Radni podniosą opłatę śmieciową do 14 zł? Decyzja już za kilka dni

, Gospodarka, Wiadomości, 04.01.2019 16:45, red
Władze kolejnej gminy chcą podnieść opłatę śmieciową. I to aż do 14 zł od osoby miesięcznie.
Radni podniosą opłatę śmieciową do 14 zł? Decyzja już za kilka dni
Projekt uchwały w tej sprawie trafi na sesję Rady Miejskiej w Kętach, która zaplanowana jest na 11 stycznia. Projekt przewiduje, że opłata śmieciowa w gminie Kęty pójdzie w górę - na aż 14 zł od osoby miesięcznie, w przypadku gdy ktoś segreguje odpady. Obecnie jest to 9 zł. Jeśli ktoś nie segreguje - zapłaci 28 zł miesięcznie.

Projekt przygotował burmistrz Krzysztof Klęczar, a burmistrz ma większość w Radzie Miejskiej, więc głosowanie wydaje się być formalnością. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lutego. Pod projektem uchwały podpisał się Marek Nycz [na zdjęciu po lewej], przewodniczący Rady Gminy Kęty.

Ale uwaga - gmina przewidziała pewne ulgi dla rodzin wielodzietnych. Gmina dopłaci rodzinie 14 zł na trzecie i każde kolejne dziecko. Jeśli ktoś nie ma aż tak licznej rodziny, z dopłaty nie skorzysta. W skali miesiąca z budżetu gminy pójdzie na ten cel ponad 5 tys. zł, ale na pewno będzie to ulga dla rodzin wielodzietnych.

Kęty to już kolejna gmina w regionie, która podnosi opłaty za śmieci. Decyzje podejmują samorządowcy, ale jest to konsekwencja głównie polityki rządu: rosną tzw. opłaty środowiskowe za składowanie śmieci na wysypisku. To wszystko musi być skalkulowane w kosztach wywozu odpadów z posesji.


A tak wygląda sytuacja w innych gminach:

Wieprz. W tej gminie mieszkańcy szczególnie mocno odczują wzrost opłat. Od stycznia stawka idzie bowiem do góry z 5 zł na aż 13 zł od osoby miesięcznie – przy segregacji odpadów.

Zator. Opłata za wywóz śmieci podniesiona została z 9 na 11 zł miesięcznie.

Lanckorona. W tej gminie było do tej pory 5 zł miesięcznie, a nowa stawka została podniesiona do 7,5 zł.

Tomice. W tej gminie nastąpi wzrost opłaty za wywóz śmieci z 8 zł do 11 zł,

Osiek. Do tej pory mieszkańcy płacili 10 zł, a teraz od nowego roku zapłacą 14 zł.

Jordanów - miasto. - w 2019 roku mieszkańcy zapłacą aż 17 zł (do tej pory 9 zł) od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów) i 34 zł (w przypadku braku segregacji).

Stryszów. Również nowy wójt i nowa Rada Gminy Stryszów u progu kadencji musieli podnieść opłatę - z 8 na 11 zł w przypadku segregacji odpadów. To stawka dla osób dorosłych. Stawka na trzecie i kolejne dziecko została podniesiona z 5 na 7 zł.

- W 2018 roku dopłaciliśmy z budżetu gminy do wywozu śmieci 250 tysięcy złotych, w 2019 roku dopłacimy ponad 330 tysięcy. Moglibyśmy wykonać za tę sumę około kilometra chodnika. Uważam, iż jest potrzebna gruntowna reforma i wiele zmian w regulaminie oddawania śmieci, po to, żeby z jednej strony cena była atrakcyjna dla mieszkańca, z drugiej zaś, aby budżet gminy mógł wydatkować swoje środki na inwestycje, a nie na ,, łatanie" luki za wywóz śmieci - informuje nowy wójt Stryszowa Szymon Duman.

Andrychów. Również w tej gminie rozważano propozycję podniesienia opłaty śmieciowej z 10 na 13 zł od osoby miesięcznie. To konsekwencja przetargu, w drodze którego gmina ma wybrać firmę, która zajmie wywozem śmieci. Wpłynęła tylko jedna oferta – na jej podstawie oszacowano, że opłata powinna wynosić 13 zł od osoby. Ostatecznie przed świętami radni nie zgodzili się na podwyżkę, a na drugi dzień burmistrz unieważnił przetarg. Na razie wszystko zostaje po staremu. Przynajmniej do końca marca. Wszystko wskazuje na to, że sprawa podwyżki wróci na obrady za kilka tygodni.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 05.01.2019 22:14

Keson gdybyś obejrzał film to jest szansa że nie wypisywałbyś głupot. W Krakowie jest budowana taka instalacja. Do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebne są setki tysięcy ton śmieci rocznie. Taka instalacja może obsługiwać kilka województw. Naprawdę warto pierwsze obejrzeć.

Keson, 05.01.2019 18:04

Nie ma takiej opcji w Andrychowie KUBIEN MALECKI i KOBIELUS sie postawią

aleocochodzi, 05.01.2019 14:23

Technologie spalania śmieci są znane i to funkcjonuje https://youtu.be/a6ypagFaS9w

xpek, 05.01.2019 12:40

łoł redaktór nycz z niestniejącej trybuny śląskiej czemu tej gazety już nie ma.dlatego że nycz tam pracował?tak samo skończą nowiny pod jego kierownictwem? buhahahahaha

Keson, 05.01.2019 05:28

w Andrychowie nie podniosą KUBIEN obiecał a jest przewodniczącym no i oczywiscie z PIS a PIS nie kłamie

MieszkaniecOsiedla, 05.01.2019 00:27

Lepiej pomyślcie o bezpieczeństwu ludzi. Drogi osnieżone i oblodzone... Nie ma Solarek?. Zróbcie coś dla ludzi a wtedy się proscie... Podniosą bo jakby nie chcieli to by nie gadali.

aleocochodzi, 04.01.2019 21:10

"ale jest to konsekwencja głównie polityki: rosną tzw. opłaty środowiskowe za składowanie śmieci na wysypisku". Czy ktoś zadaje pytanie czy w rządzie są samobójcy i oni sami od siebie to robią? A może te pieniądze z opłat wyjeżdżają do Brukseli? Podobnie gigantyczne pieniądze wyjeżdżają z tytułu opłaty za emisję CO2. Co z tymi pieniędzmi się dzieje? Na co są wydawane skoro nikt nie może dotrzeć do rozliczeń ich wydatkowania? Kiedy w końcu się zorientujemy że unia europejska więcej nas kosztuje niż z niej korzystamy?

KJK, 04.01.2019 20:46

PSL rządzi w Kętach i wszystko jasne, trzeba z czegoś finansować nieudolność, brak kadr na odpowiednim poziomie przygotowania i wykształcenia, wielką biurokrację, gigantyczne pensje i nagrody. Chybione, drogie inwestycje- korty przy Sobieskiego, hala na Podlesiu, drogi remont urzędu, spłacanie kredytów kolejnymi kredytami, itd. To normalne, że w mieście cudów zdarzają się rzeczy nienormalne, czyli cuda.

keczanin1, 04.01.2019 20:31

brawo nyczu. jesteś the best

",,**,,", 04.01.2019 19:14

Wazne,ze w Andrychowie przez najbliższe 5lat Kubien ze swoimi Radnymi nie podniesie cen za śmieci,mało tego Kobielus juz działa i szuka wyjaśnień co się dzieje w ZGK,a to wnioskuje.....obniżkę cen za śmieci!!!!!!!!! Brawo Wy!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ulubieniec, 04.01.2019 19:11

Burmistrz Klęczar, jak dobry władca, potrafi zadbać o społeczność zielonego księstwa. To nic ,że jest autorem różnych pomysłów drenujące kieszenie kęczan ,ale są osoby które przyklaskują tym pomysłom. Nie wierzycie ,to wejdźcie na jego profil na facebooku. Wpisując pamiętajcie nie - Krzysztof ,tylko tak mniej oficjalnie ,tak podwórkowo - Krzysiek. Więc Krzysiek, jakie podwyżki przyniesie Nam kolejny dzień Twoich rządów ?