Wadowickie koncerty organowe

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 01.08.2017 13:25, PG
6, 13, 20 sierpnia
   Wadowickie koncerty organowe


Wadowickie koncerty organowe
Po rocznej przerwie, związanej z obchodami Światowych Dni Młodzieży, wracają do Bazyliki wakacyjne koncerty organowe. Pierwszy już w najbliższą niedzielę, podczas którego  usłyszymy Jenifer Pascual z Nowego Yorku. Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 17.00


Koncerty organowe organizowane przez Wadowickie Centrum Kultury i Parafię Ofiarowania NMP przyciągają wielu miłośników muzyki, którzy dzięki nim mają możliwość posłuchania utworów skomponowanych przez wielkich mistrzów gatunku oraz  kompozytorów współczesnych. W ubiegłym roku ze względu na ŚDM, melomani mieli możliwość uczestniczenia tylko w dwóch koncertach, które odbyły się w Klasztorze Karmelitów. W tym roku koncerty powracają do wadowickiej Bazyliki. Jako pierwsza wystąpi Jenifer Pascual ze Stanów Zjednoczonych, dyrektor muzyczny katedry św. Patryka w Nowym Jorku. W kolejną niedzielę 13 sierpnia wystąpi dr hab. Witold Zalewski, pierwszy organista katedry wawelskiej, który jest także dyrektorem artystycznym wadowickich koncertów.  Natomiast w niedzielę 20 sierpnia wirtuozowi organowemu Markowi Pawełkowi towarzyszyć będzie sopranistka  Ludmiła Staroń.


Wszystkie koncerty w tym roku rozpoczynać się będą o godz. 17.00, czyli godzinę później niż w latach poprzednich.


Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej  Wadowickiego Centrum Kultury.


Wykonawcy:

niedziela, 6 sierpnia, godz. 17.00
Jennifer Pascual – organy (USA)

Jennifer Pascual uzyskała stopień doktora nauk muzycznych w Eastman School of Music w Rochester w stanie Nowy Jork, gdzie studiowała w klasie Davida Higgsa. Posiada tytuł magistra muzyki w zakresie fortepianu oraz organów. W 2003 roku została dyrektorem muzycznym katedry św. Patryka w Nowym Jorku. Jest pierwszą kobietą w Stanach Zjednoczonych, która zajmuje jedno z najbardziej prestiżowych muzycznych stanowisk sakralnych - przewodniczącej Amerykańskiego Stowarzyszenia Organistów. W 2013 roku była pierwszą Amerykanką zaproszoną do udziału w VI Międzynarodowym Festiwalu Królewskim Bożego Narodzenia w Moskwie. Jest finalistką Konkursu Pianistycznego na Florydzie (1990), laureatką Medalu Paderewskiego i nagrody Theodore Presser Award. Koncertowała w Austrii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Izraelu, Włoszech, Filipinach, Rosji, Watykanie i na terenie Stanów Zjednoczonych. W kwietniu 2008 roku nadzorowała oprawę muzyczną uroczystości towarzyszących wizycie papieża Benedykta XVI w Nowym Jorku, a we wrześniu 2015 roku wizycie papieża Franciszka w Nowym Jorku.


niedziela, 13 sierpnia, godz. 17.00
Witold Zalewski – organy

Witold Zalewski w 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m.in.: w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów. W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem "Pro eclesia et Pontifice". Od 2016 roku jest dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją.

niedziela, 20 sierpnia, godz. 17.00
Marek Pawełek – organy
Ludmiła Staroń – sopran


Ludmiła Staroń
Absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej, w 1989 rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku, klasie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. W latach 1993-1995 studiowała śpiew pod kierunkiem prof. Christiana Elsnera z Drezna, uczestnicząc w licznych seminariach i warsztatach poświęconych muzyce niemieckiego romantyzmu. W 1996 roku ukończyła studia wokalne w klasie prof. Adama Szybowskiego. W repertuarze Ludmiły Staroń szczególne miejsce zajmują polskie i niemieckie pieśni romantyczne, w swoim dorobku artystycznym posiada również gorąco przyjmowane kreacje solistyczne w utworach oratoryjnych (Bach, Haendel, Haydn, Rossini). Walory głosu i temperament predestynują artystkę do wykonywania utworów o szerokiej amplitudzie nastrojów. Romantyczne pieśni, renesansowe i barokowe arcydzieła muzyki wokalnej z mocno zarysowanymi kontrastami formy i uczuć stanowią żywioł, w którym artystka wyraża się najpełniej.

Marek Pawełek ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Umiejętności gry na organach rozwijał pod kierunkiem prof. Andrzeja Białko. Od 2006 roku współpracuje z chórem Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła w Krakowie w charakterze akompaniatora oraz jest organistą w Kościele Garnizonowym w Krakowie. W 2009 roku podjął współpracę - jako akompaniator - z Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2012 roku związany jest ze Stowarzyszeniem Passionart, w którym pełni funkcję sekretarza oraz tworzy aranżacje orkiestrowe. Jest autorem opracowań kolęd wydanych w 2015 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i utrwalonych na płycie CD przez Chór Psalmodia. W 2016 roku był organistą podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

 

źródło: WCK Wadowice

 

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy