Unijne dotacje na rekreację. Skorzysta Zator, Osiek i Świnna Poręba

, Gospodarka, Wiadomości, 28.10.2018 10:00, red
Unijne dotacje na rekreację. Skorzysta Zator, Osiek i Świnna Poręba
Mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzą Zator, zyskają też niedługo nowe miejsce do odpoczynku – i to w samym centrum miasta. Fundacja odpowiedzialna za tutejszy zamek zdobyła unijną dotację na kompleksową rewitalizację jego parku. W efekcie zarośnięty i zaniedbany dzisiaj ogród ma stać się chlubą miasta. A warto, bo skrywa prawdziwe skarby. Na terenie parku znajduje się ponad 1000 drzew, z czego najstarsze liczą nawet 200 lat, a ponad 30 to okazy pomnikowe. Projekt zakłada odnowienie w dużej mierze tzw. górnej części parku, a także zachodniego fragmentu w niższych partiach ogrodu.


Wśród planowanych prac są nie tylko nowe nasadzenia, ale też remont ogrodzenia, budowa bramy wjazdowej, nowych dróg, alejek, dwóch parkingów, a także montaż nowego oświetlenia i ławek. Już wiadomo, że Fundacja Zamek w Zatorze planuje też m.in. zakup lornetek dla odwiedzających do obserwacji ptaków, które żyją na ternie parku. Projekt zakłada też stworzenie specjalnego audioprzewodnika, z którego będzie można korzystać dzięki technologii kodów QR. Na terenie ogrodu zostanie też wytyczona terenowa gra edukacyjna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace wokół Zamku w Zatorze zakończą się wiosną 2021 roku. Cały projekt ma wartość ponad 4,5 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WM to ponad 2 mln zł.


FIRMA USŁUGOWO TRANSPORTOWA "BOMART" MAŁGORZATA BOGUNIA przygotowała projekt "Stworzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej z wykorzystaniem lokalnych zasobów regionu opartych o Zbiornik Wodny Świnna Poręba. Wartość projektu: 1,5 mln, w tym 854 tys. zł dotacja z UE.

Gmina Osiek przygotowała z kolei projekt "Wzmocnienie lokalnego produktu turystycznego poprzez rozwój terenów rekreacyjnych w miejscowości Osiek". Wartość projekt to 1,2 mln, a dotacja unijna - 560 tys. zł.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

magda34, 28.10.2018 18:25

A kiedy Andrychów??? Pałąc Bobrowskich -zaraz zarośnie!!!