Szokujące wyliczenia alarmu smogowego. Problem zostanie rozwiązany za... 40 lat? [FOTO]

, Gospodarka, Wiadomości, 19.12.2018 19:30, red
Jest źle!
Szokujące wyliczenia alarmu smogowego. Problem zostanie rozwiązany za... 40 lat? [FOTO]
Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak przebiega wdrażanie programu ochrony powietrza w Małopolsce. Głównym elementem tego programu jest likwidacja starych kotłów na paliwa stałe i zastąpienie ich ekologicznymi piecami nowej generacji. Okazuje się, że ta wymiana idzie wyjątkowo opornie.

Jest źle a wręcz fatalnie. Wolontariusze policzyli, jak przy obecnym tempie wymiany kopciuchy z gmin "obwarzanka krakowskiego" będą zatruwać powietrze Krakowa i gmin ościennych jeszcze przez 40 lat!

"Obwarzanek Krakowski" to kilkanaście gmin wokół Krakowa, ale na zachodzie Małopolski nie jest lepiej, co widać i czuć. Zwłaszcza w tym tygodniu, kiedy poziomy zanieczyszczenia powietrza niemal wszędzie przekroczone są wielokrotnie. Tu również wymieniono już tysiące kotłów, ale do wymiany pozostaje jeszcze kilka razy więcej. Przykładowo, w tym roku w gminie Andrychów dofinansowano wymianę 205 starych kotłów na nowe, a w 2017 - 104. Szacuje się, że w całej gminie do wymiany jest jeszcze ponad 3 tys. starych kotłów, w których można palić nawet śmieci.

W wielu miejscowościach regionu działa aplikacja airly.eu, dzięki której na bieżąco można sprawdzać jakość powietrza.

Zobacz: https://airly.eu/map

Najgorzej jest wieczorami, w nocy i rano.

Tak było w Andrychowie w środowy poranek (19.12)

A tutaj sytuacja w Kalwarii Zebrzydowskiej (18.12).
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 20.12.2018 10:18

@aleocochodzi ... wie o co chodzi :-0

`, 20.12.2018 10:15

"Zwolnić z opłaty domy ogrzewane RUSKIM gazem, prądem Z WĘGLA i ekogroszkiem - CZYLI WĘGLEM" ................... BRAWO :-0 OOO HAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAA

aleocochodzi, 20.12.2018 09:53

Ta panika jest nakręcana przez WHO -agendę fałszerzy rzeczywistości i manipulatorów z ONZ. Wszystko jest kwestią obniżania norm. Normami można pięknie manipulować. Przykład - cholesterol. Ustalono normę (bez badań ot tak z doopy) na 200 i w ciągu 1 dnia w stanach przybyło 6 mln ludzi do leczenia. Fajna z tego kasiura!

miastoandrychow, 20.12.2018 09:43

Może wprowadzić opłatę od emisji pyłów dla prywatnych gospodarstw, ogrzewających domy węglem. Zwolnić z opłaty domy ogrzewane gazem, prądem i ekogroszkiem, reszta powiedzmy 500 zł miesięcznie i problem będzie w dużej mierze rozwiązany ?

miastoandrychow, 20.12.2018 09:40

Może wprowadzić opłatę od emisji pyłów dla prywatnych gospodarstw, ogrzewających domy węglem. Zwolnić z opłaty domy ogrzewane gazem, prądem i ekogroszkiem, reszta powiedzmy 500 zł miesięcznie i problem będzie w dużej mierze rozwiązany ?

aleocochodzi, 20.12.2018 09:39

Hitlersyny pchają do Polski ruski węgiel po to żeby zajechać polskie kopalnie z najlepszym jakościowo węglem. Potem kopalnie kupią za bezcen - przykład kopalni Krupiński.

miastoandrychow, 20.12.2018 09:30

Proszę nie otwierać okien i jak to możliwe nie wychodzić na zewnątrz pomieszczeń. Dzisiaj, jest po prostu dramat, jeden smród i brak wiatru powoduje, w nie ma czym oddychać. Do czego, to doszło, że dzieci w zimie w przedszkolach nie mogą wychodzić na spacer. Przestańcie truć dzieci w naszej gminie, jak już o starszych i o samych siebie nie dbacie. Na 2,3 auta macie, na smartfona macie + abonament, na jakieś telewizję + płatne pakiety macie, na utrzymanie pieska macie, ale na gaz nie macie ! Dziwię się mieszkańcom mieszkających w Andrychowskich blokach, jest Was kilka tysięcy i pozwalacie żeby inni Was zatruwali. Na tym forum powinno być kilka tysięcy wpisów, sprzeciwiających się takiemu stanu rzeczy, a tu piszą pojedyncze osoby !

zandrychowa, 20.12.2018 08:04

Jak w lesie samochody też jeżdżą elektrociepłownie grzeją ciepłą wodę i produkują prąd a smogu nie ma

janosik72, 20.12.2018 07:17

Nie rozumie czy z nas chcą zrobić jeszcze głupszych ???? od lat palono drzewem węglem tylko jakim??? a teraz z kont węgiel ze wschodu ??? trzydzieści lat temu jedno auto na ulice a teraz trzy cztery na jeden dom korki KORKI KORKI to nie koniny przyczyniają się do smogu jaki dziś jest lecz nasze wygodne życie starych domów coraz mniej a w nowych kafloków się nie stawia po prostu nabijanie kasy paru producentom jak np było z gaśnicami apteczkami ict pozdrawiam

Keson, 20.12.2018 07:00

Przeciez wymiana pieców starych na psedo ECO to aż widąc porównanie z DIESELGATE. Przecież spalanie węgla to nie to samo co spalanie węgla hahahhahaha

manchi, 19.12.2018 23:22

@ MieszkaniecOsiedla Zanim napiszesz coś tak głupiego, najpierw usiądź i się zastanów. W jakich czasach Ty żyjesz? Masz dzieci, wnuki? Zdajesz sobie sprawę, że przy takim myśleniu nie ma da nich przyszłości?!!! No chyba, że masz tylko kota? @starymocher Wtedy był zupełnie inny węgiel, a ruch samochodowy to może 5% dzisiejszego. Ile było domów prywatnych w stosunku do tego co jest dzisiaj? Ponadto- paradoksalnie w tamtych czasach mnóstwo ludzi ogrzewał swoje domy gazem bo był "tańszy od węgla".

manchi, 19.12.2018 23:15

Jest tak jak pisze barte. U sąsiada 3 " zajechane gabloty od Niemca co płakał jak sprzedawał" dumnie zalegają cały wjazd, że ani wjechać, ani wyjechać nie idzie. Kopcą tak, że okna się nie da otworzyć. 5 dorosłych osób mieszka w domu- wszyscy pracują, a węgiel kupują w lecie (bo taniej o 30 zł na tonie). Nie istotne, że ta okazja to najgorszy ruski syf. Całe lato grzeją nim na c.wodę, wzbogacają go jeszcze "kalorycznym plasticzkiem" chociaż gaz jest w domu. Człowiek nawet spokojnie nie może w ogrodzie usiąść bo smród jest taki, że nie da się wytrzymać. Ale u sąsiada wtedy suszy się pranko na polku i pościelka się "wietrzy". Ze śmieci wystawiają do wywózki tylko to czego nie da się już spalić. Grzeczne zwrócenie sąsiadowi uwagi, kończy się typowym chamskim bełkotem. Straż miejska też ma to głęboko, chociaż mają debila podanego na tacy.. Zanim oni się zbiorą z interwencją (o ile w ogóle) to wiosna wcześniej przyjdzie. To pali sobie sąsiad czym chce i jak chce, czując się całkowicie bezkarnym. No ale czego się tu spodziewać! Jaki rząd takie rządy!

Ttomek, 19.12.2018 21:29

Chciałem zrobić fotowoltaikę i grzać dom prądem ale w gminie wieprz nie ma dofinansowania. Chcą walczyć ze smogiem niech się ekologia dołoży chociaż 75%

starymoher, 19.12.2018 21:21

tak dla przypomnienia:wczasach ,,świetności" kotłownia AZPB spalała w zimie ok 250 {dwieście pięćdziesiąt) ton węgla dziennie.Do tego dwie kotłownie na osiedlu+dwie odlewnie żeliwa w WSW i AZPB+kilka piekarni.O domach nie wspomnę.I nikt wtedy nie mówił o smogu.Dzisiaj emisja z tych zródeł jest o 2/3 mniejsza i wielkie halo z tym smogiem.

MieszkaniecOsiedla, 19.12.2018 20:54

Niesamowite... I tak umrzemy więc po co się przejmować jakimś smogiem piecem... Ładują nas w balona na każdym kroku. Puki ktoś nie wyskoczył ze smogiem to nikt nic nie mówil. Ludzie palili meblami butami i było. Teraz normy ekologia sranie w banie patologia. Im więcej wymyślają tym bardziej się w dupach przewraca. Rząd kroi ludzi więc powinni ich wyposażyć w godne warunki do życia a nie myśleć tylko o swojej dupie. Niech więźniowie pracują na nasze piece jak my podatnicy dajemy im żywność... Niech premie urzedasow pokryja wymianę pieców biednych rodzin... Ile by było piecy za kosmetyczke P. Beaty ile za te podróże za nasze podatki? Bierzcie pieniądze tym co je mają na głupoty a nie uczciwym ludzia... Polska... Tu zamiast rozwiązywać problemy narodu rozwiązuje się prywatne stając się posmiewiskiem dla całego świata.

barte, 19.12.2018 20:44

Po 3 auta w ogródku co z tego że stare ale ich utrzymanie kosztuje.Nowe 50 calowe telewizory, i inne bajery - ale wytłumaczenie jest jedno -nie stać mnie na gaz i na wymianę pieca.A pisowski rząd stawia na węgiel i może ma w tym interes -mniej ludzi doczeka emerytury.Igrzyska trwają ważne że 500 wpływa co miesiąc