Zmiana zasad. Można dostać nawet 90% dofinansowania

, Gospodarka, Wiadomości, 03.01.2016 15:00, (red)
Zmiana zasad udzielania dotacji do wymiany kotłów grzewczych na proekologiczne. Teraz dotacje mogą sięgnąć nawet 90%!
Zmiana zasad. Można dostać nawet 90% dofinansowania

Pod koniec stycznia kęccy radni będą zajmować się nowymi założeniami „Programu ograniczania niskiej emisji dla Gminy Kęty” oraz zmiana dotychczasowych zasad udzielania dotacji celowych do wymiany starego systemu ogrzewania węglowego na proekologiczne.

 

Nowa propozycja przewiduje bardzo korzystne dla mieszkańców rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie poziomu dofinansowania. Dotychczasowe dotacje udzielane były wyłącznie z gminnego budżetu i wynosiły do 50% kosztów zakupu jedynie źródła ciepła, jednak nie więcej niż 3 tys. zł.

 

Nowe zasady udzielania dotacji przewidują, że dotacja celowa wynosić będzie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych przy zmianie na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i do 70% kosztów kwalifikowanych w przypadku przejścia na ogrzewanie oparte na paliwie stałym. Stanie się tak, jeśli gminie uda się pozyskać fundusze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, co jest bardzo prawdopodobne.

 

Jak informują kęccy urzędnicy, planowane jest rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowanych podlegających dofinansowaniu o koszty poniesione na likwidację starego kotła lub pieca c.o., koszty montażu nowego źródła ogrzewania wraz z instalacją c.o. i c.w.u. oraz koszty zakupu i montażu armatury niezbędnej do funkcjonowania nowego systemu grzewczego.

 

Dofinansowanie do wymiany na kotły c.o. na paliwa stałe dotyczyć będą najnowocześniejszych urządzeń grzewczych dostępnych obecnie na rynku spełniających wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012, o konstrukcji zapewniającej automatyczny załadunek paliwa, bez dodatkowych rusztów stałych i elementów umożliwiających jego zamontowanie, tak aby wyeliminować możliwości spalania innych rodzajów paliw niż te dopuszczone przez producenta w instrukcji użytkowania kotła.

 

Zainteresowani mieszkańcy będą mogli ubiegać się o udzielenie dotacji po wejściu w życie nowego regulaminu w terminie ogłoszonego naboru wniosków, który planowany  jest na przełom lutego i marca 2016 roku. Niezmienną zasadą pozostaje fakt, iż dofinansowaniu podlegać będą wyłącznie koszty związane z przejściem na proekologiczny system ogrzewania poniesione przez mieszkańca po zawarciu z Gminą Kęty stosownej umowy dotacyjnej. Szczegółowych informacji udziela Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy Kęty, ul. Rynek 7, 32-650 Kęty, I piętro, pok. 27 lub pod numerem telefonu: (33) 844 76 00 wew. 128 – informuje Urząd Gminy w Kętach.

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy