Powstanie nowa kopalnia. Jak to możliwe, skoro inne toną w długach?

, Gospodarka, Wiadomości, 02.03.2016 13:15, (red)
W niedalekim Przeciszowie ma powstać nowa kopalnia węgla kamiennego. Będzie praca dla setek osób.
Powstanie nowa kopalnia. Jak to możliwe, skoro inne toną w długach?

Kiedy kopalnie działające w ramach Kompanii Węglowej są pod kreską, państwo do nich dopłaca, a w powietrzu wiszą kolejne strajki, pojawiła się informacja, że w niedalekim Przeciszowie k. Oświęcimia będzie wybudowana nowa kopalnia.

 

Sprawa jest już niemal przesądzona. Inwestorem będzie firma Kopex, która potwierdziła ostatecznie swoje zamiary w tym tygodniu. To prawdopodobnie nie jest przypadek. Kilka dni temu w Przeciszowie odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta tej gminy. Referendum zwołano z inictywy grupy mieszkańców, którzy nie chcą aby w Przeciszowie powstała kopalnia.

 

Referendum jest jednak nieważne, władze gminy Przeciszów zostają bez zmian. Tak wielka inwestycja, jaką będzie budowa kopalni, powinna mieć wsparcie ze strony lokalnych wałdz.

 

Kopex zakłada, że koncesję na wydobycie uzyska w drugiej połowie tego roku. Spółka szacuje, że wydobycie w Kopalni Przeciszów wynosić będzie 4 mln ton rocznie, a koszty wydobycia będą o ok. 2/3 niższe niż w innych kopalniach.

 

W nowej kopalni zatrudnienie znajdzie prawdopodobnie kilkaset osób.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

orange, 03.03.2016 22:08

sprawiedliwosc morze i masz rację ale zobacz to dziwne nie piszę teraz o tej kopalni ale budują nie za swoje pieniądze bogacą się nie płacą podatków a gdy przychodzi czas na płacenie podatków lub spłacanie zaciągniętych kredytów to ogłaszają upadłość i zakładają nowe spółki ja już nie wierzę że to chcą budować uczciwi ludzie czy uczciwi Polacy ale lepiej abyś to Ty miał rację pozdrawiam Cię.

Sprawiedliwosc, 03.03.2016 19:39

orange- co z tego , że wybudowali skoro zyski do dziś idą na wschód lub zachód , a nie do POlski

orange, 03.03.2016 06:50

krytyk pożyjemy zobaczymy co z tego wyniknie kopex należałoby dokładnie prześwietlić nabiorą kasy będą budowac budować a jak już nic nie wybuduja to ogłoszą upadłość a czy czasem komuniści nie wybudowali najwiecej zakładów pracy???? drug szkól przedszkoli porozmawiaj może z rodzicami na ten temat pozdrawiam Cię.

krytyk, 02.03.2016 15:41

Stop komunistycznemu systemowi zwiazkowemu i zarządzania. Brawo tak się powinno to wyglądać podobnie jak pod orzeszem, odkupili, postawili na nogi i zyski jednak się da czerpać i to wszystko przy zadzwonić pracownikach.