadze powyższe zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału. Konieczne będzie przy tym zachowanie wymaganych wspomnianymi przepisami środków bezpieczeństwa, tj. utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

W Krakowie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała, która rozpocznie się Mszą świętą o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek i zakończy się przy czwartym ołtarzu przed Kościołem Mariackim –
poinformował metropolita krakowski Marek Jędraszewski.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

onufry, 05.06.2020 14:13

Widzimy, jak to niewierzący i nielubiący katolików zachęcają do niechodzenia do kościoła i na procesję. To nawet zrozumiałe, ale niewiarygodne całkiem. I narzekają na krakowskiego arcybiskupa. Jędraszewski to mądry i wierzący biskup. W odróżnieniu od bieda-biskupa Pindla.

cozabanda, 05.06.2020 05:47

Błogosławieni ci, którzy pójdą a zarażać będą, albowiem staną oni bezzwłocznie przed obliczem pana, a pochówków dobrze opłacanych przybędzie. Idźcie a zarażajcie.

xpek, 04.06.2020 22:29

czy ten jedraszewski jest mądry?co to w ogóle za dziadek?