Rewitalizacja Pańskiej Góry. Znany przyrodnik ostrzega

, Gospodarka, Wiadomości, 21.10.2019 18:45, DK
Kontrowersje wokół planowanej w Andrychowie inwestycji.
Rewitalizacja Pańskiej Góry. Znany przyrodnik ostrzega

Jak już pisaliśmy Staw Anteckiego oraz Pańska Góra w Andrychowie zostaną całkowicie zrewitalizowane. Mają pojawić się chodniki, ścieżki rowerowe i nowe oświetlenie, pomost spacerowy. Ma być zielona strefa rekreacji i wypoczynku dla dorosłych oraz urządzenia zabawowe dla dzieci.

Urząd ogłosił przetarg w formie „zaprojektuj-wybuduj". Gmina pozyskała na ten cel 12 mln zł dotacji.

Więcej na ten temat: Pomost spacerowy na stawie, kajaki, ścieżki rowerowe...

Ale już pojawiają się pewne kontrowersje związane z tą inwestycją. Swoje zastrzeżenia zgłasza przyrodnik z Andrychowa Jan Zieliński, były prezes Stowarzyszenia Towarzystwa Miłośników Andrychowa oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Na Rzecz Środowiska MONTANUM.

Jan Zieliński - delikatnie rzecz ujmując - nie ma dobrego zdania o planach rewitalizacji terenów wokół Pańskiej Góry.

- Ja nawet apelowałem o to, żeby Pańską Górę z szacunkiem traktować, ale widzę, że technokraci zadecydowali, że stworzą tam coś na wzór modnych ostatnio lunaparków - mówi nam J. Zieliński.

- Jeżeli by to zrobić tak jak to mają w koncepcji, to będzie to straszne. Nie wiem, dlaczego asfalt nie nadaje się pod wózki inwalidzkie. Są też przecież takie powierzchnie poliuretanowe, które nie naruszają systemów korzeniowych, ponieważ nie trzeba głęboko kopać. Więc nie ingerują za bardzo w lokalną florę. Zresztą chodzi też o system oświetlenia, który ma wyłączać światło po godzinie 22:00, żeby nie zakłócać rytmu przyrody, która tam funkcjonuje. Wyobraźmy sobie co tam będzie się działo bez funkcjonującego oświetlenia - mówi Jan Zieliński.

Rewitalizacja jest potrzebna, ale trzeba ją przeprowadzić „z głową” i zadbać o bardzo ciekawą i rzadką faunę i florę, jaka jest w okolicach Pańskiej Góry.

Miejmy nadzieję, że urzędnicy dostosują się do zaleceń ludzi, którzy lokalną przyrodę znają od podszewki.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

barte, 22.10.2019 17:41

Te gazety polskie, sakiewicz, karwowski i kursky już co kompletnie zdewastowali mózg.Nienawidzisz Polski i Polaków pisiorze poniżej o tym samym nicku co mój

barte, 22.10.2019 16:28

gdzie protesty tych sku.... ekologów ??? siedzą cicho bo miastem rządzi lewak ;-((( a swoich nie atakują...prawda panie DK ???

Angel, 22.10.2019 14:50

Jasne, zabetonujcie las... Będzie prze atrakcyjnie... Jakbym chciał się przechodzać po sztucznym betonowym parku to bym do rynku poszedł.

",,**,,", 22.10.2019 08:16

[email protected] popatrz na stan szkoly chodnija parkingu i ogrodzenia przy SP 5 i daj konkretną odpowiedź kiedy tam zaczną coś robić,a nie topic miliony na pańską górę czy palac bobrowskich. Wyciąć zwalic zaorac, w centrum postawic lidla na pańskiej super miejsce na castorame. A basen zrownac z ziemią bo jest miesiąc w roku tylko czynny i postawic mega biedronke!!!

",,**,,", 22.10.2019 08:12

[email protected] a przez jakich mieszkańców wyczekiwana jest ta inwestycja? Konkretna odpowiedz,czekamy... popatrz na jakie inwestycje czekaja a potem pisz glupoty, zapraszamy na chociazby Lenartowicza, kawalek inwestycji zrobiono bez mózgu,reszta stanęła, samochody parkuja na ścieżce rowerowej obok bloków 30-32 bo zapomniano wsadzic krzewy miedzy ulicą a ścieżką rowerową tak jak jest to zrobione na wlokniarzy. A kobielus radny nadal nic nie robi.

Eco, 22.10.2019 04:55

No i bardzo dobrze trzeba korzystać z dotacji póki nas z unii jeszcze nie wypierniczyli ????????????syf i malaria na tej Pańskiej

abcabc, 21.10.2019 21:39

nie ma co krytykować ważne że kolejna oczekiwana przez mieszkańców inwestycja zostanie wykonana

Nostradamus, 21.10.2019 18:37

Zostawcie Pańską Górę w spokoju !!!. Jest to ostanie takie miejsce w Andrychowie gdzie można odpocząć od wszechobecnego hałasu i betonu. Są to zielone płuca naszego miasta , gdzie można bez przeszkód podpatrzeć dzikie zwierzęta. Niech Pańska Góra "żyje" swoim rytmem.