Powiew świeżości w szpitalu powiatowym. Wyremontowane oddziały oddane do użytku

, Gospodarka, Wiadomości, 19.12.2018 09:40, INFORMACJA PRASOWA
Oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy oddane do użytku.
Powiew świeżości w szpitalu powiatowym. Wyremontowane oddziały oddane do użytku

We wtorek (18.12 Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu oficjalnie oddano do użytku oddziały noworodkowy wraz z położniczym, a także już użytkowany oddział ginekologiczny i blok porodowy. Modernizacja warta 8 mln złotych była możliwa dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Oświęcimskiego. We wtorkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu ze starostą Marcinem Niedzielą na czele, poseł Dorota Niedziela, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz radni Rady Powiatu w Oświęcimiu i samorządowcy z terenu Ziemi Oświęcimskiej.


Jak zaznaczała podczas spotkania dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska ze względu na wysokość nakładów, na modernizację oddziałów szpital czekał bardzo długo. Dopiero dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Oświęcimskiego udało się zrealizować to zadanie. Trzeba bowiem zaznaczyć, że projekt realizowany był II etapowo: w pierwszym - oddano do użytku w czerwcu br. oddział psychiatrii. W ramach tej modernizacji oddziału stacjonarnego powstał stacjonarny 40-łóżkowy oddział psychiatrii oraz 20-łóżkowy oddział psychiatrii dziennej. Drugi - kończy realizację projektu i dotyczy modernizacji oddziałów noworodkowego (17 łóżek), ginekologiczno - położniczego (45 łóżek) wraz z blokiem porodowym. Cały projekt opiewał na kwotę ponad 14 mln złotych, środki unijne wyniosły 70 proc., z budżetu państwa 5 proc., natomiast Powiat Oświęcimski sfinansował wkład własny w wysokości 25 proc.

Dyrektor szpitala podziękowała samorządowi województwa za słuszne decyzje, które pozwoliły przeznaczyć tak duże środki na ochronę zdrowia oraz radnym powiatowym i Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu. Podkreślała, że dzięki gruntownej modernizacji oddziałów na przyszłe mamy oraz ich dzieci czekają doskonałe warunki. - Wiemy jak ważna w naszym kraju jest demografia, przyszłe mamy decydując się na dziecko chcą mieć pewność dobrej opieki medycznej, godnych warunków pobytu w tym najważniejszych dla nich dniu – w dniu narodzin ich dziecka. W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu czeka na przyszłe mamy wspaniały blok porodowy z samodzielnymi salami porodów oraz z salą cięć cesarskich. Na oddziale położniczym czekają sale pobytu wraz z węzłami sanitarnymi. Oddział noworodkowy został wyposażony w nowoczesny sprzęt z salami intensywnej i pośredniej opieki nad noworodkami. Natomiast w części ginekologicznej na pacjentki czekają sale wraz z węzłami sanitarnymi, nowocześnie wyposażone sale zabiegowe, w tym aparaty USG z możliwością diagnostyki rozwoju płodu na najwyższym poziomie. Na pacjentki czeka przede wszystkim profesjonalny zespół lekarzy, położnych i pielęgniarek – podkreślała Sabina Bigos-Jaworowska.


W trakcie wydarzenia starosta Marcin Niedziela podziękował radnym Rady Powiatu i Zarządowi Powiatu poprzedniej kadencji za dobry kierunek dla tej inwestycji. - W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym podziękować za tę inwestycję, ze swojej strony zapewniam, że przyszła współpraca ze strony Powiatu Oświęcimskiego będzie na podobnym poziomie jak dotychczas, a nawet lepszym. Cieszy nas ta inwestycja, szczególnie z tego względu, że poszerza ona ofertę zdrowotną szpitala, szczególnie na dzisiaj oddawanych do użytku oddziałach jakość świadczonych usług medycznych staje się bardziej bezpieczna i komfortowa, co jest niezmiernie istotne dla mieszkanek nie tylko Ziemi Oświęcimskiej, ale również ościennych powiatów, które z chęcią korzystają z usług naszego szpitala – mówił podczas spotkania starosta Marcin Niedziela.

Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec podkreślał, że Szpital Powiatowy to wspólne dobro. – Jeżeli sami nie zadbamy o to, by szpital funkcjonował na odpowiednim poziomie medycznym, nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa medycznego. Cieszy deklaracja obecnego Zarządu o wsparciu na rzecz kolejnych inwestycji na terenie naszego szpitala. Przez ostatnie osiem lat na terenie Szpitala Powiatowego odbywały się permanentnie inwestycje, był to nieustanny plac budowy, a wszystko dzięki poprzedniemu Zarządowi Powiatu i wszystkim radnym – mówił Zbigniew Starzec.

Z kolei poseł Dorota Niedziela podkreślała, że Szpital Powiatowy w Oświęcimiu to wyjątkowe miejsce, daje bowiem wszystkim mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej większy komfort i bezpieczeństwo, a szczególnie młodym mamom, które pełne obaw i strachu o swoje pociechy przygotowują się do najważniejszego etapu w życiu. – W tym pięknie wyremontowanym miejscu poczucie bezpieczeństwa przyszłych mam będzie znacznie większe. To, co będzie się działo na tych oddziałach zależy jednak od załogi, od osób które tworzą te oddziały i dbają o to, by pacjentki wychodziły w poczuciu bezpieczeństwa, radości i dobrego zaopiekowania. Życzę całemu personelowi, by każda pacjentka uśmiechała się po wyjściu tak, jak dziś uśmiechamy się wszyscy widząc te nowo wyremontowane obiekty i możliwości diagnostyczne – mówiła poseł Dorota Niedziela.


źródło: powiat oświęcimski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy