O dramacie II wojny światowej i jego początkach. Ciekawe spotkanie w muzeum

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 03.07.2019 15:00, INFORMACJA PRASOWA
Wykładem dra Marcina Chorązkiego z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zainaugurowało cykl wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W prelekcji, którą zorganizowano we wtorek 2 lipca, wzięło udział trzydzieści osób.
O dramacie II wojny światowej i jego początkach. Ciekawe spotkanie w muzeum

Przybyłych gości powitała dyrektor dr Marta Tylza-Janosz, wyjaśniając, że dr Marcin Chorązki jest głównym specjalistą w Biurze Edukacji Narodowej w IPN w Krakowie, a jednocześnie jednym z autorów powstającej monografii miasta. Zaproszony przez muzeum prelegent rozpoczął swój wywód od sytuacji II Rzeczpospolitej w latach 1918-1939. Przedstawił najważniejsze fakty pierwszych dni Kampanii wrześniowej w Polsce, a także w regionie pogranicza Śląska i Małopolski. Niemieckie wojska wkroczyły do Kęt 3 września. Nie było już w mieście władz miasta, wkrótce decyzję o ewakuacji podjął ksiądz proboszcz Adolf Włodek.

Nadciągający dramat zwiastował już dzień wcześniej ruch oddziałów Wojska Polskiego i ludności cywilnej. Mieszkańcy byli świadkami, jak wycofywała się 21 Dywizja Piechoty Górskiej, z południa dochodził do nich odgłos walk pod Węgierską Górką. Pociąg, który tutejszą linią przewoził ewakuujących się Polaków, został zbombardowany w okolicach Brzeska. W wyniku nalotów Luftwaffe zginęło ponad dziesięć osób. Panika, tłumy uciekinierów i przerażenie panowało w pierwszych dwóch dniach września 1939 roku. Po tym, jak oddziały niemieckie – najprawdopodobniej 45 Dywizji Piechoty – zajęły Kęty bez walki, sytuacja się odwróciła. Miasto zamarło, ulice opustoszały. Nawet Ochotnicza Straż Pożarna ewakuowała się, zabierając ze sobą sprzęt.

Kęty znalazły się daleko od wielkich bitew, choć udział kęczan w Kampanii wrześniowej jest powszechnie znany. Sam prelegent wspomniał o ppor. Zygmuncie Reimschüsslu poległym w bitwie pod Rajskiem oraz płk. Stanisławie Królickim, który w wyniku odniesionych ran w bitwie nad Bzurą zmarł w Modlinie. Dr Marcin Chorązki mówił też o szlaku bojowym Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, sytuacji na froncie w regionie Małopolski i Śląska, a także o represjach, jakie w czasie okupacji spotykały mieszkańców okolicy. Do dyskusji na temat rzeczywistości w pierwszych dniach II wojny światowej chętnie włączyli się uczestnicy spotkania, przywołując sylwetki nauczycieli prowadzących tajne nauczanie czy osoby, którzy zdecydowali się podpisać tzw. volkslistę.

Dyskusje przeniosły się potem do kuluarów i toczyły się do późnych godzin wieczornych. W podziękowaniu za wykład dr Marta Tylza-Janosz wręczyła prelegentowi ostatnie publikacje muzeum.

ŁG, MAKK
To była tylko jedna z propozycji kęckiego muzeum na wakacje. Podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne warsztaty. Zobaczcie, co przygotowali dla Was kęccy muzealnicy.

W poszukiwaniu skarbów - warsztaty archeologiczne dla dzieci w wieku 5-10 lat

16.07.2019 godz. 11.00

Warsztaty organizowane dla młodych odkrywców, którzy chcą ruszyć śladami Indiany Jonesa. Zajęcia poprzedzi krótka lekcja na temat tego, czym jest archeologia. Następnie uczestnicy, dysponując narzędziami przygotowanymi przez muzeum, będą prowadzić poszukiwania monet i innych „cennych przedmiotów” na stanowisku archeologicznym. Zajęcia plenerowe. Prowadzi Janusz Kudłacik.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy do 9.07.2019 (tel. 33 845 31 07, [email protected]); warsztaty bezpłatne


Nie święci garnki lepią – warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 8 – 18 lat

18.07.2019 godz. 11.00

Po krótkiej prelekcji na temat historii garncarstwa i technik stosowanych przez garncarzy uczestnicy staną przed wyzwaniem wykonania własnego naczynia. W czasie zajęć prowadząca zaproponuje różne materiały, z których będzie można wykonać obiekty: od tradycyjnej gliny po papier mache. Zajęcia plenerowe. Prowadzi Justyna Majerska-Sznajder.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy do 9.07.2019 (tel. 33 845 31 07, [email protected]); warsztaty bezpłatne


Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w wydarzeniach w przypadku niepogody.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy