Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

, Gospodarka, Wiadomości, 19.12.2018 15:30, PG
Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Wielu Czytelników zwraca się do nas z pytaniem, kto jest odpowiedzialny za dbanie o chodniki i ich odśnieżanie. Wiadomym jest, że idąc po nieodśnieżonym a czasem nawet oblodzonym chodniku łatwo się poślizgnąć i złapać kontuzję.

Kto ma obowiązek prawny dbania o chodniki w rozróżnieniu na te w centrum miasta przy posesjach, kamienicach i sklepach a te wzdłuż dróg?

Jak się dowiadujemy od komendanta straży miejskiej Krzysztofa Tokarza za chodniki odpowiada właściciel nieruchomości, która leży bezpośrednio przy nieruchomości.

- Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt. 4 ustawy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.– informuje nas komendant.

Ale są też wyjątki od tej reguły. Po pierwsze wówczas gdy na przylegającym chodniku dozwolony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów. - Drugim ważnym elementem jest sytuacja gdy chodnik od granicy nieruchomości rozdzielony jest pasem zieleni należącym do gminy. W tym przypadku niezależnie od szerokości tego pasa zieleni właściciel nieruchomości zwolniony jest z obowiązku odśnieżania czy też zwalczania śliskości (nie występuje tutaj warunek bezpośredniej przyległości).- mówi nam Krzysztof Tokarz.

Za odśnieżanie chodników wzdłuż dróg odpowiedzialne są firmy, które zajmują się zimowym utrzymaniem dróg. Pisaliśmy o tym tutaj: Sprawdźcie, kto będzie odśnieżał drogi w gminie Andrychów

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

miastoandrychow, 22.12.2018 11:33

Zamiast płacić za różnego rodzaju siłownie, to może dać młodym, łopaty gratis, będą mieli ćwiczenia na świeżym powietrzu z rzeźbieniem swojej sylwetki gratis, ( o ile nie będzie smogu ). A swoją drogą, czy można zmusić właściciela, żeby wychodził na zewnątrz domu i wdychał zatrute smogiem powietrze. Niech może najpierw, ten problem zostanie rozwiązany !

Ttomek, 19.12.2018 19:31

Odśnieżanie chodnika który przylega do mojej posesji to ja mam to zrobić bo mój ale jakbym siedział z piwkiem na moim chodniku to mandacik za spożywanie w miejscu publicznym ☺️

repart, 19.12.2018 17:07

Jest momentami wyjątkowo slisko. Na przyklad na przejsciach dla pieszych na moście nad Wieprzówką u zbiegu za rondem Solidarnoci ulic Olszyn i Beskidzkiej. Starsze osoby idące tędy często pieszo w kierunku cmentarza i do pobliskiego kościoła czy na zakupy ryzykują niebezpieczne poslizgnięcie bo te chodniki sa rzadko uporządkowane! Zima tu włada! Za to wszyscy idacy kładką nad rzeką od Olszyn na cmentarz wiedzą że jest ona zawsze odlodzona ! Zatem jak na cmentarz pieszo to przez Olszyny!