Kto wywiezie śmieci z terenu gminy Andrychów?

Region, Andrychów, Gospodarka, Wiadomości, 24.01.2018 12:40, red
Jest problem. Znowu skończy się podwyżką?
Kto wywiezie śmieci z terenu gminy Andrychów?

Do końca stycznia śmieci z gminy Andrychów wywozi na pewno gminna spółka Zakład Gospodarki Komunalnej, a później?

W magistracie w Andrychowie mają ostatnio spory problem z wyborem firmy, która zajmie się wywozem w kolejnych miesiącach. Do drugiego przetargu swoje oferty złożyły dwie firmy. Jedna, opiewająca na 3,9 mln zł została złożona przez ZGK i spółkę Empoli.

Druga oferta – za 5 mln – została złożona przez spółkę z Oświęcimia.

Problem polega na tym, że obie oferty przekraczają kwotę, jaką magistrat może przeznaczyć na wykonanie tego zadania (o pół miliona zł). Przetarg na razie nie został rozstrzygnięty.

Co to oznacza? W zeszłym roku podobna sytuacja spowodowała podwyższenie opłaty śmieciowej do 10 zł od osoby. W najbliższych dniach okaże się, jak tym razem problem zostanie rozwiązany.

W czwartek odbędzie się sesja rady Miejskiej i z pewnością ten temat będzie omawiany.


TAKIE OFERTY WPŁYNĘŁY DO MAGISTRATU NA OSTATNI PRZETARGTak obecnie kształtują się opłaty śmieciowe w niektórych gminach:

Dla porównania:
Wadowice 8,6 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów)
Wieprz 5 zł
Tomice 8 zł
Kalwaria Zebrzydowska 6 zł
Stryszów 8 zł (od stycznia 2018r)
Kęty 9 zł
Zator 9 zł (od stycznia 2018r.)
Andrychów 10 zł
Porąbka 11 złZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

formica, 25.01.2018 22:05

@Izik myślę że zawsze warto się spierać konstruktywnie i wyciągać wnioski. Jestem za dyskusją nt prowadzenia gminnych projektów jeśli jest taka przestrzeń to może warto podyskutować ale nie na forum internetowym i anonimowo.

Izik, 25.01.2018 17:16

@ Formica. Nie twierdzę że z pozyskiwaniem środków jest wspaniałe. Napisałem że jest nienajgorzej. Nawet nie że dobrze. Co do kwestii przygotowania projektów to fajny temat na wymianę zadań na odrębny post. Dzięki za swą opinię.

Izik, 25.01.2018 17:13

@Specnarzu materiały o których piszesz są w gminie. To nie jest żadną tajemnica. Dostepne sa tez materiały przetargowe i umowy z ZGK. Każdy z radnych może mieć do nich dostęp bez problemów.

formica, 25.01.2018 08:14

@Izik - mnie chodzi przede wszystkim o to, żeby uczciwie i klarownie informować społeczność że np. złożyliśmy takie a takie projekty, są na takim etapie, a nie budować narracji, że jak to wspaniale jest z tymi środkami. Jeśli mówi się, że będą środki pozyskane np na pływalnię, to najpierw ten wniosek należałoby złożyć, a tak jak pisałem do 17.01.2018 taki wniosek do MSiT nie wpłynął ani w tym, ani w ubiegłym roku. To samo tyczy się autobusów - przecież już "prawie" mieliśmy te środki, później znowu "weszliśmy do gry", a tu lista rezerwowa i trzeba liczyć na dodatkowe środki, a autobusy kupione - nie zauważasz, że ryzykownie gmina zagrała - jakoś w znanym Ci zapewne Oświęcimiu, który również startował w tym samym programie na środki transportu najpierw środki zagwarantowano a dopiero później realizowany jest proces zakupu taboru. Nie uważasz, że takie podejście jest dużo bardziej racjonalne? Widocznie mamy różne podejście do prowadzenia projektów, zwłaszcza gdy budżet takiego przedsięwzięcia nie jest dopięty. Zastanawiam się czy można wtedy mówić o projekcie? Wspaniale raczej nie jest ale to tylko nic nie znacząca, moja opinia.

specnarz, 25.01.2018 06:38

I jeszcze jedno - kilka razy słyszałem o przypadkach mieszania śmieci segregowanych razem ze zmieszanymi i wspólnego ich prasowania w śmieciarkach. Czy może ktoś to potwierdzić?

specnarz, 25.01.2018 06:35

Przydało by się podanie do wiadomości publicznej sprawozdania finansowego z działalności ZGK i Gminy w zakresie gospodarki śmieciowej. Mogło by się co nieco wyjaśnić na temat ściągalności opłat, stopnia segregacji w mieście i pozyskiwania finansów z surowców wtórnych. Do dzieła kandydaci na burmistrza, np Pan Budyń - zdaje się że kiedyś się już starał o sprawozdanie z CKiW. Gdyby je wtedy ujawniono to może skala deficytu była by mniejsza.

Izik, 24.01.2018 23:36

@ kalafior kubek, kaczorku. Dla tak wytrawnych tropicieli postów i wpisów polecam artykuł i uzasadnienie podwyżek cen śmieci w Zatorze i Stryszowie. Ostatnie podwyżki to konsekwencja decyzji ministra środowiska....czytaj rządu. Wzrost opłaty środowiskowej. Tyle. Może stać Was na odrobinę obiektywizmu. Powtórzę raz jeszcze, czy się Wam to podoba czy nie. W najbliższych latach wzrost opłaty za śmieci jest nieunikniony. I nie zaklinanie faktów i rzeczywistości.

Izik, 24.01.2018 23:30

@ Formica. I znowu się generalnie z Tobą zgadzam. Ale zapewne wiesz że pozyskanie pieniędzy z zewnątrz nie jest łatwe. Pełna zgoda że wniosek musi spełniać wszystkie wymagane kryteria. Musi być techniczne dobrze przygotowany. Myślę że z basenem tak jest. Ale to nabór otwarty i oprócz kryteriów technicznych są inne bardzo ważne. O tym zapewne też wiesz. I jak to w życiu bywa zawsze odrobina szczęścia jest potrzebna. Co do skuteczności aplikowania o środki mam inne zdanie. Nie wygląda to najgorzej. Ale zawsze może być lepiej. To też fakt. Poczekajmy na rozwój sytuacji. Koniecznie trzeba się o te środki postarać bo inwestycja oczekiwana przez mieszkańców. A temat basenu nie jest nowy...pierwszy raz o tym mówiono chyba w 2015 r.

formica, 24.01.2018 23:22

@Izik - na poziomie takich projektów nie można liczyć na to że się uda. Jest coś takiego jak szacowanie ryzyka w projektach a mam wrażenie że ostatnio wszystkie gminne projekty to jedno wielkie ryzyko. Tak nie da się daleko zajść. Może trzeba po prostu odpuścić a nie mamić społeczeństwa ale w roku wyborczym władza zrobi wszystko aby...

Izik, 24.01.2018 23:15

@formica. I tu się całkowicie z Tobą zgadzam. Trzeba złożyć wniosek, powalczyć i polobbowac. Może się uda. Ale tego czy te pieniądze zasila budżet miasta nie wie na dziś nikt.

formica, 24.01.2018 22:48

@Izik -co do dotacji na basen racją jest ze gmina pieniędzy z ministerstwa nie otrzymała i ich nie ma ponieważ w 2017 nie złożyła na ten cel żadnego wniosku, to jak je miała otrzymać? Zgadzam się że trzeba je pozyskać zwłaszcza że do 17.01.2018 gmina nie złożyła nadal wniosku. Programy zostają dopiero ogłaszane. A czy zostaną jakiekolwiek środki przyznane tego nie wie nikt, nawet burmistrz a nawet @Izik.

Motyl, 24.01.2018 20:31

Brawo dla ..... wiecej bezsensownych imprezek. Lepiej te pieniadze dołozyc do smieci jak placic emeryta za denne festyny. A i pozniej przy tym bawia sie rzadzacy. W zimie za 10zł raz w miesiacu odbierac smieci. Gdzie to skladowac. Pozniej sie dziwia ze smog maja.

kalafior, 24.01.2018 19:45

Wieprz ma 5 zł a mieszkańcy gminy Andrychów 10 zł i gdzie tu logika?Na dodatek mieszkancy prywatnych budynków dopłacają do mieszkańców bloków ;którzy praktycznie niczego nie segregują.Śmieciowa patologia w naszej gminie przez rządzacych i radnych!

kaczor, 24.01.2018 18:21

Idzik błagam - jesteś przeciętnym obywatelem? Napisz jeszcze nie związanym z urzędem:) Co do cen - wyżej mamnewsa podaje jak w okolicy. Sąsiedzi: Wadowice, Wieprz, Kęty TANIEJ. Co do kłamstw idzika do których nie chce się przyznać chociaż został "złapany za rękę" i wszystko jest w internecie - tak już widocznie ma. Podobnie jak jego koledzy.

Izik, 24.01.2018 18:17

Politolog. Jesteś przeciętnym jak ja mieszkańcem. Jaka jest w tym zakresie wiedza oprócz tego że gdzieś jest taniej. Zachecam byś podzielił się swą wiedzą u nas przekonał że powinno że może że musi być taniej. Spróbuj chociaz.

Izik, 24.01.2018 18:13

A gdzie indziej drożej. Tak można w nieskończoność. Ale to żadne argumenty. A w stanach biją murzynów.

politolog, 24.01.2018 18:12

I po trzecie idzik po tym jak Andrychowianie odkryli twoje kłamstwa w sprawie krytego basenu i szybciutko zmieniałeś zdanie to jesteś chyba ostatnim który ma prawo wypowiadać się jako fachowiec. Chyba że od zakłamanej propagandy. Wstyd że teraz udajesz że nie okłamywałeś bo wszystko jest w necie. A zdanie „Zdaniem Andrychowian, przeciętny mieszkaniec naszej gminy nie ma praktycznie żadnej wiedzy merytorycznej w tym temacie” – pokazuje jak daleko odeszliście w tym waszym „zagranicznym” towarzystwie do tego co nam Andrychowianom obiecywaliście i jaka pycha z was bije. Lepiej już wracajcie do swoich gmin na dobre. Może własnych mieszkańców traktujecie lepiej.

politolog, 24.01.2018 18:12

I po trzecie idzik po tym jak Andrychowianie odkryli twoje kłamstwa w sprawie krytego basenu i szybciutko zmieniałeś zdanie to jesteś chyba ostatnim który ma prawo wypowiadać się jako fachowiec. Chyba że od zakłamanej propagandy. Wstyd że teraz udajesz że nie okłamywałeś bo wszystko jest w necie. A zdanie „Zdaniem Andrychowian, przeciętny mieszkaniec naszej gminy nie ma praktycznie żadnej wiedzy merytorycznej w tym temacie” – pokazuje jak daleko odeszliście w tym waszym „zagranicznym” towarzystwie do tego co nam Andrychowianom obiecywaliście i jaka pycha z was bije. Lepiej już wracajcie do swoich gmin na dobre. Może własnych mieszkańców traktujecie lepiej.

politolog, 24.01.2018 18:10

idzik ustawa śmieciwa to wymysł PO i przez PO wprowadzona w życie. Po drugie gdzie indziej taniej w okolicy więc przestańcie zwalać winę na każdego, tylko nie na siebie.

Izik, 24.01.2018 18:06

Marcinku. Sam jestem płatnikiem podatku śmieciowego. Podobnie jak Ty. Też chcialbym za wszystko płacić mniej. Dokładnie za wszystko. Za prąd, ciepło, wodę i ścieki. Za drożejąca żywność też. Nie mówiąc o śmieciach. Ani Ty ani ja ani Andrychowian nie odpowiadają za ten smieciowy bubel ustawowy. Tego nie zmienimy. Ale mamy posłów by naprawiali błędy. To złożona ustawa i nie ma nic obraźliwego w twierdzeniu że przeciętny mieszkaniec, przeciętnej gminy nie ma wiedzy w tym temacie. Andrychowian w tym zakresie niczym się od innych nie różnią. Możesz nie zauważać lub nie chcieć faktu, że nie obrażam ani Ciebie ani innych adwersarzy. Co do dotacji na basen mówiłem i to podtrzymuje, że w roku 2017 z ministerstwa można było pozyskać na budowę max 33 procent. Ale tych pieniędzy gmina nie otrzymała i ich nie ma. Te pieniądze trzeba pozyskać. I pewnie szybko ich nie będzie. Niezmiennie pozdrawiam.

marcin1970, 24.01.2018 17:49

Najważniejsze - Twoje zdanie "Zdaniem Andrychowian, przeciętny mieszkaniec naszej gminy nie ma praktycznie żadnej wiedzy merytorycznej w tym temacie" Szanowny Idziku najważniejsze – pycha i kłamstwo Ciebie i Twoich kolegów doprowadzą do upadku. Trzeba być bezczelnym do cna żeby tak wyrażać się o Andrychowianach. Przyjedżacie do nas na kilka godzin, po pracy wracacie do swoich gmin, zostawiacie nas z cenami śmieci wyższymi niż u sąsiadów, okłamujecie i podszywacie się pod nas w necie.

marcin1970, 24.01.2018 17:45

Mniejsza dygresja – zastanów się Idziku nad sobą i swoją etyką a nie etyką andrychowian. Niedawno twierdziłeś np. że ministerstw dało 30 procent na basen kryty a dwie godziny później przyciśnięty pisałeś że jednak nie dało i nie ma pewności czy da. Tyle są warte Twoje słowa. To nie hejt chyba że sam siebie hejtujesz. W necie nic nie ginie Idziku w tym nie ginie m.in. Twoje towarzystwo pogardza i obraża andrychowian np. okłamując nas żeby „bronić szefa”.

Izik, 24.01.2018 17:28

Szanowny Marcinie. Zdaniem Andrychowian, przeciętny mieszkaniec naszej gminy nie ma praktycznie żadnej wiedzy merytorycznej w tym temacie. Tylko oczekiwania żeby było jak najtaniej. Ale to naturalne ludzkie oczekiwania. Ale tylko oczekiwania. Myślę że i Ty nie jesteś specjalistą w zakresie gospodarki śmieciowej. Bardzo chętnie ale merytorycznie podyskutuję. Na hejt nie mam ochoty. Choć to niestety domena tej strony. Pozdrawiam.

marcin1970, 24.01.2018 17:20

Szanowny panie - po pierwsze w innych samorządach taniej nawet po podwyżkach co widać w zestawieniu. po drugie - zdaniem andrychowian żadnych podwyżek nie powinno być i w 2015 i w 2016 roku. A jednak były. I andrychowianie nie zapomną.

Izik, 24.01.2018 17:07

Szanowni panowie. Żadnej podwyżki cen śmieci w 2018 r nie będzie. Zostaje cena dotychczasowa - 10 zł na miesiąc od mieszkańca. Widać warto było czekać i ogłaszać kolejne przetargi. Do trzech razy sztuka....bo to wbrew informacji MN nie drugi a trzeci przetarg. A w innych samorządach podwyżki.

glowa, 24.01.2018 17:07

Andrychów stał się upadłą wiochą, ale śmieci i wodę mamy drogie jak w światowej metropolii. Bądźmy dumni z tego i z naszego światowego przywódcy, który od czasu do czasu odwiedza nawet naszą gminę i to nie tylko po wypłatę. Na zdrowie!

rzykimuszazostac, 24.01.2018 16:50

Zauważyłem że od kiedy ekipa Żaka zaczęła coraz mocnej mówić o drugim basenie temat podwyżek cen śmieci wraca chyba co roku. To nie jest śmieszne tzw. „jaśnie panie” Tomaszu Żak. Swoją drogą – ludzie mówią że wyprowadził się pan z Andrychowa do inne gminy. Tam jest taniej niż w Andrychowie? Ps klakierzy już by się nie ośmieszali tą prymitywną propagandą i usprawiedliwianiem wszystkiego co robi Żak. Wystarczy że ośmieszają się codziennymi atakami na mieszkańców naszej gminy

tomasz2, 24.01.2018 16:40

I bez widma kolejnej podwyżki Żak jest nazywany przez mieszkańców per "jaśnie pan Tomasz Żak - król podwyżek cen śmieci, "obiecanek-cacanek" i kredytów"

formica, 24.01.2018 16:36

BIP Gminy Andrychów 2018-01-24 14:13:36 Burmistrz Andrychowa – działając na podstawie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017r., poz. 1579 ze zm.) - informuje o: I. WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY: Konsorcjum firm: Lider Konsorcjum:Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. ul. Batorego 24, 34-120 Andrychów Partner Konsorcjum:Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „EMPOL” Sp z o.o. os. Rzeka 133, 34-451 Tylmanowa Uzasadnienie wyboru oferty: Jest to oferta z największą liczbą punktów spośród ofert złożonych w przedmiotowym postępowaniu. Szanowna Redakcjo - to oznacza, że przetarg rozstrzygnięto!!!

rafi, 24.01.2018 16:01

[email protected] mamy 44tys mieszkancow po 10zl,wiec wychodzi 5280000,teraz dodajemy dalej kilkanascie procent osob nie segreguje wiec dodajemy minimum pol miliona,liczymy dalej kolejny milion pochodzi od firm sklepow i zakladow,liczymy dalej ponad dwa miliony zgk odzyskuje w postaci segregacji wiec wychodzi okolo 7780000 wiec podchodzac realnie i z glowa za smieci zgk otrzymuje w sumie 7milionow,wiec gdzie co rok znikaja 3miliony z oplaty smieciowej???

asquit, 24.01.2018 15:46

deklaracji śmieciowych jest za 38 tyś. , kilka kolejnych tysięcy osób oddaje śmieci ale nie płacą i co ci wychodzi?

starymoher, 24.01.2018 15:45

Wziąłem kalkulator i tak sobie liczę.Gmina Andrychów ma ca.42 000 mieszkańców.To wszystko X 10 zł daje kwotę 420 000 zł miesięcznie x 12=5 040 000zł.Zakładając ściągalność 80% ( tak mi mówił jeden radny) daję w sumie ca 4 000 000 zł.Więc sprawa jest prosta.Na tym etapie liczenia oczywiście.