Silni Niepodległą. 100-metrowa flaga na ulicach [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.06.2018 12:21, INFORMACJA PRASOWA
Silni Niepodległą. 100-metrowa flaga na ulicach [FOTO]

W ubiegły weekend, 8-10 czerwca 2018 roku, odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem „Silni Niepodległą”. Blisko 350 zuchów, harcerzy i instruktorów świetowało 100-lecie Odzyskania Niepodległości, ale także Rok Harcerstwa w Polsce.

Przez trzy dni uczestnicy brali udział w wielu aktywnościach. Zlot rozpoczęły piątkowe apele powitalne, jeden w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej, drugi w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach. W tych szkołach zakwaterowani byli uczestnicy Zlotu. Wieczorem, tego samego dnia, odbyło się ognisko hufcowe przy Klasztorze Karmelitów na Karmelu. Na ognisku prezentowane były piosenki, pląsy i gawędy nawiązujące do hasła zlotowego.

Kolejny dzień rozpoczął się grami terenowymi, ale także warsztatami hobbystycznymi prowadzonymi przez pasjonatów rękodzieła, tańca i innych dziedzin. Podczas programu dziennego harcerze poznawali słynnych Polaków i ich dokonania, przypominali sobie ważne wydarzenia z historii i zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi naszego kraju. W planie były również odwiedziny Muzeum Miejskiego i niezwykłe spotkania z kombatantami. Harcerze przeprowadzili także sondę miejską wśród przechodniów na temat współczesnego patriotyzmu i postrzegania niepodległości przez mieszkańców Wadowic. Odpowiedzi na zadawane pytania można było przeczytać na wystawie prezentowanej przy Placu Solidarności. Tam wisiały plakaty przygotowane przez każdą z gromad i drużyn, a było ich na zlocie ponad trzydzieści.

W pobliżu Pomnika Katyńskiego działał także okolicznościowy fotopunkt, gdzie dzieci i młodzież wykonywali zdjęcia portretowe z atrybutami żołnierskimi, stylizowane na starą fotografię. Kulminacyjnym punktem Zlotu był happening na Rynku. O 19:30 zlotowicze ubrani w białe i czerwone koszulki oddtańczyli poloneza, tradycyjny polski tanie, a potem rozwinęli ponad stumetrową flagę Polski z którą przemaszerowali ulicami Wadowic na Plac Solidarności. Dzień zamknął Festiwal Piosenki Polskiej połączony z patriotycznym karaoke. Zostały przygotowane specjalne śpiewniki, a każda drużyna zaprezentowała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Wspólne śpiewanie trwało do późnego wieczora.

W niedzielę uczestnicy Zlotu wzięli udział w mszy świętej w kościele św. Piotra, a po niej odbył się apel podsumowujący trzy harcerskie dni w Wadowicach. Kolejny Zlot Drużyn Hufca przeszedł do historii, ale mieszkańcy na pewno długo będą wspominali biało-czerwony rynek wypełniony zuchami i harcerzami celebrującymi odzyskanie niepodległości z uśmiechem i radością. W zlocie udział wzięły drużyny m.in. z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Zatora, Kalwarii Zebrzydowskiej, Mucharza, Brzeźnicy, Stanisławia Dolnego, Podolszy, Frydrychowic.

Phm. Sonia Knapczyk
Hufiec Ziemi WadowickiejZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy