Tajemnice wadowickiego więzienia. Film tylko dla dorosłych [AKTUALIZACJA]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 24.06.2020 08:00,
Zakład karny w Wadowicach miał swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej. O zbrodniarzach osadzonych w wadowickim więzieniu opowiada film zrealizowany przez Muzeum Miejskie.
Tajemnice wadowickiego więzienia. Film tylko dla dorosłych [AKTUALIZACJA]

Muzeum Miejskie zaprasza na prapremierę filmu poświęconego nieznanej dotąd historii z najnowszych dziejów wadowickiego zakładu karnego, która odbędzie się w Kinie „Centrum” w poniedziałek o godz. 18.00. W sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury czekają na Państwa wejściówki na ten wyjątkowy, jedyny kinowy seans.

Historii osadzonych w więzieniu w Wadowicach byłych funkcjonariuszy hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, więźniów funkcyjnych i osób współpracujących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez mury wadowickiego więzienia przeszło blisko pół tysiąca zbrodniarzy wojennych, a co trzeci z nich stanął przed obliczem tutejszego Sądu Okręgowego.

Sporo miejsca poświęcono w filmie Rudolfowi Hössowi, byłemu komendantowi obozu koncentracyjnego Auschwitz, który oczekując w Więzieniu w Wadowicach na mającą się odbyć w Oświęcimiu egzekucję, zdecydował się na nawrócenie i prośbę o przebaczenie swoich potwornych win.

O zbrodniarzach wojennych, ich pobycie w Wadowicach oraz sądzeniu i karaniu tych przestępców przez wadowicką Temidę opowiada Marcin Witkowski. Operatorem kamery i autorem zdjęć jest Janusz Gawron.

Ze względu na zamieszczone w filmie drastyczne materiały archiwalne przeznaczony jest on dla widzów dorosłych.

Od 30 czerwca film będzie można zobaczyć na stronie Muzeum Miejskiego – wck.wadowice.pl/muzeum.

Zobaczcie zwiastun.


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy