Wieprz i Kalwaria Zebrzydowska dostały kasę na komunikację. Uruchomią nowe połączenia

, Gospodarka, Wiadomości, 28.08.2019 15:00, red
Znamy szczegóły.
Wieprz i Kalwaria Zebrzydowska dostały kasę na komunikację. Uruchomią nowe połączenia
W Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie rozstrzygnięto nabór wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Przydzielając specjalne dotacje rząd chce walczyć z komunikacyjnymi „białymi plamami”.

- Mieszkańcy wielu miejscowości czekają na reaktywację komunikacji autobusowej lub jej poszerzenie. Samorządy, które już teraz skorzystały ze środków Funduszu, niejako wyznaczają ścieżki dla innych. Gratuluję wszystkim, którzy wykorzystali tę szansę i z sukcesem podjęli się trudu realizacji tego zadania. Życzę, aby ta inwestycja przyniosła jak najwięcej pożytku mieszkańcom – poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Okazuje się jednak, że w Małopolsce dotacje z budżetu państwa na połączenia autobusowe dostanie tylko 15 samorządów. Z powiatu wadowickiego pieniądze dostaną tylko dwie gminy: Kalwaria Zebrzydowska i Wieprz.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała 71 tys. 835 zł. Dzięki temu uruchomione zostaną cztery trasy komunikacyjne:
- Kalwaria Zebrzydowska – Stanisław Dolny przez Zebrzydowice trasą koło LKS,
- Kalwaria Zebrzydowska- Stanisław Dolny Kępki przez Zebrzydowice,
- Kalwaria Zebrzydowska, Zarzyce Wielkie – Leńcze – Podolany koło Krzyża
Kalwaria Zebrzydowska- Przytkowice - Pętla Grabie.

- Komunikacja na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska ruszy w najbliższych tygodniach, po otrzymaniu dotacji i zabezpieczeniu środków w budżecie Gminy Kalwaria Zebrzydowska, zostanie ogłoszony przetarg na realizację tego zadania – poinformował Tomasz Baluś z Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.j.

Z kolei gmina Wieprz otrzyma 8466 zł dotacji. Dołoży do tego jeszcze 1100 z własnego budżetu.

Dzięki temu od września uruchomione zostanie połączenie Wieprz górka - szkoła. Jak informuje nas wójt Wieprza Małgorzata Chrapek, będzie to 10 kursów dziennie od poniedziałku do piątku, a połączenie będzie obsługiwał jeden z lokalnych przewoźników.

Dodajmy, że będzie to dopłata z rządowo-samorządowej kasy do tego połączenia. Pasażerowie będą musieli normalnie kupować bilety (uczniowie – ulgowe). Docelowo jest pomysł, aby seniorzy jeździli bezpłatnie, ale gmina musi wprowadzić tzw. Kartę Seniora.

Władze gminy Wieprz zastanawia się nad poszerzeniem oferty przewozów od nowego roku również od Frydrychowic, Nidek i Przybradz, ale będą dopiero poszukiwane źródła finansowania.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

MieszkaniecOsiedla, 28.08.2019 19:20

I znów kolejni busiarze będą czekać na przystanku gdy pojedziesz a za Tobą żadnego samochodu specjalnie po to żeby Ci się wryć na bezczelnego i przeprosić awaryjnym...

magda34, 28.08.2019 18:24

Popieram [email protected] A co z komunikacją na trasie Andrychów - Zator. Coraz więcej ludzi jeździ do Zatora do pracy. Tam tyle roboty. Ludzie spierniczajcie do Zatora. Przynajmniej nie zapowiada się ten skandal co na ul. Przemysłowej!!!!! Apeluję komunikacja Andrychów - Zator, Wieprz - Zator

budyn77, 28.08.2019 16:12

Drogi Lemingu, analfabeto wtórny @barte:. - prościej napisze może tym razem zakumasz: Ile PO dało Wieprzowi na komunikację gminną przez 8 lat?!

barte, 28.08.2019 15:28

Dotacja dla Andrychowa pochodzi właśnie z budżetu UE wynegocjowanego przez rząd PO

budyn77, 28.08.2019 15:19

A rząd PO przez osiem lat dał Wieprzowi kilka milionów zł. Dzięki PO do tej pory jeżdzą po Wieprzu klimatyzowane niskopodłogowe autobusy a nie jakieś śmierdzące busy!

barte, 28.08.2019 14:23

Oto jak się ma rządowa propaganda do rzeczywistości.PIS dał Wieprzowi łaskawie 8 tyś a Andrychów otrzymał 15 mln zł z Unii Europejskiej na autobusy

JerzyO, 28.08.2019 14:17

Radni z gminy Wieprz to mają poszanowanie dla mieszkañców . Uruchomić linię autobusową na górkę " w okolicę p.wójt " tj. 3 km. a kilkadziesiąt osób tyra do Zatora hulajnoga mi do pracy po 15 kilometrów .