reklama
reklama

Najnowszy numer Wadovian promocja już 1 lutego!

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 29.01.2019 15:46, INFORMACJA PRASOWA

Wykład Daniela Korbela poświęcony udziałowi 12 pp w walkach na Śląsku Cieszyńskim w 1919 roku towarzyszyć będzie promocji kolejnego, dwudziestego pierwszego numeru rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”.

Najnowszy numer Wadovian promocja już 1 lutego!

Redakcja rocznika naukowego „Wadoviana” zaprasza na spotkanie promujące najnowszy numer pisma, które odbędzie się w piątek, 1 lutego 2019 roku w sali ekspozycyjno-edukacyjnej Muzeum Miejskiego (ul. Kościelna 4) o godzinie 17.00. Wykład towarzyszący spotkaniu wygłosi historyk Daniel Korbel, który zajmuje się dziejami konfliktu polsko – czeskiego w pierwszej połowie XX wieku. Jego prelekcja poświęcona będzie udziałowi żołnierzy 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej w obronie Śląska Cieszyńskiego w 1919 roku.

Tematyka najnowszego numeru „Wadovian” związana jest niemal w całości z obchodzonym w 2018 r. 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Artykuły i rozprawy nawiązują nie tylko do faktów jakie miały miejsce na ziemi wadowickiej w latach Wielkiej Wojny i w przełomowym roku 1918. Autorzy tekstów przybliżyli także postacie wadowiczan i osób z miastem na różny sposób związanych (m.in. poprzez naukę w wadowickim gimnazjum), które bezpośrednio – z bronią w ręku – uczestniczyły w tych zdarzeniach. Chcąc by o latach przełomu i walki o niepodległy byt państwowy, także po 1918 roku, opowiadali ich uczestnicy na łamach pisma opublikowano fragmenty szkolnych kronik z lat 1914-1918 oraz relacje żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 roku. Ta ostatnia relacja stanowi rodzaj zapowiedzi tematyki jaka będzie podejmowana w 2019 roku w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Wydawany przez Wadowickie Centrum Kultury rocznik znajduje się na ministerialnej liście jako jedno z najwyżej punktowanych naukowych czasopism regionalistycznych. Rocznik znajduje się także w prestiżowych humanistycznych bazach naukowych: CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), BazHum oraz Index Copernicus.

źródło: WCK

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy