Sprawa opłat za śmieci w Andrychowie jeszcze nie przesądzona. Czy będzie podwyżka?

, Gospodarka, Wiadomości, 02.01.2019 20:00, PG
Gdyby jednak włodarze nie zdołali się dogadać w sprawie opłat, mieszkańcy mogą na koszt gminy dostarczyć śmieci do ZGK.
Sprawa opłat za śmieci w Andrychowie jeszcze nie przesądzona. Czy będzie podwyżka?

Jak już pisaliśmy podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radni nie przyjęli uchwały dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która to zawierała podwyżki cen do 13 zł za osobę przy segregowaniu odpadów (obecnie jest 10 zł) oraz 26 zł za osobę przy braku segregacji.

W tej sytuacji burmistrz Tomasz Żak w ramach negocjacji przedłużył umowę z dotychczasowym odbiorcą czyli Zakładem Gospodarki Komunalnej do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu i w najbliższych dniach zostanie rozpisany nowy przetarg. Podobnie było rok temu i koniec końców udało się podwyżki uniknąć. Czy tak będzie tym razem?

Co na to przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kubień? - Będziemy musieli przeanalizować przetarg i procedurę wyłaniania wykonawcy tej usługi. Czeka nas głęboka analiza gospodarki śmieciowej w naszej gminie. Chcemy znać koszty. Chcemy mieć pełną wiedzę. Podwyżki to najprostsza droga. Przyglądniemy się temu bliżej i spróbujemy znaleźć rozwiązanie. - przekazał nam K. Kubień.

Przewodniczący twierdzi, że nie ma wprost w ustawie powiedziane, że gmina nie może dopłacić z własnego budżetu do wywozu odpadów.

Jaki będzie finał tej sytuacji?

Jeśli uchwała nie zostanie podjęta nikt nie będzie podjeżdżał pod domy mieszkańców i zabierał worków ze śmieciami. Co ciekawe, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, czyli w przypadku Andrychowa do ZGK.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zaba, 08.01.2019 10:47

Hmmm... Czy ZGK wraca do idiotycznej praktyki sprzedaży worków na odpady segregowane? Z mojej ulicy zabrano śmieci, nie zostawiając worków na wymianę :(

krisu78, 03.01.2019 12:49

po prawdę do urzędu? ty na serio?:) Pozdrawiam!

beskidmaly, 03.01.2019 12:36

Ja mam takie wiadomosci wiec je przekazuje na portalu jak wy macie inne to tez je przakazujecie a po prawde prosze do Urzedu. Bo każdy z nas powtarza to co wie i to co uslyszal a prawda lezy tam "gdzie ja pochowano" a nie pośrodku jak każdy z nas myslal.

krisu78, 03.01.2019 12:19

Czyli nigdzie nie ma napisane tego co nam wmawiano i co za jakiś czas zostanie pokazane publicznie na potwierdzenie jak nas okłamywano i nie robił tego kobielus czy kubień ale ktoś inny z kolegami. Tyle w temacie.

beskidmaly, 03.01.2019 12:02

Wedlug Reginalnej Izby Obrachunkowej która kontrolowala Urzad w temacie gospodarki odpadami pod koniec ubiegłego roku jest stwierdzenie ze w Gminie Andrychow system sie nie bilansuje, a zgodnie z ustawa ma sie bilansować Tyle w temacie.

beskidmaly, 03.01.2019 11:36

Wedlug Reginalnej Izby Obrachunkowej która kontrolowala Urzad w temacie gospodarki odpadami pod koniec ubiegłego roku jest stwierdzenie ze w Gminie Andrychow system sie nie bilansuje, a zgodnie z ustawa ma sie bilansować Tyle w temacie.

madzia, 03.01.2019 10:49

W ubiegłym roku beskidmaly z kolegami twierdzili że pensja burmistrza została obniżona. Jak okazało się że to kłamstwo, śmieje się nam w twarz i znowu kłamie. Jeszcze niedawno beskidmaly z kolegami z tzw opłacanej propagandy powtarzała za takim jednym panem że gmina nie może dopłacać do śmieci. Teraz piszą propandzisci zupełnie co innego i znowu śmieją się nam w twarz. Ale ten się śmieje kto się śmieje ostatni.

krisu78, 03.01.2019 10:43

raz jeszcze: "W przypadku cen śmieci popiszcie sie państwo z ekipy burmistrza sprytem co najmniej takim samym jak w przypadku "ratowania" wyższej pensji burmistrza wbrew zapisom rozporządzenia rządu." Pełna zgoda! Do dzieła ekipo burmistrza Żaka :) Po sprawie pensji wszyscy wiedzą że jak chcecie potraficie :) Pozdrawiam!

krisu78, 03.01.2019 10:42

Ale masz rację Jolka. Funkcja burmistrza łączy się z odpowiedzialnością. Także za słowa. CDN.

krisu78, 03.01.2019 10:41

okłamywali nas że pensja Żak leci w dół od lipca ale co tam. Winna Alicja Studniarz bo powiedziała co mówi wiele innych osób że czuje się tym kłamstwem oszukana. Teraz z wpisów tzw. opłacanych klakierów wynika że okłamywali nas że gmina nie może dopłacać do śmieci ale co tam. Znowu okażą się winni andrychowianie a nie ci co kłamią. Czy ktoś jeszcze wierzy w cokolwiek co mówią członkowie tzw. zakolandii?

atnaloj, 03.01.2019 09:48

hmmm..." marcin 1970" miało być dowcipnie z nutką ironii... a wyszło jak zawsze... Mnie raczej nie obchodzi kto i ile zarabia, myślę, że lepiej pocieszyć jest panią radną Studniarz , bo to ona jest w rozpaczy, że będąc radną poprzedniej kadencji, głosując nad pensją Burmistrza, do niedawna jeszcze nie wiedziała ile on tak właściwie zarabia. W mojej ocenie zbyt dużo "kiełbaski wyborczej" było podczas kampanii. Teraz mając władzę i to realną, trzeba wywiązać się z obietnic. Myślę, że gdyby była możliwość utrzymania obecnej ceny za wywóz śmieci, to taka decyzja przez Radnych byłaby podjęta. Uczciwiej by było powiedzieć ludziom, że mijaliście się Państwo z prawdą, podczas kampanii wyborczej, a nie krzyczeć "łapać złodzieja" wskazując na Burmistrza, jako osobę winną zaistniałej sytuacji, to Państwo radni PiS macie władzę, i nie sądzę, że nie była prezentowana Wam symulacja finansowa. "krisu 78" za władzą idą nie tylko profity ale i obowiązki i odpowiedzialność, i tu nie trzeba sprytu tylko wiedzy i umiejętności . Z tego co wiem, to teraz rządzi ekipa Kubienia, to skąd u Ciebie tak mała wiara w jej możliwości sprawcze, może poczekajmy z tym apelem do ekipy Żaka o pomoc.

beskidmaly, 03.01.2019 09:16

Nie znam sie na wynagrodzeniu burmistrza ale znam sie na smieciach bo mi do nich blizej., ale slyszalem ze zrobila tak polowa Gmin w Polsce bo podobno Kurdupel nie przewidział takiej sytuacji prawnej tworząc na kolanie przepis o obnizeniu pensji dla wojtow itp. haha

krisu78, 03.01.2019 08:54

"W przypadku cen śmieci popiszcie sie państwo z ekipy burmistrza sprytem co najmniej takim samym jak w przypadku "ratowania" wyższej pensji burmistrza wbrew zapisom rozporządzenia rządu." Do dzieła ekipo burmistrza Żaka :) Po sprawie pensji wszyscy wiedzą że jak chcecie potraficie :) Pozdrawiam!

beskidmaly, 03.01.2019 08:23

Droga ago 33 nasz ZGK ma zebrac smieci z 80 % powierzchni Naszej Gminy i to stanowi 22 do 23 % kosztów gospodarki smieciowej i wiecej nie ma nic do gadania . Wiec moze dokonać analizy tego co dzieje sie w Empolu a nie w ZGK. Wiec jak jestes taka madra to podaj sposób jak to zrobic bo pisać to każdy w Polsce umie chociaż nie zawsze madrze haha. Pozdrawiam

aga33, 03.01.2019 07:49

z tymi cenami smieci w Andrychowie wiele jest nie tak. To nic oryginalnego co powiem ale najpierw dokładna analiza tego co dzieje się w zgk (które za burmistrza Żaka znowu mają kłopot z szefem - poprzedni zrezygnował, nowego nie udało się jeszcze wybrać?) ale i tego co dzieje sie wokół zgk (przetargi). Bo żądać więcej i wiecej to już wiemy że ekipa pana Żaka potrafi. W przypadku cen śmieci popiszcie sie państwo z ekipy burmistrza sprytem co najmniej takim samym jak w przypadku "ratowania" wyższej pensji burmistrza wbrew zapisom rozporządzenia rządu. Dobrego dnia, także tzw. opłacanym klakierom zakolandii.

aga33, 03.01.2019 07:42

zapraszam Ciebie beskidmaly czyli jak cię zwą "nieformalny rzeczniku Tomasza" do mówienia prawdy (trudno zliczyć ile razy już nas okłamałeś)

beskidmaly, 03.01.2019 07:34

zapraszam wszystkich mieszkancow do wozenia smieci "tylko ladnie posegregowanych" w godz. od 7.00 do 17.00 do PSZOK,haha. Nie zapomnieć o biodegradalnych w brazowych woreczkach hahaha.

politolog, 03.01.2019 01:04

podwyżce cen śmieci NIE. Tak samo NIE kłamstwom burmistrzów gdzie by nie rządzili. Poza tym jak sie okazuje takie kłamstwa wychodzą na jaw. Prawda Tomek?:)

politolog, 03.01.2019 01:03

"Tomek wolfgang" z tym wylewaniem żalów i odgrażaniem się radnym i andrychowianom po tym jak taka jedna pensja poszła w dół jak każe prawo to jest zwyczajnie śmieszny. Jak cała zalkoalndia która grozi nieposłusznym radnym i innym ludziom.

kamila86, 03.01.2019 00:51

wyborcy zdecydowali też że tak wygląda rada miejska że nie ma już: Żak chce, a rada głosuje wedle życzenia Pana Burmistrza. Radni wiedzą że ludzie kolejnej podwyżki "nie przełkną". A pieniądze na ewentualną dziurę jak mówią ludzie niech władza weźmie z nagród dla ekipy Żaka, wyjazdów zagranicznych ekipy Żaka i propagandy na rzecz burmistrza.

kamila86, 03.01.2019 00:45

juz dobrze "Tomku wolfgangu" :) Uspokój się. Może melisa Ci pomoże? :) poza tym o tej pensji co miała być obniżona a tak się stało że nie została to napisały chyba wszystkie media. ale poniekąd masz rację. Po wyborach skończyło się "eldorado "pensja poszła zgodnie z prawem w dół. plany storpedowali wyborcy jacy wybrali taką radę.

wolfgang, 03.01.2019 00:39

Te pisowskie „ buraki” w swym organie prasowym jakim już od dawna jest „ ŹRÓDŁO SPOD PAŃSKIEJ GÓRY , PARAFIA ŚW. MACIEJA W ANDRYCHOWIE ,(wyd.z 30 grudzień 2018r, nr 1239) redagowanym po przewodnictwem swego kapelana ks. Stanisława Czernika nie omieszkali się już pochwalić jak usiłują torpedować (!!!)„ PLANY BURMISTRZA „ - oczywiście należy rozumieć w imię chrześcijańskiej miłości ( a jak że ).

tomasznasz, 03.01.2019 00:34

"NIE dla podwyżek cen śmieci. Już wystarczy. ile razy za Żaka można podnosic te ceny?????!!!!" DOKŁADNIE. Tak samo "nie" jadu ze strony zakolandii wobec każdego kto nie klęka przed Żakiem i donoszenia na takich ludzi. I "nie" dla kłamania przez burmistrza albo jego popleczników. Dobranoc.

nietakszybko, 03.01.2019 00:21

w zakolandii z tego co mówią urzędnicy totalna panika. do tego stopnia że gadają o dopłatach do śmieci dla części ludzi chociaż Żak i związani z nim ludzie mówili publicznie że nie wolno różnicować cen za śmieci że wszyscy muszą tak samo płacić itd itd. Burmistrz rozmijał się z prawdą? Tak samo jak rozmijał się z prawdą w sprawie swojej pensji? Coraz ciekawiej. NIE dla podwyżek cen śmieci. Już wystarczy. ile razy za Żaka można podnosic te ceny?????!!!! Ps. Barte to skromniś. Pochwal się ile razy donosiłeś na Darka, Jurka i Teodora tylko NIC kompletnie nic z tych donosów nie wyszło.

nietakszybko, 03.01.2019 00:17

to mówisz że planem Żaka było brać podwyższoną pensję mimo ustawy a ludziom podwyższać opłaty za śmieci? hmm, to chyba dobrze jeśli takie plany storpedowane. I organem parafii musi być tez mmanewsa gazeta krakowska dziennik polski a nawet super express bo oni też napsiali o tym jak Żak brał wyższą pensje niż pozwalała ustawa i jej konsekwencje.

wolfgang, 02.01.2019 23:41

Te pisowskie „ buraki” w swym organie prasowym jakim już od dawna jest „ ŹRÓDŁO SPOD PAŃSKIEJ GÓRY , PARAFIA ŚW. MACIEJA W ANDRYCHOWIE ,(wyd.z 30 grudzień 2018r, nr 1239) redagowanym po przewodnictwem swego kapelana ks. Stanisława Czernika nie omieszkali się już pochwalić jak usiłują torpedować (!!!)„ PLANY BURMISTRZA „ - oczywiście należy rozumieć w imię chrześcijańskiej miłości ( a jak że ?).

barte, 02.01.2019 23:21

Doniosiciel?To że w szeregach pisdolandii są donosiciele i dwulicowi kłamcy to wiadomo ale nie mierz innych swoją miarką

marcin1970, 02.01.2019 23:14

"barte" to największy kłamca. Jolka (atnajol) to przynajmniej z miłości roni zły nad losem Żaka i jego pensji burmistrza. A barte dla biznesu kłamie - opłacany klakier. to Żak wniósł o kolejną podwyżkę a kubień i inni jej nie chcieli. Wszyscy to wiedzą ale "barte" najsłynniejszy kłamca i najsłynniejszy donosiciel na andrychowian swoje kłamstwa zapodaje.

marcin1970, 02.01.2019 23:11

świetnie to jest brać latami pensje burmistrza, podnosić ceny śmieci i jeździć w delegacje za kase podatników. Litości opłacani klakierzy. Nawet ludzie Żak mają dość podnoszenia cen śmieci i dośc kłamstw na ten temat. Zgadnijcie ile razy Żak i jego ludzie mówili że nie wolno różnicowac cen, dopłacać itd.? Prawo się nie zmieniło a nagle jak rada nie klepnęła co chce Żak nagle ni stąd ni zowąd klakierzy zaczynają pogadywać że będa dopłaty. Kłamią oni czy kłamał Żak i inni jak mówili że nie da się różnicować cen itd.?

barte, 02.01.2019 23:09

Kubień ty już lepiej nic nie podwyższaj .Wystarczy że twoja partia stoi już za programem DROŻYZNA + Jeszcze chcecie ceny śmieci podwyższyć????

atnaloj, 02.01.2019 22:57

Świetnie jest byc w opozycji i krytykować, gadać i pisać, co przysłowiowa "ślina" na język przyniesie. Sytuacja staje sie trudna, gdy zdobywamy realną władze i musimy podejmować decyzje niekoniecznie popularne dla "suwerena". Smutnym jest fakt, jak mała jest wiedza Państwa Radnych odnośnie obowiązujących przepisów prawa. Może najpierw najpierw wprowadzenie do tematu przez prawnika, a później debata i głosowanie. Nie wypada panie Przewodniczący Kubień być takim ignorantem i opowiadać, i to publicznie takie bzdety. Myślę, że piastowanie takiego stanowiska zobowiązuje.

nick1, 02.01.2019 22:22

raz na 10 lat zgadzam się z kubieniem ale tu ma rację. Nie może byc tak że zgk z tym partnerem chce więcej i więcej a Pan Burmistrz temu ulega co chwilę. Za jakis czas "zaśpiewają" 30 złotych od osoby i też Pan Burmistrz będzie świecił oczami i przedstawiał taką propozycję? Trzeba się temu wszystkiemu dokładnie ale to dokładnie przyjrzeć!

niktwazny, 02.01.2019 21:25

Nie prościej zmienic miejsce wywozu śmieci z Choczni na Oświęcim? Tam jest taniej ok 50-100 zl taniej niz w Choczni. Czy Zgk nie moze wejsc we współpracę z inna firma?