LemOn z koncertem na zakończenie roku szkolnego

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 22.05.2019 17:00, PG
'Wianki na Skawie' to nowa impreza na mapie kulturalnej Wadowic.
LemOn z koncertem na zakończenie roku szkolnego

Jak poinformowała kierownik wydziału promocji gminy Małgorzata Targosz – Storch na kulturalnej mapie Wadowic w tym roku zagości nowa impreza pn. „Wianki na Skawie”. Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca na zakończenie roku szkolnego i podczas niego będzie miało miejsce tradycyjne wicie wianków, a potem wrzucanie ich do rzeki Skawy. Zaplanowano też sporo atrakcji dla dzieci.

Całe wydarzenie ma zostać uświetnione koncertem zespołu LemOn o godz. 19:00.

Podobna impreza odbyła się już kiedyś w Wadowicach, dokładnie w 2016 roku ale wtedy zorganizowała ją fundacja Sowiarnia.

xxx

Noc Kupały to staropolskie, słowiańskie święto witające nadchodzące lato, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada na 21-22 czerwca. Kiedyś ludzie gromadzili się na wzgórzach i polanach leśnych, by tam rozpalać wielkie ogniska, które zwano ‘sobótkami’. Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary. Jednak najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. W nocy w lasach szukano także legendarnego kwiatu paproci, który miał wróżyć pomyślny los. Kościół katolicki próbując zasymilować to pogańskie święto z katolicyzmem wprowadził Noc Świętojańską w wigilię św. Jana Chrzciciela.


.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy