Trwa remont zabytkowej kaplicy w Zagórniku

, Gospodarka, Wiadomości, 28.04.2019 09:00, PG
Zabytkowa Kaplica w Zagórniku ma już ponad 200 lat.
Trwa remont zabytkowej kaplicy w Zagórniku

Trwają prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza kaplicy pw. św. Bartłomieja i św. Łukasza w Zagórniku.

Remont polega m.in. na konserwacji ścian, ołtarza, tabernakulum, rzeźby św. Franciszka i Antoniego, obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem” oraz innych obrazów i rzeźb. Wykonywane są też roboty elektryczne, remont posadzki wnętrza kaplicy, remont ścian i chóru.

Całość prac ma potrwać przynajmniej 6 miesięcy. Inwestycję tę wykonuje firma Renowo z Jaworzna za kwotę 882 tys. zł. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków LGD Wadoviana oraz dotacji unijnej.

xxx

Murowana kaplica z drewnianą dzwonnicą powstała w 1811r w Zagórniku dzięki darom Ł. Polaka i Ł. Pudło. W 1884r. została znacznie rozbudowana i uzyskała efektowną wieżyczkę przy fasadzie frontowej. W 1865r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi według szkicu Jana Matejki. W 1993r. obraz ten został przeniesiony do nowego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w sąsiedztwie Kaplicy.

Pod koniec 2012 roku na wniosek parafii św. Bartłomieja i św. Łukasza w Zagórniku, Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał obiekt do rejestru zabytków Małopolski.

W 2014 roku wymieniono poszycie dachu kaplicy, wykonano renowację ścian, utwardzenie terenu i wybudowano instalację kanalizacji deszczowej.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Nostradamus, 28.04.2019 09:00

Piękna jest ta kaplica. Fajnie się komponuje na tle nowego kościoła.