reklama
reklama

Od 1 lipca można składać wnioski o 500+. Teraz na każde dziecko. Nowe zasady, mniej biurokracji

Gospodarka, Wiadomości, 17.06.2019 21:00, INFORMACJA PRASOWA
Od lipca 500 zł przyznawane będzie na każde dziecko do 18 roku życia, a procedury maja zostać uproszczone.
Od 1 lipca można składać wnioski o 500+. Teraz na każde dziecko. Nowe zasady, mniej biurokracji

Za dwa tygodnie program Rodzina 500 plus zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

Jak zaznacza szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa wzorem lat ubiegłych podjęto szereg działań, by zapewnić sprawny przebieg w samorządach procesu przyjmowania wniosków, przyznawania świadczeń na nowych zasadach i ich wypłaty. To przede wszystkim prostszy i krótszy wniosek (tylko dwie kartki), szczegółowy podręcznik dla samorządów o zmianach w ustawie, materiały informacyjne, uproszczone kreatory wniosków elektronicznych.

– Nie tylko rozszerzyliśmy formułę programu, ale też uprościliśmy procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego – mówi minister Bożena Borys-Szopa. – To rozwiązanie, które sprawdziło się w ubiegłym roku, kiedy debiutował program „Dobry start”. A z dobrych rozwiązań, chwalonych przez same samorządy, chcemy korzystać również w innych naszych programach – dodaje.

Zmniejszono również obciążenia biurokratyczne – brak decyzji przy przyznaniu świadczenia, znacznie prostszy i krótszy wniosek oraz brak kryterium dochodowego – to czynniki, które mają przyczynić się do tego, że cały proces obsługi wniosków, mimo że będzie ich więcej, przebiegnie sprawnie.

Kierownictwo MRPiPS nie ma wątpliwości: samorządy mają bogate doświadczenie w realizacji tego i podobnych zadań.

Mamy wielki szacunek do ich pracy i zaangażowania w realizacje rządowych programów. Nasza dotychczasowa ogólna ocena działań samorządu – zarówno gmin jak powiatów (powiaty odpowiadają za przyznawanie świadczeń na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej) jest pozytywna – zapewnia minister Bożena Borys-Szopa.

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Ta forma aplikowania o świadczenie cieszy się wyjątkową popularnością, a liczba osób korzystających z niej systematycznie rośnie.

Udział banków w procesie składania wniosków ułatwia samorządom realizację programu – przyspiesza to proces przyznawania świadczeń, jak i umożliwia rodzinom złożenie wniosku bez konieczności wizyty w urzędzie.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

– Nasza, ponad już trzyletnia praktyka w realizacji programu pokazuje, że gminy rozpatrują wnioski i wypłacają przyznane świadczenia na bieżąco, bez czekania na maksymalne terminy możliwej wypłaty – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny terminu – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ChojnaZmiana , 18.06.2019 12:42

Dobrze że Pan Donald zostawił tyle pieniędzy że teraz pisioki mają na rozdawnictwo. Ale spokojnie Pan Donald wróci i skończy się Eldorado ! skończy się siedzenie w niedziele w domach ! skończą się aresztowania biznesmenów itd. i w końcu w kraju zalegalizują związki jednopłciowe. JUŻ NIEDŁUGO !

Ttomek, 18.06.2019 09:24

Ci co glosuja na platforme to nie dostana, a jak maja troche honoru to niepowinni sie o 500 starac !!!