Weekend pod znakiem Orszaków Trzech Króli, ale będą też koncerty

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.01.2019 18:45, PG
Gdzie będzie można zobaczyć Orszak Trzech Króli? Sprawdziliśmy. Zobaczcie zestawienie.
Weekend pod znakiem Orszaków Trzech Króli, ale będą też koncerty

Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli. Od kilku lat jest to dzień wolny od pracy. W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. Jest to inicjatywa organizowania, na ulicach polskich miast i wsi, barwnych korowodów, któremu towarzyszy wspólne kolędowanie. Zwyczaj ten przybliża symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego.

Święto Trzech Króli jako jedno z najstarszych świąt w Kościele przybrało formę obywatelską, bo to właśnie rodziny, szkoły, nauczyciele i cała lokalna społeczność jest organizatorem tego wydarzenia. W tym roku uroczyste orszaki odbędą się w 752 miejscowościach w całej Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznego święta jest sentencja „Odnowi oblicze ziemi”.

Zobaczcie gdzie w regionie można uczestniczyć w takim wydarzeniu.


WADOWICE

To będzie jedyne w swoim rodzaju święto dla wadowiczan. Do miasta papieskiego 6 stycznia przybędzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką i weźmie udział w barwnym Orszaku Trzech Króli. Uroczystości związane ze Świętem Trzech Króli rozpoczną się w niedzielę, 6 stycznia o godzinie 12:00 od mszy św. w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Po mszy św. para prezydencka wraz z mieszkańcami przejdą w barwnym orszaku na plac Jana Pawła II (rynek), gdzie Trzej Królowie złożą pokłon Świętej Rodzinie przy wspólnym kolędowaniu. W tym dniu będzie też sporo utrudnień dla mieszkańców. Cały program wizyty tutaj: Przyjeżdża prezydent. Zablokowane ulice, zakaz dla dronów

Także w niedzielę (06.01.) w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się koncert noworoczny „Przy Lampce, podczas którego wystąpią: Lena Czechowicz, Ola Kasprzyk i Angelika Kot.

Natomiast w sobotę (05.01.) w Wadowickim Centrum Kultury znajdzie się coś dla fanów polskiej rockowej muzyki. O godz. 19:00 swój koncert da zespół KULT.


ANDRYCHÓW

W gminie Andrychów Orszak Trzech Króli odbędzie się w Rzykach i Targanicach. W miejscowości Rzyki Orszak rozpocznie się zaraz po mszy św. o godz. 9:30. Z kolei przemarsz Orszaku w parafii Targanice rozpocznie się o godz. 13: 30 na pętli w Brzezince Górnej i zakończony zostanie około godz. 15: 00 przed kościołem. Po zakończonym przemarszu Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza wszystkich uczestników na opłatek i poczęstunek oraz śpiew kolęd do Wiejskiego Domu Kultury w Targanicach.

Także sołectwo Inwałd przygotowało coś specjalnego na ten dzień. W niedzielę (06.01.) odbędzie się tradycyjne „Inwałdzkie kolędowanie”, podczas którego wystąpią: Grupa kolędowa z Choczni, Zespół instrumentalno – wokalny z Frydrychowic, Chór parafialny z Targanic, Rodzina Walczaków z Targanic, Schola dziecięca „Kapela Samuela” z Inwałdu i Schola parafialna z Inwałdu. Początek kolędowania po mszy świętej wieczornej, ok. 17.45.


KĘTY

Już po raz czwarty w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na osiedlu zorganizowany zostanie Orszak Trzech Króli. Po mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się przemarsz królów, pastuszków i aniołków w kościele, oddanie hołdu Świętej Rodzinie i kolędowanie. Przed i podczas mszy kolędy śpiewał będzie ZPiT „Małe Kęty”. Także w Witkowicach po raz czwarty przejdzie marsz Trzech Króli. Uroczystość rozpocznie o godz. 10.00 mszą św. w kościele w Witkowicach. Następnie organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego kolędowania idąc w Orszaku malowniczymi uliczkami wsi, by na koniec złożyć pokłon Świętej Rodzinie na scenie przy remizie OSP w Witkowicach.

O godz. 16:30 na kęckim rynku odbędzie się wspólne kolędowanie.MUCHARZ


LANCKORONA

W Lanckoronie tradycyjnie 6 stycznia mieszkańcy spotkają się obok kaplicy na ul. Świętokrzyskiej (koło cmentarza) skąd wyruszy korowód o godzinie 13.30 w kierunku lanckorońskiego rynku. Jak co roku organizatorzy przygotowali dla uczestników królewskie korony i zachęcając także do przybywania w anielskich lub królewskich przebraniach. W programie przewidziano wspólne kolędowanie i życzenia. Nie zabraknie także żywej szopki dzięki uprzejmości pana Mirosława Kopyto ze "Zwierzyńca Kopytkowo".

Można zabrać ze sobą przysmaki dla aktorów z żywej szopki, mogą to być zboża, warzywa lub owoce. Organizatorami wydarzenia jest Rada Gminy Lanckorona oraz GOK.


SUCHA BESKIDZKA

W Suchej Beskidzkiej po raz piąty mieszkańców czeka przejście barwnego Orszaku ulicami miasta. Uroczystość ta rozpocznie się mszą św. o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Suchej Beskidzkiej. Tuż po mszy, o godz. 12:00 zaplanowany został przemarsz barwnego pochodu, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą, który przejdzie ulicami miasta. W tym roku trasa przemarszu prowadzić będzie na dziedziniec suskiego zamku. Nieodzownym elementem orszaku jest wspólne, radosne kolędowanie mieszkańców, którzy podążają za postaciami Trzech Króli ubranymi w piękne stroje. W czasie niedzielnego orszaku organizatorzy zapewniają bezpłatne korony i śpiewniki, które będą rozdawane po mszy św. przy bramie kościelnej. Koordynatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek kultury – Zamek.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy