Od 2018 roku zakaz handlu w niedzielę

Region, Gospodarka, Wiadomości, 25.11.2017 15:11, red
Posłowie wprowadzili jednak okresy przejściowe.
Od 2018 roku zakaz handlu w niedzielę
Za ustawą zakazującą handlu w niedziele zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem do prezydenta.


Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W drugą i czwartą niedzielę miesiąca będą zamknięte.

Od 2019 roku handel będzie dozwolony w każdą ostatnią niedzielę w miesiącu oraz trzy niedziele przed świętami.

W 2020 roku wejdzie w życie niemal całkowity zakaz handlu w niedziele: zakaz będzie obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel będzie dozwolony tylko w 7.

Wprowadzono pewne wyjątki. Zakaz handlu nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych, czynne będą piekarnie, cukiernie i lodziarnie, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach. Będzie można także kupować w sklepach internetowych.

Pierwszy pomysły wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę pojawiły się już w wakacje ubiegłego roku. Zapytaliśmy wówczas mieszkańców Andrychowa co sądzą na ten temat.

Zobaczcie sondę z sierpnia 2016r.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 27.11.2017 11:43

Marnują Ci co kupują za dużo. Od lat kupuję na weekend w piątek a w sobotę tylko pieczywo i nikt głodny nie chodzi. Owszem zdarzy mi się wyskoczyć w niedzielę po coś ekstra ale spokojnie bez tego wytrzymam. Przed laty pracowałem w weekendy i marzyłem o 5-dniowym tygodniu pracy, uważam że każdemu należy się wolny czas dla rodziny i odpoczynku.

Mieszkaniec2, 26.11.2017 18:16

Widzę , że tu niektórzy są śmieszni , stracą ludzie prace np studenci bo w niedzielę sobie dorabiaja . A tu co niektórzy pisza ze trzeba sie nauczyc robić zakupy tak tylko teraz jak jest jeden dzien sklep zamknięty to panika ludzie nakupuja jak powaleni w marketach nie sa wstanie tego przejść takie marnotactwo a teraz bedzie to co sobote bum i rzutka . Wzrośnie niesamowicie szybko wskaźnik właśnie marnowania pożywienia o tym nikt nie pomyśli .

cozabanda, 26.11.2017 16:15

nie martwcie ani nie cieszcie się na zapas. Te związkowe i sejmowe palanty zrobiły ustawę z tyloma dziurami, że czynne W KAŻDĄ NIEDZIELĘ będą praktycznie wszystkie sieciowe zachodnie markety a w doopę dostaną małe sklepiki i polskie sieci. Otóż te , które mają piekarnie - czyli wszystkie zachodnie - będa mogły pracować. Tak myślą i pracują polscy mądrzy (inaczej) parlamentarzyści. Żałosne..

omega, 26.11.2017 15:14

Jak słysze te pierdoly o stracie pracy czy zabieraniu wolnosci to mnie smiech zalewa. Dlaczego ktokolwiek ma tracic prace skoro w handlu brakuje rak do pracy? Inter Marche w Ketach otwarli z opoznieniem bo nie mieli obsady. Arturnik20 prawda ze nie kazdy chodzi w niedziele tylko do kosciola,ale tez nie kazdy chodzi na zakupy czy do pracy. Dla Mateo zamkniety sklep w niedziele to zabieranie wolnosci, ale np: przymusowy haracz do Zus-u wymagania wszelkich zezwolen na prace budowlane na MOJEJ dzialce to co to jest? Mateo pewnie żąda aby w biedronce można bylo antybiotyki kupowac bo to zabieranie wolnosci no bo przeciez ustawodawca zmusza go aby udac sie do apteki

rafi, 26.11.2017 09:07

Dawniej wszystkie sklepy od soboty od godz.13 byly zamkniete do poniedzialku i nikt z glodu nie zdechnąl,a taki baran co sie wypowiada [email protected] chcesz pracowac w niedziele to pracuj nikt ci nie broni idz robic do apteki lub na stacje benzynowa,ale ty pewnie masz wszystkie weekendy wolne i z nudow chcesz isc na zakupy w niedziele.

rafi, 26.11.2017 09:05

Dawniej wszystkie sklepy od soboty od godz.13 byly zamkniete do poniedzialku i nikt z glodu nie zdechnąl,a taki baran co sie wypowiada [email protected] chcesz pracowac w niedziele to pracuj nikt ci nie broni idz robic do apteki lub na stacje benzynowa.

-JOE-, 26.11.2017 07:32

Nikt pracy nie musi stracić bo że w niedzielę będzie zamknięta biedra czy inny market nie znaczy że w tym dniu nie będziemy jeść czy siedzieć na kiblu bo w sobotę nie zrobiliśmy zakupów. Będzie trzeba tylko się nauczyć że raz w tygodniu zakupy musimy zrobić na jeden dzień więcej i tyle. Tylko nie piszcie że w tygodniu nie macie czasu bo pracujecie bo wymyśla że sprzedawca będzie dniówkę zaczynał o 6:00 a kończył o 23:15 żeby nadrobić niedzielę i żeby każdy mógł zrobić zakupy.

arturnik20, 25.11.2017 20:03

Do dupy z takim przepisem wielu ludzi straci pracę choć chciałaby pracować w niedzielę.Trza jakoś utrzymać rodzinę.To powinno się jakoś inaczej rozwiązać.Nie każdy w niedzielę chodzi tylko do kościoła

arturnik20, 25.11.2017 19:58

Do dupy z takim przepisem wielu ludzi straci pracę choć chciałaby pracować w niedzielę.Trza jakoś utrzymać rodzinę.To powinno się jakoś inaczej rozwiązać.Nie każdy w niedzielę chodzi tylko do kościoła

zapora, 25.11.2017 16:57

Co teraz będzie robił LEMING w niedziele ???

Starybrat, 25.11.2017 16:14

@mateo, to nie jest przywilej w części państw UE to norma.

inzynier, 25.11.2017 15:53

Logika polskiego społeczeństwa, jak górnicy, policjanci mają przywileje to źle. Wprowadźmy przywileje sprzedawcą, to już wszystko dobrze

mateo, 25.11.2017 15:50

dlaczego zawód sprzedawcy ma być zawodem uprzywilejowanym !!! znów zabierają nam wolność. Rząd ma decydować kiedy mogę robić zakupy.