PiS ma problem, jak głosować w sprawie podwyżki

, Gospodarka, Wiadomości, 16.12.2018 11:45, red
Pierwszy poważny sprawdzian dla andrychowskich radnych.
PiS ma problem, jak głosować w sprawie podwyżki

Jak już pisaliśmy, rząd Prawa i Sprawiedliwości podnosi ostatnio tzw. opłaty środowiskowe za składowanie odpadów na wysypisku. W efekcie ceny usługi idą w górę. W całym kraju kolejne gminy uchwalają nowe wyższe opłaty za wywóz śmieci.

Taki sam problem jest w Andrychowie. Propozycja zakłada, aby opłatę podnieść od lutego 2019r. z 10 na 13 zł od osoby miesięcznie. Projekt uchwały w tej sprawie jest przygotowany.

Jak zagłosują radni Rady Miejskiej w tej sprawie? To może być pierwszy poważny sprawdzian dla nich w tej kadencji. Niektórzy z kandydatów na samorządowców obiecywali bowiem przed wyborami, że bez względu na wszystko podwyżek nie będzie. Czy teraz złamią dane wyborcom słowo?

Nowy radny PiS Jakub Guzdek właśnie publicznie zaproponował, aby opłaty nie podwyższać mieszkańcom - podatnikom. Proponuje, aby dofinansować Zakład Gospodarki Komunalnej kasą z budżetu gminy.

Dodajmy, że w budżecie na ten cel zapewne są pieniądze. Można je np. zabrać z jakiejś zaplanowanej inwestycji – nie wykonać remontu drogi czy chodnika, a pokryć straty w budżecie śmieciowym wynikające z polityki rządu. Nie wiadomo jednak, czy takie rozwiązanie byłyby zgodne z prawem. Do tej pory interpretacje prawne zakładały, że system gospodarki śmieciowej ma się samofinansować, czyli bieżące koszty wywozu odpadów muszą być pokrywane z opłat śmieciowych, wnoszonych od mieszkańców.

Radny sądzi, że można inaczej - nie podnosić opłaty, a do kasy ZGK dosypać trochę pieniędzy z kasy gminy. Zapewne nad tą propozycją głowić się będą teraz prawnicy.

J. Guzdek wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie: „Mieszkańcy pytają mnie jak będę głosował w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Informuję wszystkich zainteresowanych, że będę głosował PRZECIW. Nie można kolejny raz wyciągać rąk po pieniądze mieszkańców, którzy i tak już płacą podatki i ciężko pracują dla tej gminy, bo większość inwestycji pochodzi z Waszych pieniędzy. Jestem za dofinansowaniem ZGK z budżetu, moim zdaniem w ustawie nie pisze wprost że system ma się samofinansować. Jeśli ktoś uważa przeciwnie proszę wskazać w którym artykule. Podniesienie opłat to najprostsze rozwiązanie i niech się ludzie martwią skąd wziąć na to pieniądze. Mnie wybrali po to żebym szukał innych rozwiązań. Kandydowałem do Rady Miejskiej żeby pomagać i dbać o mieszkańców gminy, a nie podnosić im i tak już wysokie opłaty za śmieci" – uważa Jakub Guzdek.

Ciąg dalszy nastąpi. Na mamNewsa.pl będziemy informować, jaki sprawa znajdzie finał.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 05.01.2019 05:46

tak bedzie : Urzędnik jadąc samochodem potrącił 2 pieszych na przejściu. Przychodzi do znajomego prokuratora i pyta: - Co z tym zrobimy? Prokurator po chwili odpowiada: - Myślę, że ten, który głową rozbił przednią szybę może dostać 5 lat za uszkodzenie cudzego mienia, a ten drugi, co odleciał w krzaki 8 lat za próbę ucieczki z miejsca wypadku.

`, 17.12.2018 16:30

@manchi vel Psikuta Zaraz widać żeś z Peło i trzęsiesz porami, bo wiesz, że dostęp do koryta się już skończył i to bezpowrotnie + te twoje ..cenzura.. komentarze :-0

kalafior, 17.12.2018 16:10

@beskidmały. Może i jest taka ustawa ale to jakaś glupota bo co ma woda i ścieki do odpadów?Niech lepiej ludzie zaczną porządnie segregować śmieci i płacić jak należy.

manchi, 17.12.2018 14:14

@`, Zaraz widać żeś z PiS-u i trzęsiesz porami, bo wiesz, że dostęp do koryta się już niedługo skończy i to bezpowrotnie.

beskidmaly, 17.12.2018 13:24

Kalafior" ustawa o gospodarce odpadami dopuszcza placenie za smieci na podstawie zużycia ilości wody. Jak jest większe zuzycie wody to placi sie wiecej za smieci Nie tak jak od osoby ze ci co oddaja duzo smieci placa tyle samo co ci co produkują mało ( zyja skromnie i mało kupuja }.A myja sie wszyscy.

kalafior, 17.12.2018 13:07

@beskidmały. A co ma woda do śmieci? Każdy zameldowany w tej gminie powinien płacić za śmieci bez żadnych wyjątków.

`, 17.12.2018 12:56

"No i Jarek, który ma teorie życiowe rodem ze średniowiecza i cywilizacyjnie chce nas cofnąć o całe dziesięciolecia" ...... Wymień Psikuta z 20 tych teorii OK ?

`, 17.12.2018 12:51

"To co się obecnie dzieje, to jedna wielka afera!!!" ..... A co ? dziadziu z SB musi żyć teraz za 2000zł ???

`, 17.12.2018 12:49

Tak tak Psikuta ... "Premier publicznie kłamie na każdym kroku i pod nosem śmieje się z Tych, którzy w to wierzą. Prezydent swoimi wystąpieniami już tyle razy ośmieszył siebie i Polskę" ...... Timmermans kocha Polaków, ziemia jest płaska a "Kopernik była kobietą" ....... OOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

manchi, 17.12.2018 12:46

do kalafior: Czytaj ze zrozumieniem, do końca komentarza, a nie popadaj w paranoję. Gdzie napisałem, że PO było idealne? Oczywiście, że nie!!! Teraz jest według Ciebie super tak? Premier publicznie kłamie na każdym kroku i pod nosem śmieje się z Tych, którzy w to wierzą. Prezydent swoimi wystąpieniami już tyle razy ośmieszył siebie i Polskę, że dawno powinien ustąpić. No i Jarek, który ma teorie życiowe rodem ze średniowiecza i cywilizacyjnie chce nas cofnąć o całe dziesięciolecia. To według Ciebie jest lepsze? I jeszcze trochę o aferach. To co się obecnie dzieje, to jedna wielka afera!!! Za jakiś czas zobaczysz, kto zafundował więcej afer!!!

beskidmaly, 17.12.2018 12:44

Zamendowanch w Gminie Andrychow jest ok 44.000 mieszkancow. Deklaracje na wywoz odpadow złożylo prawie100% wlascicieli mieszkan i domow.Jednak zadeklarowano ze w tych mieszkaniach i domach mieszka ok37 .400 osob. Mieszkancy placa za mieszkancow nie zameldowanych lecz zadeklarowanych w zlozonych do Urzedu deklaracjach. Tlumacza roznice w stosunku do zameldowanych ze wyjechali za granice lub studiują w innych miastach, ale najciekawsze jest to ze nikt nie był w domu w tych uczacych sie w czasie wakacji bo deklaracje zmienione na czas wakacji nie zostały .Swoje tez popalić daje ochrona danych osobowych i RODO. Te przepisy nie pozwalają sprawdzić czy w deklaracjach jest podana prawdziwa ilość osob do placena za smieci .Wiec moze należy placic nie wg. osob lecz według ilości zużytej wody.

kalafior, 17.12.2018 12:38

Czytałam do końca i wg mnie to krótką masz pamięć ,jeśli chodzi o 8 lat rządów PO.A o moje czytanie ze zrozumieniem i przypisywanie mi jakiej paranoji to nie musisz się martwić.Będą następne wybory i wtedy Polacy zadecydują bo 8 lat rządów PO im wystarczyło.

manchi, 17.12.2018 12:31

do kalafior: Czytaj ze zrozumieniem, do końca komentarza, a nie popadaj w paranoję. Gdzie napisałem, że PO było idealne? Oczywiście, że nie!!! Teraz jest według Ciebie super tak? Premier publicznie kłamie na każdym kroku i pod nosem śmieje się z Tych, którzy w to wierzą. Prezydent swoimi wystąpieniami już tyle razy ośmieszył siebie i Polskę, że dawno powinien ustąpić. No i Jarek, który ma teorie życiowe rodem ze średniowiecza i cywilizacyjnie chce nas cofnąć o całe dziesięciolecia. To według Ciebie jest lepsze? I jeszcze trochę o aferach. To co się obecnie dzieje, to jedna wielka afera!!! Za jakiś czas zobaczysz, kto zafundował więcej afer!!!

kalafior, 17.12.2018 12:28

@abcabc. Czyli 5 tys.osób jest zagranicą?Czyli 38 tys.mieszkańców naszej gminy płaci za śmieci?

abcabc, 17.12.2018 12:10

to już zostało sprawdzone. zameldowanych jest ponad 38 tyś a powinno być 43 tyś

kalafior, 17.12.2018 11:58

@specnarz Przede wszystkim sprawdzić ilość osób zameldowanych na terenie gminy a ilość osób płacących za śmieci.Podwyższenie oplaty tym którzy zadeklarowali segregowane śmieci a tak naprawdę nie segregują .

`, 17.12.2018 11:46

Tak tak Psikuta :-0 tu masz lepszą bajkę .......“Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji bo praca tu będzie się opłacać… będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki. Dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci a dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Przy nowoczesnych drogach, wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie. Czy to możliwe? Skoro udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce?”

kalafior, 17.12.2018 11:45

@manchi Za PO afera goniła aferę.Po 8 latach Polacy im podziękowali,więc to świadczy o ich rządach.PO jest tak wiarygodne że jużWarszawiacy mają"podziękowanie".

`, 17.12.2018 11:43

"Za granicą chodził z podniesioną głową" ....... OOOOOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

`, 17.12.2018 11:43

"Za czasów poprzednik rządów człowiek był dumny z polskiej demokracji i przemian" ....... OOOOOOOOOOOOOO HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

`, 17.12.2018 11:42

do barte: Same BZDURY są ujęta w Twoim komentarzu. Nic dodać nic ująć.

manchi, 17.12.2018 11:13

do barte: Cała prawda jest ujęta w Twoim komentarzu. Nic dodać nic ująć. I nie chodzi tu o wybielanie PO, bo także popełniali wiele błędów. Trzeba też pamiętać co wtedy wyprawiała opozycja w postaci PiS. Ale przynajmniej nie gnoili Tych co ich nie popierali To co się teraz dzieje trudno ująć w słowa. Za czasów poprzednik rządów człowiek był dumny z polskiej demokracji i przemian. Za granicą chodził z podniesioną głową. A teraz co? W ciągu zaledwie trzech lat wizerunkowo wróciliśmy do czasów komuny.

`, 17.12.2018 09:22

Tak tak Psikuta :-0 tu masz lepszą bajkę .......“Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji bo praca tu będzie się opłacać… będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki. Dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci a dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Przy nowoczesnych drogach, wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie. Czy to możliwe? Skoro udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce?”

barte, 17.12.2018 08:23

Za PO w Polsce budowano setki kilometrów dróg i w każdej gminie były setki inwestycji i to w czasach ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Polska była szanowanym na świecie krajem., Teraz w czasach gospodarczej prosperity w całej europie w Polsce są same afery i propaganda rodem z dziennika telewizyjnego.W Wiadomościach i tvp info prezenterom brakuje jeszcze tylko mundurów partyjnych

Filip80, 17.12.2018 07:47

Żeby spełnić obietnice trzeba zostać burmistrzem to jest proste jak drut,a twój idol obecny burmistrz dotrzyma obietnic tak jak PO-KO.

specnarz, 17.12.2018 07:06

A oprócz politycznego szczekania macie jakieś konkretne rozwiązanie dla naszego problemu?

Gmina2, 16.12.2018 23:37

@anty-kubien Hahahaha to teraz dowaliłeś.

anty-kubien, 16.12.2018 23:26

@Gmina2... ładnie to tak samego siebie chwalić? Gratuluje Panie Guzdek :D

kredytyzaZaka, 16.12.2018 21:49

" A po drigie - jeśli dobrze rozumiem inny artykuł na mamnewsa to ekipa Żaka znalazła sposób żeby nie obniżać mu przez pół roku pensji chociaż ustawa wyraźnie kazała. To niech ta sama ekipa będzie tak uprzejma i teraz wymyśli sposób żeby zrobić dobrze nie Żakowi ale mieszkańcom. " 100 procent racji! Zamiast patrzeć jak zrobić żeby Żakowi nie obnizać pensji mimo ustawy mogli te 6 miesięcy spożytkować na myślenie jak zrobić żeby nie było kolejnej podwyżki cen śmieci. Ale może myśleli że radę też wezmą i znowu Żak powie a radni znowu klepną?

kalafior, 16.12.2018 21:48

A za jakiś czas kolejne obciążenie dla gminy;basen kryty.Ciekawe co nam podwyższą ;wodę i kanalizację ,podatki....?

kredytyzaZaka, 16.12.2018 21:46

podwyżek nie będzie bo radni do Kubielusa i ci z pisu nie są krety... zeby brać na siebie konsekwencje polityki ekipy Żaka. A z zewnątrz niestety wygląda ona tak: dochodowa komunikacja dla innej spółki spoza Andrychowa. niedochodowe śmieci dla ZGK a żeby nie było wielkiej dziury to niech mieszkańcy płacą i płacą coraz więcej. A potem siup na Ukrainę i do Gruzji w delegację za podatników ma się rozumieć.

manchi, 16.12.2018 21:43

Sęk w tym, że Kubień nigdy burmistrzem nie zostanie, bo jest na to za cienki. W naszej gminie jest na szczęście wystarczająco duży procent tych, którym takie populistyczne pierdoły wychodzą bokiem. Na jego miejscu więcej bym nie kandydował, bo ile można się ośmieszać i znosić porażki?

kalafior, 16.12.2018 21:42

Zrozumiałe dla mnie jest to że dzieci i młodzież jeżdżą bezpłatnie nową komunikacją gminną.Ale emeryci?

martinez, 16.12.2018 21:38

gdzie znaleźć pieniądze żeby zrekompensować straty. Zgadzam się z mańkiem. Zacznijmy od tego: " żeby dopłacić z budżetu gminy nie trzeba brac z remontów dróg. Wystarczy przyoszczędzić na: - wyjazdach zagranicznych Żaka i jego wąskiego grona współpracowniców - wielkich nagrodach dla wybranych urzędników - wielkiej kasie jaka szła na robienie projektów i wizualizacji rzeczy jakie nigdy nie powstały (mam nadzieję że nowa rada przyjrzy się temu i powstanie audyt) - kupowaniu w mediach gdzie sie da płatnych artykółw jak to w Andrychowie świetnie jest za Żaka. Grosz do grosza z tego co szły na propagandę, nagrody i wyjazdy a może okaże się że nie trzeba niczego z remontów zabierać".

manchi, 16.12.2018 21:36

Sęk w tym, że Kubień nigdy burmistrzem nie zostanie, bo jest na to za cienki. W naszej gminie jest na szczęście wystarczająco duży procent tych, którym takie populistyczne pierdoły wychodzą bokiem. Na jego miejscu więcej bym nie kandydował, bo ile można się ośmieszać i znosić porażki?

martinez, 16.12.2018 21:36

co do podwyżek - nie będzie ich. chyba nie są naiwniakami ci od kubielusa i z pisu. Od razu Żak i reszta będą gadać że to pis i kobielus chcieli podwyżek. to po pierwsze. A po drigie - jeśli dobrze rozumiem inny artykuł na mamnewsa to ekipa Żaka znalazła sposób żeby nie obniżać mu przez pół roku pensji chociaż ustawa wyraźnie kazała. To niech ta sama ekipa będzie tak uprzejma i teraz wymyśli sposób żeby zrobić dobrze nie Żakowi ale mieszkańcom.

kalafior, 16.12.2018 21:35

Myślę że nie wszyscy mieszkańcy płacą uczciwe za ilość osób .Mówią że są zagranicą itp.nikt tego nie sprawdza.Wszyscy mieszkańcy bloków niech w końcu zaczną uczciwe segregować śmieci.

martinez, 16.12.2018 21:33

wedug logiki Tomka, Władka i reszty zakolandii kubień ma natychmiast spełniać obietnice chociaż wybory na burmistrza wygrał Żaka. To może PO ma spełniać obietnice chociaż rządzi PiS?:) Oj odkąd skończyły się czasy - Żak mówi a radni klepią strasznie nerwowo w żakolandi :))

Ca-ro, 16.12.2018 21:33

Po co ten artykuł przecierz i tak przegłosują tylko czemu nie 15zł lepiej się liczy a 13 -stka możwe okazać się pechowa

kaczor, 16.12.2018 21:29

"Przypominam od stycznia nie kupujcie biletow u kierowcy, Kubien w ulotkach opłaconych przez podatnikow jasno napisal, od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" A te autobusy jeżdżą po rondzie turbinowym obiecanym przez Żaka 8 lat temu i do pogotowia całodobowego obiecanego 8 lat temu przez Żaka. Czy zakolandia dalej chce się ośmieszać. Gdyby kubień wygrał można by egzekwować od niego spełnienie obietnic jako kandydata na burmistrza . nie wygrał, Żak ma 5 lat żeby spełnić obietnice zakładane 8 lat temu.

Gmina2, 16.12.2018 21:23

Radny Guzdek już zrobił więcej niż wy przez 8 lat!

Gmina2, 16.12.2018 21:21

@zandrychowa @gwiazdki Pewien Pan Tomasz dał sygnał do ataku na Pana Radnego Jakuba Guzdka? Pan radny pokazał jakie macie siano w głowie i nic nie robicie dla gminy? Boli? To mam złe wiadomości będzie bolało jeszcze bardziej. Uczcie się od Pana Jakuba ciężkiej pracy i szukania rozwiązań dla dobra mieszkańców gminy.

",,**,,", 16.12.2018 21:19

A czemu dom koscielny na wlokniarzy6 stoi pusty od kilku lat????? Moze tam zrobic zlobek??? Co na to proboszcz???? Kto ujawni ile proboszcz zarobil na bilbordach radnych na plocie przy wspomnianym domu i ile proboszcz zarabia na nadajnikach umieszczonych na wieży koscielnej??? Podobno chodzi o gruuuuuuube tysiące.

",,**,,", 16.12.2018 21:15

[email protected] nie osmieszaj sie i nieusprawiedliwiaj Kubienia, powiedzial jasno, podwyzek śmieci przez najbliższe 5lat w Andrychowie nie bedzie!!!!!! I nie musi byc burmistrzem (nigdy nie bedzie!!!!!!!) by wprowadzic obietnice przedwyborcze!!!!! Od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!! A od marca wraca całodobowa opieka zdrowotna. Czyżby Kubien kłamał? Tak to jest jak siano w glowie a pcha się do urzędu!!!!! Ma przewage w radzie,mize wszystko. Patrzymy na ręce!!!!!!!!!!! Juz jednej obietnicy nie dotrzymał, gdzie lodowisko??????? A tak ten pomysł zachwalal!!!!!! KŁAMCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

",,**,,", 16.12.2018 21:15

Guzdek jest radnym 2miesiace i jeszcze nic nie zrobil i nic nie zrobi,bo siano w glowie z ekonomii,takie sa fakty!!!!! Łopata,kilof do ręki i do roboty chlopcze!!!!!!!!! Czyny,konkrety!!!!!!!!

",,**,,", 16.12.2018 21:13

[email protected] nie osmieszaj sie i nieusprawiedliwiaj Kubienia, powiedzial jasno, podwyzek śmieci przez najbliższe 5lat w Andrychowie nie bedzie!!!!!! I nie musi byc burmistrzem (nigdy nie bedzie!!!!!!!) by wprowadzic obietnice przedwyborcze!!!!! Od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!! A od marca wraca całodobowa opieka zdrowotna. Czyżby Kubien kłamał? Tak to jest jak siano w glowie a pcha się do urzędu!!!!! Ma przewage w radzie,mize wszystko. Patrzymy na ręce!!!!!!!!!!! Juz jednej obietnicy nie dotrzymał, gdzie lodowisko??????? A tak ten pomysł zachwalal!!!!!! KŁAMCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zandrychowa, 16.12.2018 21:08

Nie żebym był za podwyżkami ale to co ten Gudek uprawia to populizm w czystej postaci.Masz ludzi za idiotów szczeniaku?

manchi, 16.12.2018 19:50

Jeżeli gmina dofinansuje podwyżkę za wywóz śmieci, to w rzeczywistości za nią zapłacimy my wszyscy, Czy Wy nie rozumiecie podstawowych zasad ekonomii? To pierwszy krok do podniesienia podatku od nieruchomości!!! A prawda jest taka, że takiej drożyzny jak za PiS, to jeszcze nie było. I nie jest do końca tak, że unia na nas wszystko wymusza. Z unią zawsze można negocjować. Jednak do tego trzeba kompetentnych ludzi, a nie takich co nie mają żadnego pojęcia o prawdziwej polityce, a ich głównym celem jest mącenie, mowa nienawiści i odwracanie uwagi od rzeczywistości. Tylko tak można kupić część wyborców. Ciemne masy, zaślepione "pincet plus" nie widzą, że zaraz będzie 1000-. Tak na marginesie, ludzie już zapomnieli, że od nowego roku zdrożeje paliwo za sprawą nowego podatku od paliwa. Już widzę, jak te środki pójdą na lokalne drogi. Z całą pewnością, kasa pójdzie na łatanie dziur spowodowane niekontrolowanym rozdawnictwem publicznych środków. Jednak szastanie kasą jest tak nieodpowiedzialne, że to i tak niewiele da. Za to wszystko zapłacimy wspólnie w niedalekiej przyszłości. I to niestety będzie bolało o wiele więcej niż te ŚMIECI.

Ttomek, 16.12.2018 19:44

Za PO żeby nie było podwyżek zabrali ludziom pieniądze z OFE i było ok. A 500 plus jest na dzieci żeby nie było rodzin 2+1 by ktoś zarobił na nasze emerytury.

manchi, 16.12.2018 19:35

Jeżeli gmina dofinansuje podwyżkę za wywóz śmieci, to w rzeczywistości za nią zapłacimy my wszyscy, Czy Wy nie rozumiecie podstawowych zasad ekonomii? To pierwszy krok do podniesienia podatku od nieruchomości!!! A prawda jest taka, że takiej drożyzny jak za PiS, to jeszcze nie było. I nie jest do końca tak, że unia na nas wszystko wymusza. Z unią zawsze można negocjować. Jednak do tego trzeba kompetentnych ludzi, a nie takich co nie mają żadnego pojęcia o prawdziwej polityce, a ich głównym celem jest mącenie, mowa nienawiści i odwracanie uwagi od rzeczywistości. Tylko tak można kupić część wyborców. Ciemne masy, zaślepione "pincet plus" nie widzą, że zaraz będzie 1000-. Tak na marginesie, ludzie już zapomnieli, że od nowego roku zdrożeje paliwo za sprawą nowego podatku od paliwa. Już widzę, jak te środki pójdą na lokalne drogi. Z całą pewnością, kasa pójdzie na łatanie dziur spowodowane niekontrolowanym rozdawnictwem publicznych środków. Jednak szastanie kasą jest tak nieodpowiedzialne, że to i tak niewiele da. Za to wszystko zapłacimy wspólnie w niedalekiej przyszłości. I to niestety będzie bolało o wiele więcej niż te ŚMIECI.

Ttomek, 16.12.2018 19:31

Pomijając że w tym budynku ma być 20 księży a na tej powierzchni śmiało mogło by być z 20 rodzin

Ttomek, 16.12.2018 19:28

Co za problem żeby wkoncu budynek kościelny stał się zlobkiem domem seniora. I tak za pieniądze parawfian. Sam pomysł kubien nie został burmistrzem to co on może.

Filip80, 16.12.2018 19:28

Z informacji jakie posiadam pis nie ma problemu z podwyżką śmieci bo będzie głosować przeciw podwyżce,a gdyby wygrał pan Kubień to komunikacja byłaby za darmo.

aleocochodzi, 16.12.2018 19:24

Ttttttttomuś ale jesteś śmieszny. Przecież to jest budynek kościelny a nie własność pana burmistrza. Zanim coś napiszesz pomyśl - to nie boli!

Ttomek, 16.12.2018 18:26

Dom seniora można zrobić z tego budynku co mieli być księża na emeryturze. I tak stoi pusty od roku bo księża wola swoje posiadłości prywatne.

Ttomek, 16.12.2018 18:26

Dom seniora można zrobić z tego budynku co mieli być księża na emeryturze. I tak stoi pusty od roku bo księża wola swoje posiadłości prywatne.

",,**,,", 16.12.2018 18:17

Przypominam od stycznia nie kupujcie biletow u kierowcy, Kubien w ulotkach opłaconych przez podatnikow jasno napisal, od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

",,**,,", 16.12.2018 18:15

Ktory to Radny pisu wyczail,ze zgk wywozilo smieci w Wieprzu kosztem mieszkańców Gminy Andrychów????? Bo stawka byla tam najnizsza w kraju a koszty wywozu okazuje sie ze byly 3krotnie wyzsze!!! Co na to prezes zgk???

",,**,,", 16.12.2018 18:12

A czy Kobielus buduje już żłobek i dom seniora??????????

Ttomek, 16.12.2018 18:12

Sprawdź ceny w tamtym roku butelka pet bezbarwna była po 2900 za tonę. Niebieska 1200 a zielona 1600. To masz skup a przemiła i reglanulat jeszcze droszy

beskidmaly, 16.12.2018 17:49

Ttomek napisales ze tona butelek pet w skupie kosztuje od 1200 do 2200 zl a kilogram folii 1 zl. To nie jest propadanda tylko kłamstwo ok

Ttomek, 16.12.2018 17:40

Pomijając że coraz więcej skupow złomu skupuje złom. Makulature i plastik

Ttomek, 16.12.2018 17:36

Beskid mały to nie propaganda. Nikt nie odbiera śmieci za darmo skoro tyle kosztuje utylizacja. Strona, plastech, ceny sorowcow wtórnych. Strona recyklingu

Keson, 16.12.2018 15:44

- Kochanie wyrzuć śmieci! - Przecież dopiero co usiadłem! - A co do tej pory robiłeś? - Leżałem

kaczor, 16.12.2018 15:33

"przed wyborami podwyżki cen zdaje się dwa razy spadały z obrad bo radni nie zgodzili się na nie chociaż sam Żak albo ludzie z jego ekipy twierdzili że muszą być. więc albo nie musiały być albo ekipa Żaka dopłacała do śmieci czyli robiła to czego ponoć nie wolno! To wolno czy nie wolno????" ty na serio "maniek" myślisz że ci od Żaka powiedzą ci prawdę??????? Po prostu uznaj że jak zagrażało to interesom radnych od Żaka to wolno było wiele a jak można zrzucić na pis i kobielusa to prawo nagle nie pozwala :)

kaczor, 16.12.2018 15:31

ciekawe że jakoś kolega poniżej nie rozlicza Żaka z niespełnionych obietnic składanych 8 lat temu. A Kubienia i Kobielusa to już po 3 miesiącach chce . spokojnie - najpierw obietnice Żaka a potem innych.

",,**,,", 16.12.2018 15:18

Spokojnie, Kubien jasno powiedzial, przez najblizsze 5lat nie bedzie podwyzek za śmieci w Gminie Andrychów!!!!!! Pis bedzie glosowal przeciwko!!!!!!!!!! Od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!!! To obietnica Kubienia!!!!!! Pis przeglosuje wszystko!!!!!!!!!!! Od marca wraca całodobowa opieka zdrowotna w Gminie Andrychów, to slowa Kubienia!!!!!!!! Czyżby kłamał?????? Jednej obietnicy juz nie spełnił, miało być piękne lodowisko na Mickiewicza obok budki świąteczne, i co?????? Kubien kłamał!!!!!!!!!!!!!!!!! Radny pisu Pan Kubien KŁAMAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A Kolejny Radny Guzdek niech się bierze do roboty,bo z gadania i wniosków nie ma nic!!!!!!!!!!!! Radni pisu nie maja problemu jak głosować,bo Pan Kubien juz na ten temat się wypowiedział.

",,**,,", 16.12.2018 15:16

Spokojnie, Kubien jasno powiedzial, przez najblizsze 5lat nie bedzie podwyzek za śmieci w Gminie Andrychów!!!!!! Pis bedzie glosowal przeciwko!!!!!!!!!! Od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!!! To obietnica Kubienia!!!!!! Pis przeglosuje wszystko!!!!!!!!!!! Od marca wraca całodobowa opieka zdrowotna w Gminie Andrychów, to slowa Kubienia!!!!!!!! Czyżby kłamał?????? Jednej obietnicy juz nie spełnił, miało być piękne lodowisko na Mickiewicza obok budki świąteczne, i co?????? Kubien kłamał!!!!!!!!!!!!!!!!! Radny pisu Pan Kubien KŁAMAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A Kolejny Radny Guzdek niech się bierze do roboty,bo z gadania i wniosków nie ma nic!!!!!!!!!!!!

",,**,,", 16.12.2018 15:13

Spokojnie, Kubien jasno powiedzial, przez najblizsze 5lat nie bedzie podwyzek za śmieci w Gminie Andrychów!!!!!! Pis bedzie glosowal przeciwko!!!!!!!!!! Od stycznia wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów będą jeździć komunikacją miejską za darmo!!!!!!!! To obietnica Kubienia!!!!!! Pis przeglosuje wszystko!!!!!!!!!!! Od marca wraca całodobowa opieka zdrowotna w Gminie Andrychów, to slowa Kubienia!!!!!!!! Czyżby kłamał?????? Jednej obietnicy juz nie spełnił, miało być piękne lodowisko na Mickiewicza obok budki świąteczne, i co?????? Kubien kłamał!!!!!!!!!!!!!!!!!

olo66, 16.12.2018 15:07

Jedno pytanko .Był podobno przeprowadzony audyt w sprawie odpadów segregowanych ,niech pan Burmistrz przedstawi wyniki bo cisza na ten temat .Dalej jedzie samochód i wszystko zgniata .

maniek, 16.12.2018 14:56

i jeszcze jedno. żeby dopłacić z budżetu gminy nie trzeba brac z remontów dróg. Wystarczy przyoszczędzić na: - wyjazdach zagranicznych Żaka i jego wąskiego grona współpracowniców - wielkich nagrodach dla wybranych urzędników - wielkiej kasie jaka szła na robienie projektów i wizualizacji rzeczy jakie nigdy nie powstały (mam nadzieję że nowa rada przyjrzy się temu i powstanie audyt) - kupowaniu w mediach gdzie sie da płatnych artykółw jak to w Andrychowie świetnie jest za Żaka. Grosz do grosza z tego co szły na propagandę, nagrody i wyjazdy a może okaże się że nie trzeba niczego z remontów zabierać.

maniek, 16.12.2018 14:51

Po drugie inne Gminy mówią o rekompensatach czyli dopłacaniu z budżetu. To w innych miejscach tego kraju wolno a u nas nie wolno? albo inaczej u nas do wyborów wolno bo radni od Żaka bali się a po wyborach nie wolno dopłacać bo Żak i jego radni zwalą jakby co podwyżki na radnych od kobielusa i pisu???

maniek, 16.12.2018 14:50

przed wyborami podwyżki cen zdaje się dwa razy spadały z obrad bo radni nie zgodzili się na nie chociaż sam Żak albo ludzie z jego ekipy twierdzili że muszą być. więc albo nie musiały być albo ekipa Żaka dopłacała do śmieci czyli robiła to czego ponoć nie wolno! To wolno czy nie wolno????

beskidmaly, 16.12.2018 14:17

Ttomek nie siej propagandy bo jest to poważny problem .Jak tak piszesz to daj adres gdzie to mozna nie tyle sprzedać ( pety nie zakrętki ) ale oddac za darmo bez dopłaty za odbior. A to ze wysypiska powinny być nie w prywatnych rekach masz 100% racje. Oni w przetargu podaja cene tka jaka im pasuje ,wiedza ile smieci jest zbierane w gminie i jaka jest oplata. Daja milion wiecej do ceny i Urzad se ma leb urwać bo innej możliwości nie ma.

Gmina2, 16.12.2018 14:01

@antykubień proszę wskazać jasno tak jak napisał Pan Radny, który artykuły ustawy mówi jasno że system ma się samofinansować i ma pochodzić tylko i wyłącznie z opłat mieszkańców? Który to artykuł proszę podać i zacytować.

beskidmaly, 16.12.2018 13:56

Jeszcze nie jest uchwalone bo przetarg został unieważniony ale pewnie na 13 zl tak jak u nas sie nie skończy!

anty-kubien, 16.12.2018 13:55

Panie radny - proszę dokładnie doczytać przepis. Fajnie się mówi bez jakiejkolwiek wiedzy https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/rio-gmina-nie-moze-doplacac-do-systemu-gospodarki-odpadami,105234.html

Ttomek, 16.12.2018 13:45

A było nierealne 5 kiedyś musiała nastopic podwyżka

Ttomek, 16.12.2018 13:44

Propozycja jest 13 zł osoba

xpek, 16.12.2018 13:41

po ile będą od stycznia ceny śmieci w wieprzu?

Ttomek, 16.12.2018 13:41

Przecież to co ludzie sortuj plastik sprzedawane są za ciężkie pieniądze. Butelka pet kosztuje w skupie od 1200 do 2200 zł za tonę. Folia w skupie 1 zł za kg. Wysypiska nie powinny być prywatne. Potem jak się za dużo nabiera to się je podpala żeby zrobić miejcie na następne śmieci odpady na których nie da się zarobić.

beskidmaly, 16.12.2018 13:41

Jak rząd pis podniesie cene energii elektrycznej, benzyny. gazu lub ubezpieczen - nikt nie pisze o tym na "mamnewsie" i wszyscy placa bez słowa sprzeciwu, ale jak Rada miejska bo musi - podniosie podatki, oplate smieciowa lub dawniej wode lub scieki to ajwaj na caly swiat. Niech Radni PIS apelują do swoich o zniesienie opłaty do Urzdu Marszalkowskiego i nie będzie potrzeby podnosić opłaty.

Gmina2, 16.12.2018 13:32

@beskidmaly większej głupoty dawno nie słyszałem. Można to dofinansować z budżetu gminy i jako mieszkaniec tej gminy mam nadzieję że burmistrz posłucha jedynej dobrej i mądrej rady Pana radnego Guzdka.

beskidmaly, 16.12.2018 13:25

Panie Radny Guzdek proponuje poczytać ustawe o gospodarce odpadami z 2013 roku . Koszty gospodarki odpadami to nie tylko zbiorka odpadow ,ale przede wszystkim sa to potężne koszty utylizacji i skladaowania tych odpadow . Oplata do Urzedu Marszałkowskiego w ciągu 4 lat wzrosla z 90zl do 270 za tone składowanych na wysypisku smieci i to jest największy składnik kosztów gospodarki odpadami. ZGK jest tylko firma ktora zbiera smieci z terenu gminy i Empol jej za to placi a reszte to zadanie firmy która jest wspolwlascicielem składowiska.Ona dyktuje cene za tone na składowisku .doliczając do tego oplate Marszalkowska. zysk i koszta zbiorki. 85% kasy idzie do Empolu a 15 ZGK.

nick1, 16.12.2018 13:17

I jeśli nie obniżyli pensji Panu Burmistrzowi mimo ustawy i da się a nie nie da się poszukać czegoś innego niż sięganie do kieszeni andrychowian w sprawie cen śmieci to strzał w kolano na początku nie łatwej kadencji Pana Burmistrza. Nawet wyborcy Pana Burmistrza widzą że coś nie gra. Niech Pan Burmistrz nie da się prowadzić swoim doradcom taką drogą!!!!!!

nick1, 16.12.2018 13:16

wyjątkowo zgadzam się. U innych np. w Zatorze taniej mimo podwyżek (czy rząd czy UE winne co to ludzi obchodzi).

Ttomek, 16.12.2018 13:16

Andrychów ma 2zl podwyżki a gmina wieprz 8 zł na mieszkańca taka jest propozycja. Zabrać troszkę urzędnika na rekompensatę i problem z głowy

Gmina2, 16.12.2018 13:10

Brawo Panie Radny Jakub Guzdek! Z taką ofensywą czujemy się bezpiecznie. Proszę ich wszystkich z Żakolandi zagnać do roboty, a nie po najprostszej linii oporu od mieszkańców brać kasę. Jeszcze raz wielkie brawa mieszkańcy tej gminy są z Panem!!!

gregory, 16.12.2018 13:09

i powiedżcie mi jak to jest że mimo ustawy dało się Żakowi przez pół roku nie obniżyć pensji a tutaj nie da się znaleźć innego rozwiązania jak podwyżka? Bo Żak i jego pensja to jedno i tam potrafią a tutaj chodzi o zwykłych ludzi to już nie da się?

gregory, 16.12.2018 13:07

ale andrychowski pis nie ma kłopotu jeszcze z innego powodu. skoro gdzie ingdzie nawet po pdowyżkach jest taniej, skoro inne gminy szukaja sposoób jak nie podnosić cen to ekipa Żaka też powinna tak działać. a tak Żak po najmniejszej linii oporu???

gregory, 16.12.2018 13:04

to nie pis ma problem. ta opłata to pokłosie decyzji Unii Europejskiej. I jeszcze ci którzy chwala ja jak mogą zwalają na innych.

barte, 16.12.2018 13:01

Ukryte podwyżki prawie wszystkiego i powszechna drożyzna w sklepach to nie wina rządu PIS buhahahahahahahaha O ile od nowego roku podrożeje prąd? Gdzieś słyszałem że o 70%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

marcin1970, 16.12.2018 12:57

po czwarte. jak już cos można zabrać z wycieczek zagranicznych Żaka i jego współpracowników i z najwyższych w powiecie nagród dla urzędników. Można też nie robić za grubą kasę projektów i wizualizacji z jakich nic potem nie zostaje bo nie jest budowane. Patrz Beskidzkie Centrum Kultury gdzie wydano mnóstwo kasy podatników na projekt i wizualizację a potem okazało się że nie będzie. Na to ekipa Żaka ma to niech ma i na pomoc ludziom!

marcin1970, 16.12.2018 12:55

po trzecie inne gminy myślą jak to zrobić żeby nie sięgać do kasy ludzi. A u nas ekipa Żaka po najmniejszej linii oporu.

xpek, 16.12.2018 12:55

ładny populista ten guzdek a przy okazji wychodzą jak pisowcy po cichu doją mieszkańców

Ttomek, 16.12.2018 12:54

To nie PiS podniósł opłatę środowiska tylko unia Europejska zwiększyła opłatę za co2. A teraz był szczyt klimatyczny i dopłaca najbogatsze kraje. Polski w tych krajach nie ma

marcin1970, 16.12.2018 12:53

po pierwsze w innych gminach nawet po podwyżkach TANIEJ. Po drugie najpierw audyt w ZGK jak jest z tymi śmiećmi bo nie może byc tak że zgk chce więcej a Żak po prostu przedstawia to radnym jako swoją propozycję. Tak to za chwilę do 20 zotych dojedziemy.

kaczor, 16.12.2018 12:50

rząd wprowadził opłatę i w Zatorze podnieśli ceny do... 11 złotych!

kaczor, 16.12.2018 12:49

rząd jeszcze żadnych opłat nie wprowadzał a już mieliśmy najdroższe śmieci w okolicy.