Do 2020 roku powstanie muzeum pamięci osób, które niosły pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau

, MAGAZYN, Wiadomości, 27.01.2019 11:15, PG
Jeśli ktoś ma pamiątki czy zdjęcia można je przynieść do Muzeum.
Do 2020 roku powstanie muzeum pamięci osób, które niosły pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau

Przygotowanie koncepcji muzeum, wykonanie projektu remontu i modernizacji istniejącego obiektu, czy przygotowanie scenariusza wystawy upamiętniającej bohaterskich mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom i ofiarom KL Auschwitz-Birkenau – to główne założenia umowy podpisanej w piątek (04.01.) przez Dorotę Mleczko, dyrektor MPMZO z konsorcjum trzech firm z Krakowa, które wygrało przetarg na wykonanie opracowania dokumentacji projektowej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Adaptacja budynku na potrzeby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej wraz z wykonaniem ekspozycji stałej – prace projektowe”.

Zakres prac podpisanej umowy będzie realizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich polega na opracowaniu przez krakowską firmę koncepcji Muzeum oraz scenariusza ekspozycji stałej. Etap drugi zakłada projekt remontu i modernizacji obiektu „Lagerhaus”, a trzeci projekt plastyczny i wykonawczy ekspozycji stałej. Na wywiązanie się z umowy wykonawca ma czas do września 2020 roku. Wartość podpisanej umowy wyniosła ponad 1 mln 672 tys. złotych.

- Po zaakceptowaniu projektu remontu i modernizacji obiektu, prace będą toczyły się dwutorowo. Jednocześnie będzie prowadzony remont budynku, natomiast w sferze projektowej będą prowadzone dalsze prace nad przygotowaniem ekspozycji stałej Muzeum – mówi Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO.

W spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu wziął udział starosta oświęcimski Marcin Niedziela, który zadeklarował pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.

Dodajmy, że dyrekcja Muzeum, dzięki zaangażowaniu mieszkańców stale gromadzi dokumenty, zdjęcia, pamiątki, a nawet przedmioty codziennego użytku, które wzbogacają zbiory Muzeum. Osoby które są zainteresowane przekazaniem pamiątek (lub podzieleniem się swoimi wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej) na rzecz Muzeum, starostwo zachęca do kontaktu telefonicznego, pod nr tel.: 334474084 lub przez email: biuro@muzeumpamieci.pl. Strona internetowa Muzeum: http://www.muzeumpamieci.pl/


źródło: starostwo powiatowe w Oświęcimiu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy