Pociągi pojadą szybciej tylko na odcinku Andrychów - Wadowice. O ile...

, Gospodarka, Wiadomości, 17.07.2019 15:00, red
Miał być generalny remont, pociągi miały przyspieszyć, ale jak na razie są same problemy z tą szumnie zapowiadaną inwestycją
Pociągi pojadą szybciej tylko na odcinku Andrychów - Wadowice. O ile...
Chodzi o remont linii kolejowej nr 117 pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską a Bielskiem-Białą. Taki kapitalny remont, a nie doraźne remonty dla ratowania sytuacji, jak to miało miejsce w ostatnich latach. Teraz już wiadomo, że ktoś się przeliczył. Kosztorys tej inwestycji, opiewający na ponad 120 mln zł, ni jak nie pasuje do obecnych cen rynkowych za wykonanie takiego zlecenia.

Z powodu znacznego przekroczenia kosztorysu przez zainteresowane wykonaniem przebudowy (o kilkadziesiąt milionów zł) spółka PKP PLK musiała unieważnić kolejny przetarg na remont 30-kilometrowego torowiska z Kalwarii Zebrzydowskiej do Andrychowa.


Ogłoszono kolejny przetarg, ale obejmuje ono znacznie krótszy odcinek – tylko pomiędzy Wadowicami a Andrychowem wraz z przesunięciem przystanku i budową mijanki w Barwałdzie Średnim, a także budową nowego przystanku na wysokości ośrodka Podhalanin w Wadowicach.

Plan zakłada, że po wykonaniu remonty pociągu na tym odcinku będą mógł kursować z prędkością 80 km/godz. (dziś to jest max 40 km/godz.), a więc znacznie skróci się czas przejazdu.

Inwestor planuje podpisać umowę z wykonawcą jeszcze w tym roku, o ile oczywiście tym razem uda się wyłonić wykonawcę. Są szanse, że skoro 120 mln nie wystarczyło na remont dłuższego odcinka, to na krótszy już wystarczy. Prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku.

Wykonanie kolejny etapów planowane jest dopiero w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, a więc za kilka lat.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy